• Anasayfa
  • Blog
  • Veranda Nedir? Veranda Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Veranda Nedir? Veranda Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

veranda-nedir-veranda-dekorasyonu-nasil-yapilir-banner-1645170411

Veranda denince genelde aklımıza bir ılık yaz sabahında çay içtiğimiz, ailemizde sohbet ettiğimiz mekanlar gelmektedir. Genel olarak prefabrik ev mimarisinde de olan verandalar kullanıcısına huzur vermesi için tasarlanmıştır. Genelde ahşap kaplama olsalarda, pek çok şekilde veranda dekorasyonu yapılmaktadır. Veranda prefabrik evlerde genellikle dış mekanda rahat bir şekilde oturabilmek için üstü kapalı olarak dizayn edilen oturma alanlarıdır. Veranda kelimesi ise dilimize ispanyolcadan geçmiştir. Bu bilgiye dayanarak ispanyollar keyiflerine biraz düşkün insanlardır diyebiliriz belki. 

Verandaların üstü kapalı olduğu için burada vakit geçirdiğiniz zaman sanki evin içerisindeki rahatlığı dışarıya taşımışsınız gibi olur. Misal olarak evin içerisinde yaptığınız çayı dışarıya çıkarak temiz havada içmek paha biçilemez. Ayrıca üstü kapalı olduğu için eşyalarınız da korunmuş olur. Verandalar çardaklara çok benzetilebiliyor. Fakat çardaklar genellikle evlerin bahçelerine yapılması sebebiyle ev ile çardak arasında bir yürüme mesafesi olduğu için veranda ile aynı hissi veremez.

veranda-fikirleri-1645170956

Veranda Dekorasyonu İçin Fikirler

Öncelikle verandanızı ahşap veya alüminyum gibi malzemelerden faydalanarak etrafını yarım duvar ile çevirin. Bu işlem sonunda verandanızı daha bir evinizden parça gibi hissedeceksiniz. Aslında verandalar evden bir parçadır. Fakat duvar olmadığı için evin içerisinde gibi hissettirmez. Sizin yapacağınız yarım duvar, sanki orada tam bir duvar olmamasına rağmen sanki varmış gibi hissettirecektir. 

Verandalar genellikle günün her saatinde kullanılan bir alandır. Fakat bu gibi alanlarda geceleri ayrıca ışıklandırma ihtiyacı olur. Gece veranda da aile toplantısı yapmak isteyen kullanıcılar için bu durum vazgeçilmezdir. Fakat neden bu gece toplanmalarınıza farklı bir hava katmayasınız ki. Verandalar klasik usulde aydınlatıldığı zaman çok romantik ve güzel görünen bir ışıklandırma sağlanamıyor. Bu tarz alanları canlandırmak için loş ışık kullanabilirsiniz. Çünkü etraf çok karanlık olacağı için belirli noktalara şamdanlar koyarak mum ışıklarıyla loş bir aydınlatma sağlayabilirsiniz. 

Belirli yerlere şamdan yerleştirme fikri, duvarlarınızda oluşacak olan raflar demektir. Bu durum da rafları daha verimli kullanmanız için bir fırsat olabilir. Hatta büyük tarzda bir raf yaparak oraya televizyon veya bir projeksiyon koyabilirsiniz. Böylece film yada dizi izleme keyfi boyut atlamış olacaktır. 

Bir film yada dizi izleme keyfinizi daha da artıracak bir fikir daha ister misiniz? İşte o fikir ise verandanıza eski usül divanlar yapmanızdır. Ahşap paletleri bir araya getirip birbirine vidalayarak çok güzel divanlar yapabilirsiniz. Divanı yaptıktan sonra üzerine minder tarzı yumuşak cisimler koyarak üzerinde yatabilirsiniz. Artık yatarak film veya dizi izleyebilirsiniz. Üstelik kendi el emeğinizle yapmış olursunuz. El emeğinizle yaptığınız için bu divan paha biçilemez olacaktır. 

Sıradaki önerimiz çok salaş bir veranda isteyen kullanıcılarımız içindir. Bu önerimiz için öncelikle verandanıza bir odun sobası veya ateş yakabileceğiniz bir alan oluşmalısınız. Bu alanı taşları üst üste sabitleyerek veya beton dökerek yapabilirsiniz. Ardından burada ateş yaktığınızda soğuk kış günleri bile burada oturabilirsiniz. Düşünün dışarıda kar yağıyor ve siz ateş başında yağan karın sessizliği ile dışarıyı seyrediyorsunuz. Kulağa çok huzurlu geliyor değil mi? 

Sıradaki önerimiz elektrikli aydınlatma kullanılarak yapılan dekorasyon fikirleri yok mu diyenler için gelsin. Prefabrik evlerin verandalarında da çok kolay yapılabilir bir öneridir. Bu arada prefabrik ev fiyatlarını merak eden kullanıcılar için , prefabrik ev fiyatlarının oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz. Son birkaç yıldır şerit ledler çok moda olmaya başladı. Bu önerimiz muhtemelen kafanızda canlanacaktır. İnternetten aratarak çok uygun fiyatlarla alabileceğiniz RGB şerit ledleri kurması da oldukça kolaydır. Ledleri alıp duvarlarınıza gelişigüzel sabitleyip, gece açtığınızda huzur veren aydınlatılmış verandanız olmuş olacaktır. Ledler ile ilgili bir başka fikir ise, ailenizin fotoğraflarını çerceveletip duvarlarınıza asın. Sonrasında ise aydınlatmaları astığınız çerceveleri aydınlatacak biçimde duvarlarınıza sabitleyin. Ledleri açma tuşuna bastığınızda inanın rengarenk ve çok romantik bir ortam elde etmiş olacaksınız.Şimdilik önerilerimiz bu kadar daha sonra ki önerilerimiz için bizi takip etmeyi unutmayın.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç