• Anasayfa
 • Blog
 • Prefabrik Yapıların Düşündüğünüzden Daha İyi Olduğunu Gösteren 6 Sebep

Prefabrik Yapıların Düşündüğünüzden Daha İyi Olduğunu Gösteren 6 Sebep

Prefabrik Yapıların Düşündüğünüzden Daha İyi Olduğunu Gösteren 6 Sebep

Günümüzde taşınabilir yapıların kullanımı her geçen gün artmaktadır. Zorlu şartlarda da kullanılabilen prefabrik yapı modelleri daha pek çok alanda kullanılabiliyor. Kullanıcısına birçok avantaj sunan bu yapılar, tek katlı olabildiği gibi çift katlı da olabiliyor. Birçok insan taşınabilir yapıların daha dayanıksız olduğunu düşünmektedir. Bunu düşünmeleri için pek çok sebep bulunmaktadır. Fakat taşınabilir evlerin dayanıksız olması bir şehir efsanesinden ibarettir. Bu yapılar düşündüğünüzden daha iyidir. İşte bunu gösteren altı sebep;

1) Prefabrik Evlerin Dış Mimarisi

Günlük hayatta dışarıda dolaşırken pek çok ev görmekteyiz. Gördüğünüz evlerin bazıları taşınabilir yapı olabileceğini biliyor muydunuz? Taşınabilir evler ile diğer klasik usulde inşa edilen evlerin dış mimarisi aynı malzemeler ile yapılmaktadır. Söz konusu malzemenin adı ise betopandır. Dış görünüşü aynı olan evlerden bir farkı bulunmamakta hatta bazı modeller betonarme yapılardan daha estetik ve simetrik durmaktadır. Estetik dış mimariye sahip olan evlerin yanı sıra sade tasarıma sahip uygun fiyatlı yapılarda bulunmaktadır. Bunların yanı sıra ofis, yemekhane ve yatakhane gibi yapılar dış mimari açısından sade tasarımla üretilirler fakat opsiyonel olarak dış mimarisinde farklı tasarımlar uygulanabilmektedir.


2) Doğal Afetlere Dayanıklılık Özellikleri

Bütün evler gibi taşınabilir evlerde pek çok doğal afete dayanıklılık gösterebilmektedir. Genelde iki katlı üretilmektedir çünkü depreme en dayanıklı kat sayısı iki kat olarak mühendisler tarafından belirlenmiştir. Keza depremlerin sık yaşandığı deprem bölgelerindeki evleri incelediğiniz zaman en fazla iki kat ev yapılmasına izin verilmektedir. Öte yandan rüzgar gibi doğal afetlerde son zamanlarda artmaya başlamıştır. Bu evler taşınabilir özellikte olabilir fakat sert esen rüzgarlara karşı da oldukça dayanıklıdır.


3) Prefabrik Yapılar Nasıl Taşınabiliyor?

Bir evin taşınabilir olması özelliğini gelişen inşaat teknolojilerine bağlayabiliriz. Evlerin taşınabilir olması özelliğinden dolayı dayanıksız diye nitelendirilmektedir fakat aksine bu yapılar en az diğer yapılar kadar dayanıklıdır. Taşınabilir olması özelliği ise taşınabilir yapıda tasarlanması ve üretilmesinde gizlidir. Çelik konstrüksiyonların birleştirilmesi sonucunda yapılması sayesinde taşınabilmektedir. Öte yandan düz bir zemine konumlandırılmakta ve elektrik ve su tesisatları yapılmaktadır. Taşınırken de bu evleri taşıyabilen nadir taşıyıcı tırlar bulunmaktadır. Taşınabilir olması sizleri yanıltmasın oldukça ağır yapılardır.


4) Prefabrik Evlerin Yalıtım Özellikleri Nelerdir?

Hem ülkemizde hem de Avrupa ülkelerinde taşınabilir bir yapıların kullanımının artması, bu yapıların yalıtım özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bu evlerin yaıtım özellikleri de tıpkı diğer betonarme yapılara benzerlik göstermektedir. Taşınabilir evlerin yalıtım özellikleri duvarlar ve diğer kalan bölümler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Tüm taşınabilir yapıların duvarlarında EPS Strafor kullanılmaktadır. Tavan kısmında ise cam yünü kullanılmaktadır. Kullanılan malzemelerin kalınlığı 80 mm iken yoğunluğu 16 m3’dür. Bu kısımlardaki malzemeler kullanıcıların isteklerine göre değiştirilebilmektedir. Evin pencerelerinde ise PVC pencereler kullanılırken, çatı malzemesi olarak galvaniz kullanılmaktadır.

Bu bölümlerde de opsiyonel olarak farklı malzemeler kullanılabilmektedir. Kullanılan tüm malzemeler sonucunda ev içerisindeki iklim maksimum seviyede korunmaktadır. Böylece kullanıcıların da iklimlendirme maliyetleri oldukça azalacaktır. Kullanılan tüm malzemeler ses, ısı yalıtımı sağladığı gibi aynı zamanda sıvı yalıtımı da sağlamaktadır.


5) Prefabrik Yapıların Fiyat Avantajları

Yaşadığımız ekonomik buhran sonucunda inşaat sektöründeki malzemelerin fiyatları yükselmiştir. İnşaat sektöründe üretim maliyetlerinin yükselmesi sonucunda ise pek çok yapının fiyatları da otomatikmen yükselmiştir. Daha uygun fiyatlı çözümler arayan kullanıcılar ise bu yapıları tercih etmektedir. Prefabrik ev fiyatları modele göre değişkenlik göstermektedir. Yalnız fiyatlarının avantajı sadece uygun olması değildir. Yapıların fiyatlarına dahil olan pek çok malzeme ve hizmet bulunmaktadır. Söz konusu fiyatlara dahil olan malzemeler ve hizmetler aşağıdaki gibidir;

 • Yapı malzemelerinin indirilmesi ve montajı
 • Yapı bina elemanları(duvar panelleri ve çelik birleşim elemanları)
 • Yapının tavan kaplaması, tavan yalıtımı ve çatı kaplamanın yapılması
 • Yapı dış ve iç kapılarının montajının yapılması
 • Yapı pencereleri ve bu pencerelerin montajı(çift cam PVC)
 • Yapının sıva altı elektrik ve su tesisatlarının çekilmesi
 • Yapının Elektrik armatürlerinin montajının yapılması
 • Yapı iç ve dış boya işlemlerinin uygulanması
 • Duş teknesi, klozet, lavabo ve bataryaların paket halinde ev sahibine verilmesi

 

6) Prefabrik Yapılar Kullanıcısına Ne Vadediyor?

Bu yapılar kullanıcısına fiyatlardan tutunda kullanımına kadar pek çok avantaj vadediyor. Hatta yapıyı kullanmaya başladıktan sonra dahi iklimlendirme maliyetlerinizi minimuma indirerek kullanıcısına katkı sağlıyor. Uygun fiyatlarla hayal ettiğiniz eve kavuşmayı vadediyor. Kısacası bu evler diğer evlerin sunduğu her avantajın yanında daha fazla avantaj sunarak kullanıcısına katma değer sağlıyor. 

Bu makalemizde de sizlere taşınabilir evlerin halk algısında bulunandan daha fazlası ve daha iyisini olduğunu izah etmeye çalıştık. Hatta bütün yapılar ile ilgili kısa bilgiler vermeye özen göstererek fiyatların daha uygun olduğunu göstermeye çalıştık. Sizlerde kullanıcısına pek çok alanda avantaj sağlayan bu evlerden hemen satın almak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç