• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Ofis Depreme ve Rüzgara Karşı Dayanıklı mıdır?

Prefabrik Ofis Depreme ve Rüzgara Karşı Dayanıklı mıdır?

istac-ofis-binasi-3-1643204910

Prefabrik ofisler her ihtiyaca uygun üretilen ebatlarıyla ve çalışma alanlarıyla son zamanlarda ülkemizde ve tüm dünyada yaygın olarak kullanımı devam etmektedir. Prefabrik ofisler sağlamış olduğu birçok avantajı sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Günlük hayatta kullanmış olduğumuz çalışma alanlarını içerisinde bulunan her türlü imkan ve olanakları, prefabrik ofislerde de bulunmaktadır. Telefon, internet, su elektrik gibi tüm yaşamsal ihtiyaçları prefabrik evlerde de yapılmaktadır. 
Prefabrik ofisler, uygun fiyatı, kaliteli duruşuyla kullanıcılar her ne kadar emin olsalar da kafalarda halen bazı sorular bulunmaktadır. Prefabrik evler depreme karşı ve rüzgara karşı dayanıklı mı, depremde zarar görür mü görmez mi gibi sorular en çok sorulan sorulardır. Prefabrik evlerin depreme karşı dayanıklı olması için alınan birçok önlem bulunmaktadır. 
Prefabrik ofisler kurulurken, sıhhi ve elektrik tesisatlarının düz beton zemine bırakılan yuvaları açılarak, önceden atılan bu düz beton zemine oturtulur. Yapılan AR-GE çalışmaları sonucunda diğer klasik yapılarla karşılaştırdığımızda yer ile teması az olduğundan depreme karşı oldukça dayanıklıdır. 

Yer ile temasının az olması akıllara birkaç tane soru getirmektedir. Bunlara örnek olarak rüzgara karşı da dayanıklı mı? Prefabrik ofisimi rakım olarak yüksek bir konuma kurmak istiyorum prefabrik ofisim uçar mı? gibi soruları örnek verebiliriz. Bu soruların asıl kaynağı prefabrik ofislerin taşınabilir olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yapıların taşınabilir olmasının olumsuz tarafıdır. İnsanlar bakınca bu taşınabiliyorsa rüzgarda uçar tanısını hemen koysada işin aslı öyle değildir. Prefabrik ofisler hafif gibi görünebilirler fakat toplayınca oldukça ağır bir hale gelmektedirler. En hafif prefabrik ofis ortalama bir tondan fazladır. Siz bu prefabrik ofislerin içerisinde oturmaya başladığınızda eşyalarınızı duvarlara sabitleyeceğiniz için prefabrik evler daha ağır olmaya başlar. Böylece yüksek hızla esen rüzgar dahi hiç bir zarar veremez. Daha yüksek esen rüzgarlar tornado gibi doğal afetlerdir. Bu doğal afetin ülkemizde görülme sıklığı oldukça azdır. Fakat siz yine de sigortanızı yaptırmayı unutmayın. Bir başka açıdan bakacak olursak, normal esen bir rüzgarda bu evler uçsaydı her gün haber bültenlerinde prefabrik evler uçtu gibi manşetler görürdük. Yani uzun lafın kısası, “prefabrik evler veya ofisler sert esen rüzgarlara dayanıksızdır” tezi sadece bir hurafeden ibarettir. Aslını yansıtan bir durum ve bir örnek yoktur.

Prefabrik Ofis Üreticisinin Önemi Nedir?

Son zamanlarda üreticilerin maliyetleri azaltmak adına prefabrik yapı üretirken kaliteli malzemeler kullanmadığını duymaktayız. Bu yanlış bir durumdur. Genel olarak uzun vadede acısı çıkmaktadır. 
Prefabrik ofisler doğal afetlere karşı dayanıklı bir şekilde üretilmesi için, tercih edilecek olan üretici firmanın kaliteli ve kurumsal bir şekilde faaliyet sürdürmesi gerekmektedir. Prefabrik evlerin üreticileri kaliteli firmalardan tercih edilmelidir. Kaliteli firmalar prefabrik ofis üretiminde daima kaliteli malzemeler tercih ederek, prefabrik ofislerin sağlam bir şekilde üretilmesini sağlamaktadır. Depreme ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklı prefabrik evler yaptırmak istediğinizde, üretici firma tercihini en iyi şekilde yapmanız gerekmektedir

Makro Prefabrik, prefabrik yapı modellerini üretmeden önce uzun süren AR-GE çalışmaları gerçekleştirmiştir. Üretilen prefabrik yapı modellerinde yapılan AR-GE çalışmaları değerlendirilmiş ve diğer üreticilerin üretimde yaptığı hatalar giderilmiştir. Bugün halen bu çalışmalar devam etmektedir. Bunun sebebi, her an teknolojiyi takip edip teknolojiye ayak uydurabilmek istiyoruz. Gelecekte modası geçmeyen geleceğe dönük prefabrik yapıları üretmek için çalışıyoruz.
Makro Prefabrik kalitesiyle üretilen bir başka prefabrik yapı ise prefabrik evlerdir. Son yıllarda prefabrik evler sıkça tercih edilmekte olup Türkiye’nin her bölgesinde gönül rahatlığı ile kullanılmaktadır. Hem yapımının kolay olması hem şık duruşu hem de maliyetinin düşük olmasından ötürü hem pratik hem de ekonomik prefabrik evler sıkça tercih edilmektedir.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç