• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Ofis Dekorasyonunda Odaklanmaya Yardımcı Olacak Seçimler Nasıl Yapılır?

Prefabrik Ofis Dekorasyonunda Odaklanmaya Yardımcı Olacak Seçimler Nasıl Yapılır?

Prefabrik Ofis Dekorasyonunda Odaklanmaya Yardımcı Olacak Seçimler Nasıl Yapılır?

Taşınabilir yapılar son yıllarda dünya çapında kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle Amerika ve Avrupa kıtasında prefabrik ofis ve diğer taşınabilir yapılar oldukça fazla kullanılmaktadır. Ülkemizde ise çevremizde gördüğümüz yapılardan bazıları taşınabilir yapılardır. Fakat mimarileri oldukça güzel olduğundan dolayı yapıların taşınabilir olduklarını anlamıyoruz. Bazı taşınabilir yapıların dış mimarisi o kadar estetik yapılmaktadır ki diğer yapılardan çokta ayırt edilememektedir.

Taşınabilir ofisler açısından baktığımızda ise pek çok kullanıcı, sahip oldukları yapıları en iyi şekilde dizayn etmek için uğraşmaktadır. Taşınabilir ofisler tek katlı ve iki katlı olabiliyor. Bunların yanı sıra ofisler çalışma alanlarının en önemli olduğu yerlerdir. Bu sebepten ötürü çalışmanın verimli yürütülebilmesi için bu tarz alanların daha iyi dizayn edilmesi gerekmektedir. Sizlerde bir taşınabilir ofis sahibiyseniz, aşağıdaki adımları izleyerek ofisinizi iyi bir şekilde tasarlayabilirsiniz.

1) Ofis içi ışıklandırmalar

Işıklandırma çalışma alanlarında oldukça önem arz eder. Işıklandırma yetersiz olursa personel evraktaki yazıları göremez veya normalden daha az görür. Bu durumda personelin hata payı yükselir. Işıklandırmanın ne az ne de çok olması gerekir, ışıklandırmayı tam kıvamında ayarlamanız gerekmektedir. Çok olursa da bu sefer fazla ışıklandırmadan dolayı personelleriniz rahatsız olmaya başlayabilirler. Işıklandırma konusunda mimarlar, ışığın direkt olarak üstten gelmesini değil odanın yanlarından çoğunluklu olarak gelmesinin insan sağlığı açısından daha iyi olduğunu belirtmekteler. Sizlerde led ışıklar ile çalışma alanlarınıza yanlardan ışıklandırma yapabilirsiniz.

2) Masaların Konumu

Masaların konumu oldukça planlı olmalıdır. Bu hususta bir oda içerisinde kaç kişinin çalışacağı da önem arz etmektedir. Çalışma alanları yaratırken bol ve fazla alanlar bırakmak gereksizdir. Hem bir personele yetecek kadar çalışma alanı bırakmalısınız hemde olabildiğince bir alan içerisinde daha fazla personelin çalışabilmesine imkan tanımalısınız. Bu hususta personelin yapacağı işlerde ön planda tutulmalıdır. Masaların konumunu en iyi şekilde ayarlamak için birkaç plan üzerinde prova yapılması önerilmektedir. 

3) Çalışma ekipmanlarına ulaşım

Masaların konumu, çalışma ekipmanlarına ulaşım alanında da önem arz etmektedir. Yazıcı ve tarayıcı gibi çalışma ekipmanları ortak ekipmanlar arasında yer almaktadır. Her masaya bir yazıcı koyamayacağınız için bu ekipmanlarında herkesin eşit bir şekilde ulaşabileceği bir konumda olmalıdır.

4) Ofis içi iklimlendirme

Ofis içi iklimlendirmenin çalışma performansı üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Bu sebepten ötürü tüm prefabrik ev fiyatları üzerinde bazı yalıtım çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan yalıtım çalışmalarında yapının duvarlarında EPS strafor, tavanda ise cam yünü kullanılmaktadır. Kullanılan malzemeler oldukça etkili malzemeler olup dünyadaki tüm yapılarda kullanılmaktadır. Malzemenin kalınlığı 80 mm olup, yoğunlu 16 m3’dür. Yapılan yalıtım çalışmaları sayesinde yapı içerisinde yapılacak iklim çalışmaları oldukça etkili olmaktadır. Hemen ısınıp, soğuyabilen yapılar olmaktadır. Ofis içerisindeki iklimlendirme çalışmaları ise her çalışma alanına uygulanmalıdır. Tek bir odadan yapılacak iklimlendirme çalışmalarının etkili olmadığı bazı çalışmalar tarafından belirtilmektedir. 

5) Rahat mobilya seçimi

Çalışma ortamındaki mobilyaların rahat olması çalışanların, çalışma konforunun artmasını sağlar. Rahatsız mobilyalar, personellerin dikkatini dağıtarak işin bitme sürecini uzatabilir. Çalışanlarınızın rahatını işinizin rahatı olarak düşünmelisiniz.

6) Boya seçimi

Duvarların boya seçimi tamamen zevke bağlı olsa da, gözü yormayan renkler olmamasına özen göstermeniz gerekir. Öte yandan ofis gibi ortamlarda sadece personeller değil misafirlerde bulunabilir. Misafirlerinde ofisinizi beğenebilmesi için iç mimarisine dikkat etmeniz gerekmektedir. Boya seçiminde ise çok radikal renkler kullanmak yerine açık ton renkleri kullanmanız önerilmektedir.

Bu makelemizde de taşınabilir ofislerin özelliklerine, dünya genelindeki kullanımına ve ağırlıklı olarak iç mimarisindeki dikkat edilmesi gereken hususları mercek altına aldık. Sizlerde avantajlarla dolu taşınabilir ofislerden satın almak veya bilgi almak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç