Prefabrik Ev

Dünya genelinde oldukça yaygın olarak tercih edilen prefabrik ev, son yıllarda Türkiye’de de popülerliğini artırır. “Hazır yapı” ismiyle de bilinen prefabrik yapılar, günbegün gelişen konut sisteminde modern çağın temel bileşenlerinden biri olmayı başarır.

Sağladığı çok çeşitli avantajlar nedeniyle büyük bir ilgi gören bu yapı sistemleri, geleneksel olarak tanımlanan eski stil yapılara nazaran çok daha ekonomik ve güvenilir olması sayesinde en çok tercih edilen seçeneklerden biri haline gelir.
Yapısal özellikleri gereği portatif özellikte olan ve istenildiği takdirde uygun bir araziye kolaylıkla kurulum imkanı sunan prefabrik ev modelleri ile herkesin ev sahibi olması oldukça kolaylaşır.

Prefabrik yapılar, standart şekilde “demonte” olarak üretildiği için kurulum aşaması hızlı ve pratik olur. Makro Prefabrik olarak tasarımını ve üretimini gerçekleştirdiğimiz birbirinden farklı modeller, istenilen her alana hızlı şekilde inşa edilir. Geleneksel binalarda olduğu gibi uzun soluklu bir inşaat süreci söz konusu olmaz.

Aksine kurulumu yapılacak olan yerde pratik şekilde montaj işlemleri tamamlanır ve kısa sürede ev kullanılabilir hale gelir. Fabrika ortamında üretilen hazır kalıpları vasıtasıyla belirlenen alana süratle kurulum gerçekleştirilir.
Günümüzde her açıdan çok önemli avantajlar sunan tek katlı prefabrik ev modelleri için tıklayınız. Her geçen gün daha geniş bir kesim tarafından talep görürken bu alanda yapılan yenilikler de dikkatle takip edilir.

Prefabrik Evler Hakkında

Son yıllarda ülkemizde de dikkatleri üzerine çeken prefabrik ev, çok çeşitli özellikleriyle maksimum memnuniyet yaratırken düşük maliyetli olması nedeniyle de oldukça rağbet gören konut sistemleri arasında yer alır.
Bütçe dostu prefabrik ev fiyatları, kendi yaşam alanına sahip olmak isteyen bireylerin hayaline kavuşmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda sunduğu avantajlarla yaşam kalitelerini de artırarak konforlu bir alan sunar.
Özellikle betonarme gibi geleneksel yöntemlerle inşa edilen yapılar için harcanan maliyete oranla oldukça ekonomik çözümler sunan prefabrik konut, isteyen herkesin ev sahibi olmasına yardımcı olur.


Diğer yapı tiplerine göre düşük maliyetli olmasının yanı sıra; güvenli ve konforlu bir yaşam alanı sunan prefabrik yapılar, özellikle depreme karşı dayanıklılığı ile adından sıklıkla bahsettirir. Yeni nesil yapı teknolojileri aracılığıyla üretimi gerçekleştirilen prefabrik yapılar, Türkiye gibi deprem bölgesi olan yerlerde güvenli ve huzurlu bir yaşam sürdürülmesine imkan tanır.
Depreme karşı yüksek dayanıklılığı olan yeni nesil bu tarz evler hakkında bilinmesi gereken önemli bir diğer husussa bu evlerin kullanıcılara yüksek konfor standartları sunmasıdır. Hazır yapıların iç dizaynı, tamamen bu yapıyı kullanacak kişilerin istek ve ihtiyaçlarına odaklı olarak tasarlanır. Bu şekilde dinamik şekilde şekillendirilmesi mümkün olan prefabrik ev modelleri, her zaman kullanım ihtiyaçlarına eksiksiz şekilde yanıt verir.

Prefabrik Ev Fiyatları 

Prefabrik ev fiyatları bu tarz yapılara ilgi duyanların ilk merak ettiği konuların başında gelir. Prefabrik tarzındaki hazır yapıların bilinen en büyük avantajı ise düşük maliyetli olmasıdır. Bu nedenle yaygın olarak tercih edilen konut sistemlerinden biri olur.
Kendi evine sahip olmak isteyen kişilerin ilk seçenekleri arasında yer almayı başaran prefabrik yapılar, malzeme ve işçilik gibi maliyetleri açısından diğer yapı sistemlerine göre daha ekonomiktir.

Bütçesini zorlamadan konut sahibi olmayı arzu eden kişilerin yüzünü güldüren düşük maliyetli yapılardır. Prefabrik tarzındaki evlerin hem bireysel hem de kurumsal alanlara yönelik şekilde yaygın olarak tercih edilmesi de fiyatlarının daha ekonomik seviyelerde olmasını sağlamıştır.
Bütçe dostu prefabrik ev fiyatları büyük ilgi görür ve geniş bir kitlenin hazır yapılara yönelmesinde teşvik edici olur. Bu noktada akıllara ister istemez bu yeni nesil yapıların yeterince dayanıklı olup olmadığı ya da konfor bakımından istenen yeterliliği gösterip göstermediği gelir.

Düşünülenin aksine ekonomik olmasına rağmen oldukça dayanıklı olan ve depreme karşı bile maksimum direnç gösteren prefabrik yapılar, konfor bakımından da fazlasıyla ideal olur ve beklenen memnuniyeti yaratır.
Makro Prefabrik olarak üretimini yaptığımız tüm prefabrik tarzındaki yapı modellerinde, yüksek teknoloji kullanılır. Yeni nesil işlevsel ve konforlu ev teknolojileriyle donatılmış ve depreme karşı yüksek dayanıklılık gösteren bu modeller, uygun fiyatları sayesinde herkesin hayalini kurduğu eve sahip olmasını sağlar. Tek katlı yapıların yanı sıra, iki katlı prefabrik yapılar da mevcuttur ve bunların her biri kendi evine sahip olmak isteyenlerin dilediği gibi bir yaşam alanına sahip olmasına yardımcı olur.

Prefabrik Ev Modelleri

Gelişen teknolojiyle birlikte yeni nesil konut sistemleri arasında yer alan prefabrik evin üretim ve inşa süreci son derece esnek bir uygulama haline gelir. Özellikle kullanıcı ihtiyaçları ve istekleri doğrultusunda oluşturulan bu hazır yapıların inşaatını uzman ve deneyimli bir ekiple kısa sürede gerçekleştiriyoruz.
İster tek katlı isterseniz de iki katlı prefabrik yapı modelleri ile kullanım ihtiyaçlarınıza eksiksiz şekilde yanıt verecek seçeneklere sahip olabilmenize yardımcı oluyoruz. İki katlı prefabrik ev modelleri hakkında hemen tıklayıp bilgi alabilirsiniz. tüm beklentilerinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak sizlere sunuyoruz.

Dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçerek isteklerinizi belirtebilir; teknik özelliklerinin yanı sıra, iç dizaynı ve donanımları konusunda özel talepler sunarak hayalinizdeki gibi bir prefabrik yapı dizaynının gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle de kullanım amacınıza en uygun teknik özellikleri içerisinde barındıran yapılarla, yaşam alanınızda konfor standartlarını her şekilde en üst seviyeye taşıma imkanınız olur.

Prefabrik Evler Avantajları

Sadece ekonomik olması ile sınırlı kalmayan ve geniş avantajlara sahip prefabrik ev seçenekleri, sahip olduğu özellikleriyle her açıdan konforu en üst seviyeye taşır. Hazır yapı olarak ifade edilen bu yeni nesil ev modelleri, belirlenen alana çok kısa bir zaman dilimi içerisinde inşa edilebilme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla uzun inşaat süresinin oluşturabileceği tüm riskleri ve dezavantajları ortadan kaldırarak yeni yaşam alanının en hızlı şekilde kullanılabilmesine olanak sağlar.
Prefabrik yapıların en temel avantajlarından bir diğeri ise her iklim tipine son derece uygun olmasıdır.

Bu tarz yapılar ısı yalıtımı konusunda yüksek standartlar sunar, bu da her türlü mevsim koşullarına en iyi şekilde yanıt verebilmesine olanak verir. Çelik konstrüksiyon sistemi ve PVC karışımlı yapı malzemeleriyle üretilen prefabrik evler, oldukça hafiftir ve bu durumda onları son derece güvenli kılar. Bu yönüyle can ve mal kaybının önüne geçerek kullanıcılarına avantaj sunarken, bu özelliği sayesinde geniş bir kesim tarafından büyük ilgi görür. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra; çevre dostu olarak da bilinen bu yapılar, geri dönüştürülebilir olmasıyla dikkat çeker. Ayrıca inşa sürecinde çevre kirliliğine neden olmaz.

Hangi Prefabrik Evler Sizin İçin Uygun?

Hazır yapı olmasına rağmen zengin bir model çeşitliliği sunan prefabrik ev, her kullanım amacına yanıt verebilecek seçenekleri kullanıcıya sunar. Prefabrik yapı modelleri, tek katlı olabileceğini gibi çok katlı olarak da tasarlanabilirken villa tarzında müstakil seçeneklere sahiptir.
Hangi prefabrik yapının kendiniz için uygun olduğuna karar vererek adım atmanız ve bu süreçte bir evden neler beklediğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. İhtiyaçlarınızı ve ortaya çıkabilecek gereklilikleri dikkate alan ve bunlara en iyi şekilde yanıt verecek prefabrik tarzındaki ev modelini belirleyebilirsiniz. Bu sayede ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize yönelik doğru bir seçim yapabilir, kendiniz için etkili çözümler sunan bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz.

Prefabrik Ev Nasıl Yapılır?

Uzun yıllardır başta ABD olmak üzere pek çok gelişmiş ülkede oldukça popüler olan prefabrik evler, Türkiye’de de yaygın olarak tercih edilen konut sistemlerindendir. Özellikle ekonomik olması ve depreme karşı dayanıklılık göstermesi nedeniyle ilgi gören bu yeni nesil yapıların nasıl yapıldığı ise merak edilen konular arasında yer alır.
Makro Prefabrik olarak sizlere sunduğumuz prefabrik yapılardan ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda tercih yapabilir, özel taleplerinizle istediğiniz tarzda bir yaşam alanı da oluşturabilirsiniz.
Prefabrik evlerin yapımı için öncelikle arazi izinlerinin alınması gerekir. Bu sayede aldığınız konutun kurulacağı alanı belirlemiş olursunuz. Bu süreçte arsanın bulunduğu yerin bağlı olduğu belediyeden imar iznini onaylatmanız, ardından yapı ruhsatı almanız gerekir.

Bir sonraki adımda ise istediğiniz prefabrik yapının fabrika üretimi gerçekleştirilir. Tek ya da çift katlı olarak belirlediğiniz yapının tüm elemanları tasarlandıktan sonra fabrika ortamında üretilir.
Üretilen yapının kurulabilmesi için arsaya beton döküm işleminin yapılması gerekir. Zemin gerekli özelliklere sahip ise hemen işleme geçilir ancak bazen bazı işlemlerle zeminin uygun hale getirilmesi de gerekebilir. Ardından beton dökülerek zemin kurulum için hazırlanır.
Tüm yapı elemanları güvenli bir şekilde kurulum alanına sevk edilir ve birkaç gün içerisinde parçaları monte edilerek kurulum tamamlanır. Ayrıca su ve elektrik tesisatı gibi işlemler de gerçekleştirilir. Son olarak boya işlemleri yapılarak ev yapı kullanılabilir hale getirilir.

Makro Prefabrik olarak tasarım, üretim, sevkiyat ve kurulum işlemlerinin tamamını profesyonel ekibimizle gerçekleştirerek sizlere her zaman mükemmel olanı sunmayı hedefliyoruz. Müşteri memnuniyeti odaklı yaptığımız çalışmalarda her bir adımı sizlerin talepleri doğrultusunda atarak ihtiyaçlarınıza eksiksiz yanıt veriyoruz.

Neden Prefabrik Ev Tercih Etmelisiniz?


Her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen prefabrik evler, sunduğu sayısız avantajla hayatınızı kolaylaştırır. Bu tür yeni yapı konut sistemlerinin bu kadar çok tercih edilmesinin temel sebeplerinin başında düşük maliyetli olması gelir. Bu sayede evi olmayan ve betonarme gibi geleneksel yapılara sahip olmaya bütçesi yetmeyen kişiler, istediği gibi bir yaşam alanına sahip olma fırsatı bulur.

Özellikle arsa sahibi olanlar ya da uygun fiyata arsa bulanlar, bütçelerini zorlamadan prefabrik ev modelleri, ekonomik olmanın yanı sıra çok amaçlı kullanım olanağı da sunar. Sadece ev olarak değil, çeşitli işler için de kullanılabilen prefabrik yapılar pratik ve kullanışlı bir yapıya sahiptir.
Kaliteli malzemelerden yeni nesil yöntemlerle üretilmesi nedeniyle oldukça sağlam olan yapı, depreme karşı da dayanıklılık gösterir. İsteğe göre farklı donanımlara sahip şekilde üretilen prefabrik yapı; rüzgâra, yağmur gibi doğa olaylarına karşı da oldukça dirençlidir.

Düşük maliyetli olması nedeniyle ön yargıya neden olan bu yeni nesil yapıların kullanım avantajları hakkında gitgide bilgi sahibi olan kişiler, günümüzde bu alana büyük ilgi gösterir. Siz de kendi ihtiyaçlarınız, talepleriniz ve bütçeniz doğrultusunda nasıl bir yaşam alanına sahip olmak istediğinizi belirleyebilir ve bu konuda bizden profesyonel destek alabilirsiniz.

Prefabrik Ev Sahibi Olmanın Size Yaşatacağı Yararlar

Hazır yapı olarak karşınıza çıkan ve tüm yapı elemanları fabrika ortamında sıfır hatayla üretilen prefabrik yapılar, oldukça kısa bir süre içerisinde inşa edildiği için zaman kaybetmeden kullanıma hazır hale getirilir. Böylece betonarme gibi geleneksel yapıların inşaatında olduğu gibi aylarca, hatta yıllarca beklemenize gerek kalmaz.
Kısa sürede pratik bir şekilde yapılan prefabrik yapılarda zamandan ve işçilikten tasarruf edildiği için maliyet de oldukça düşük olur. Bu durum, prefabrik ev fiyatlarının da ekonomik olmasına sebep olur. Böylece yıllarca para biriktirseniz dahi almakta zorlandığınız betonarme evler yerine, kaliteli ve kullanışlı prefabrik yapılara sahip olabilir, bütçenizi zorlamadan dilediğiniz gibi bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.


Prefabrik yapılara sahip olmanın size yaşatacağı yararlar oldukça fazladır. Bunların başında kendi isteğinize göre evinizi dizayn edebilecek olmanız gelir. Ayrıca yapım aşaması oldukça kısa süreceği için vakit kaybetmeden kendi evinizde yaşamaya başlayabilir, konforlu yaşam alanınızda huzurlu bir ömür sürebilirsiniz. Bu tür yeni nesil en güzel özelliklerinden biri de monte edilebilir olmasıdır. Bu sayede evinizi daha sonra sökebilir ve istediğiniz herhangi bir yerde tekrar kurulum yapabilirsiniz. Böylece betonarme yapılarda olduğu gibi belirli bir alana bağlı kalmazsınız.

Bu tür prefabrik yapılar ne kadar sağlam olsa da bazen yenileme ve tamirat gibi işlemlere gereksinim duyabilirsiniz. Bu tür durumlarda yapılan işlemler oldukça düşük maliyetli olur ve kısa sürede tüm ihtiyaçlar giderilir. Ayrıca görünüm olarak modern ve çağdaş bir duruş sergileyen prefabrik bir yapı, benzersiz tasarımıyla göz doldurur. Isı yalıtımı gibi özellikleri de bulunan evde ısıtma ve soğutma sistemleri konusunda endişe etmenize gerek kalmaz.

Siz de tek ya da çok katlı bir prefabrik yapıya sahip olmak ve hayalinizdeki yaşam alanına düşük maliyetle kavuşmak için bizden destek alabilir, aklınızdaki soru işaretlerine yanıt bulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Makro prefabrik olarak deneyimli ve uzman ekibimizle her zaman hizmetinizdeyiz.

 

Sıkça Sorulanlar

Tasarımı ve malzemeleri ile her zaman modern bir duruş sergileyen prefabrik tarzındaki yapıların en önemli özelliklerinden birisi de kişiselleştirilebilir özellikte olmasıdır. Yani kişiler istedikleri plana sahip bir ev yaptırabilir. Ayrıca evin boyutu da müşterilerin ihtiyaçları ve beklentileri doğrultusunda şekillendirilebilir. Bu süreçte taleplerin prefabrik evlerin yapısına uygun olması önemlidir. 

Her bir parçası modüler şekilde üretilen prefabrik evlerin sökülerek başka bir yere kurulması mümkündür. Bu konuda deneyimli ve uzman kişilerden destek alınarak evin kusursuz bir şekilde nakliye edilmesi ve kurulması faydalı olur. Böylece müşteriler istedikleri yerde aynı yaşam alanlarını kurma imkânı bulur. 

Şayet mevcut betonarme binanın düz bir tavanı varsa ve bu bina tek katlı olarak tasarlanmışsa istenen binanın üzerine prefabrik ev yapılması mümkündür. Buna ek olarak ilgili betonarme binanın sağlam olması da çok önemlidir. Aksi takdirde prefabrik evi taşıma konusunda yeterli mukavemeti gösteremeyebilir. Bazı binaların çatısında ağırlık yapan malzemeler de bulunabilir. Bunlar da binanın prefabriği taşıması konusunda sorun yaratabilir. Bu noktada alanında uzman bir ekibin gerekli incelemeleri yapması ve buna göre müşteriyi yönlendirmesi gerekir. 

Geleneksel tarzda oluşturulan betonarme yapılarda olduğu gibi yen nesil prefabrik yapılarda da iç ve dış cephe boya işlemlerinin tamamını kendiniz yapabilirsiniz. Pratik bir şekilde boyayabileceğiniz evinizi dilediğiniz renklerle süsleyebilir, kendi tarzınızı kendi emeğinizle evinize yansıtabilirsiniz.

Daha çok 1 ya da 2 katlı olarak tercih edilen prefabrik evler, ihtiyaç halinde en fazla üç kata kadar inşa edilebilir. Ancak bu yapılarda hafif çelik malzemenin kullanılmış olması önemlidir. Bu sayede güvenli bir yaşam alanı elde edilebilir. 

Sözleşme yapıldığı takdirde ilk olarak toplam tutarın %40’ı tahsil edilir. Bu miktar, nakit olarak alınır. Toplam tutardan kalan kısım ise sözleşmenin tarihinden sonra 30 ve 60 gün vadeli çek şeklinde tahsilatı yapılır. Bununla birlikte alternatif ödeme planları için görüşmeler de yapılabilir.

Yeni nesil prefabrik evin kullanım süreci ortalama elli ile yüzyıl arası değişiklik gösterir. Bu farklılığın temel sebebi ise yapı elemanlarının üretiminde kullanılan malzemelerin kalitesi ve güvenilirliği olur. Kullanılan malzemeler ve materyaller ne kadar kaliteli ise binanın kullanım ömrü aynı oranda artış gösterir. Aynı zamanda binayı inşa eden ustaların gerçekleştirdiği işçiliğin kalitesi ve binayı kullanan kişilerinin gösterdiği özen de bu süreci uzatabileceği gibi, kısaltabilir.

Demonte özelliği bulunan prefabrik evlerin kurulum sonrası sökülerek başka bir yerde kullanılması mümkündür. Bunun için alanında uzman kişilerin özenle sökme işlemlerini yapması, ardından istenen yerde tekrar kurulum işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. Profesyonel olmayan kişiler ise yapı elemanlarına zarar verebilir ve yeni parçaların tedarik edilmesi zorunluluğunu ortaya çıkarabilir.

Ses ve ısı yalıtımı konusunda betonarme gibi geleneksel yapılara oranla çok daha yüksek performans gösteren prefabrik evler, özellikle duvar panellerinin özelliklerine bağlı olarak verimliliğini artırır. Isı ve ses yalıtımında etkili olan bir diğer unsur ise çatı izolasyonudur. Kaliteli malzemelerle yapılan çatı izolasyonu ısıtma ve soğutma sistemlerine harcanan enerjiyi büyük ölçüde azaltır. Ses yalıtımında da önemli bir yeri olan çatı izolasyonu ve duvar panelleri, üretildiği malzemeye göre performans gösterir. 

Prefabrik ev söz konusu olduğunda direkt olarak depreme karşı dayanıklılık akıllara gelir. Çünkü bu yeni nesil modüler evler, özellikle deprem için hazırlanmış konut sistemleri olarak karşınıza çıkar. Bu nedenle deprem bölgelerinde büyük rağbet görür. Betonarme binalara oranla çok daha hafif olan prefabrik evler, genel olarak 7.9 şiddetindeki depremlere karşı ayakta durabilecek şekilde tasarlanarak üretilir. Evin tüm parçaları çelik vidalarla birleştirildiği için deprem anında parçalarda esneme meydana gelir ve yıkılma söz konusu olmaz.

Yeni nesil konut sistemleri arasında yer alan prefabrik yapılar, modüler özellikle olmasının yanı sıra portatiftir. Bu sayede hızlı ve kolay bir şekilde kurulumu yapılan bu yapıların demonte işlemleri de oldukça pratiktir. Kısa sürede sökülen prefabrik evler, istenen herhangi bir yere rahatlıkla taşınır ve kurulum süreci zahmetsizce tamamlanır. Bu özelliğiyle beğeni toplayan ve sıklıkla da tercih edilen bu portatif evlerin sökülüp tekrar farklı bir yere kurulması ise alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Böylece ilerleyen süreçte herhangi bir sorunla karşılaşılmaz.

Prefabrik yapı inşaatı için belediyeden ve ilgili kurumlardan imar, ruhsat gibi konularda gerekli izinleri alınması önemlidir. Modüler ve portatif özellikte olmasına rağmen bu tür yeni nesil yapıların kurulumu için öncelikle Kadastro Müdürlüğü’nden aplikasyon belgesi alınmalıdır, ardından da mimari proje hazırlanmalıdır. Ruhsat ise kurulumun yapılacağı bölgeye bakan belediyeden alınmalıdır. Bu noktada elektrik planı, mimari plan, zemin etüdü ve mekanik plan ruhsat başvurusunda hazır bulundurulmalıdır.  
 

Ruhsatın alınması gibi resmi işlemlerin tamamı, her türlü hafriyat işlemi, şap ve fayans gibi zemin ve duvar kaplamaları, zemin betonu, çevre düzenleme işleri gibi uygulamalar müşterinin yükümlülüğündedir. Ayrıca elektrik, su, pissu gibi bina harici dış bağlantılar da müşterinin ilgilenmesi gereken konular arasındadır. Isıtma ve soğutma sistemlerinden şehir dışı montajlarda ekibin konaklama ve yemek ücretlerine kadar birçok ek uygulama da prefabrik ev alan müşterinin sorumluluğu altındadır.

Yenilenen teknolojiden yararlanılarak hazırlanan prefabrik yapılar, ilk olarak deprem konutları olarak tasarlandığı için depreme karşı dayanıklılığı en belirgin özelliklerinden biri olur. Betonarme gibi geleneksel yapılara oranla çok daha dayanıklı olan bu yapılar, ortalama 7,9 şiddetindeki depreme karşı mukavemet gösterecek şekilde tasarlanarak üretilir. Bu sayede Türkiye gibi deprem bölgesinde yer alan ülkelerin konut sistemlerinde prefabrik yapılar, ön plana çıkan seçenekler arasında yer alır. 
 

Prefabrik alan kişilerin ilk olarak prefabrik evin kurulacağı yere zemin betonu yaptırması gerekir. Ayrıca her türlü hafriyat işleri de genel olarak müşteriye ait olur. Evin çevresindeki düzenlemeler, evin zemin ve duvar kaplaması gibi işlemler de müşterinin sorumluluğundadır. Tüm bunlara ek olarak yasal izinlerin tamamı müşteri tarafından alınır. Bu süreçte gerekli belgeleri yine müşteri hazırlar ve bu belgelerle gerekli yerlere başvuru yapar. 
 

Prefabrik tarzındaki yapıların sevkiyatı da oldukça kolay şekilde yapılır. Bu tür nakliye işlemleri için ise tır, kamyon, gemi, kargo uçağı, tren gibi farklı ulaşım araçlarından yararlanılır. Bu noktada prefabrik malzemesinin toplam ağırlığı çok önemlidir. Şayet ortalama ağırlığı 7 ile 9 ton aralığında ise prefabrik evi 7 metre kasası bulunan bir araçla sevk etmek mümkündür. Bu ölçüler daha çok 90 metrekarelik bir prefabrik ev için geçerlidir.

Betonarme binalara oranla çok daha kısa sürede yapılarak teslim edilen prefabrik evler, fabrika ortamında üretilen yapı malzemelerinin montajıyla oluşturulduğu için daha az zaman ve iş gücü gerektirir. Bu tür konutların teslim süresi ise tasarımın sahip olduğu metrekareye ve özelliklere göre değişkenlik gösterir. Ayrıca yapı malzemelerinin üretileceği fabrikanın yoğunluğu da bu sürece etki eder. Bununla birlikte tek katlı ve 100 metrekarelik bir prefabrik ev ortalama bir hafta içerisinde teslim edilir. Ancak montaj için de ortalama 4 ya da 5 güne ihtiyaç duyulur.

Prefabrik evlerin alım sürecinde fiyatlara nelerin dâhil edildiği oldukça merak edilen konulardandır. Bu fiyatlara genel olarak konut malzemelerinin kurulum alanına indirilmesi ve montajının yapılması, konut iç ve dış boya işlemlerinin tamamlanması, iç ve dış kapıların montajı, pencerelerin montajı, elektrik armatürlerinin montajı, sıva altı elektrik ve su tesisatının yapılması gibi işlemler dâhil olur. Ancak net bilgi almak için iletişim bilgilerimizden bu alanda uzman ekiplerimizden destek alabilirsiniz.
 

Prefabrik ev almayı düşünen kişilerin birçoğu bu konutları 4 mevsim boyunca kullanıp kullanamayacağını merak eder. Bu noktada halk arasında yanlış bir inanış mevcuttur. Pek çok kişi prefabrik yapıların sadece yaz aylarında kullanım için ideal olduğunu düşünür. Bununla birlikte bu yeni nesil yapılar betonarme binalara oranla çok daha iyi yalıtım özelliklerine sahiptir. Isı yalıtımı konusunda üst düzey performans gösteren bu evler, yılın her mevsimi rahatlıkla kullanılabilir özelliktedir. Binanın kurulacağı alanın iklim özelliklerine bağlı olarak üretimi yapılan prefabrik evler, oldukça konforlu ve kullanışlı bir yaşam alanı olma konusunda üstün başarı gösterir. Bu nedenle üretim öncesinde prefabrik evin nerede ve ne amaçla kullanılacağı belirlenmeli, tasarım süreci de buna göre şekillendirilmelidir.

Makro Prefabrik Whatsapp