Prefabrik Evlerinde Tadilat Yapmak İsteyenlere Altın Tavsiyeler

Taşınabilir evler son zamanlarda tersine göç eden insanların hayallerini süslemektedir. Özellikle iki katlı prefabrik ev modelleri villa gibi göründüğü için köy alanlarında çok daha estetik durmaktadır. Üstelik bazı modellerin garaj bölümü de bulunuyor. Köy gibi alanlarda bu tarz alanların olması her zaman bir ihtiyaçtır. İki katlı modellerin ebat çeşitliliği ise 90 m2’den başlayarak 178 m2’ye kadar büyümektedir.

Temel olarak taşınabilir evler ile ilgili insanların aklına takılan pek çok soru bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de depreme dayanıklılıktır. Ülkemiz bir deprem bölgesi olduğu için bütün ev modellerinde depreme dayanıklılık konusunda bir takım mühendislik çalışmaları yapılır. Temel anlamda bu evler düz bir beton zemine kurulduklarından ötürü deprem anında diğer klasik usulde inşa edilmiş evlere nazaran daha az etkilenmektedir. Çünkü ana temeli toprağın altında değildir. 

Bir başka durumda bu evlerde tadilat yapılır mı sorusudur. Bu evlerde de tıpkı diğer evler gibi tadilat yapabilirsiniz. Ancak bu tadilat için sizlere altın değerinde tavsiyelerimiz bulunuyor. Tavsiyelerimizi aşağıdaki adımlardan takip edebilirsiniz.

1) Boya mı yoksa duvar kağıdı mı karar verin.

Bir tadilat esnasında en çok arada bırakan durum duvar kağıdı mı yoksa boyamak mı daha iyi durur meselesidir. Duvarlar evlerin kıyafeti gibidir. Bir evin karakterini çok iyi bir şekilde yansıtabilir. Evi lüks veya retro gösterebilir. Çok güzel duvar kağıtlarının olmasının yanı sıra çok lüks boyalarda bulunmaktadır. Çok prestijli boyalar evinizin havasını değiştirebilir. Fakat boya mı yoksa duvar kağıdı mı?

2) Aydınlatmaya önem verin.

Aydınlatma, bazı alanlar için vazgeçilmezdir. Özellikte oturma odası, veranda gibi alanlara mutlaka düzgün bir aydınlatma yapılmalıdır. Mimarlar, aydınlatmanın klasik olarak direkt orta yukarıdan değil, yukarıdan ve yanlardan verilmesinin göz sağlığına daha iyi olduğunu söylemektedir. Göz ışığı direkt olarak görmemelidir. Aksi hade astigmat gibi rahatsızlıklar çoğalabilir. Bu alanlarda led aydınlatmalar kullanılabilir. RGB ledler ile alanları daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

3) Ölü alanları canlandırın

Evinizi incelediğinizde ölü alanların olduğunu mutlaka göreceksinizdir. İki katlı prefabrik villa fiyatları oldukça uygundur ve iki katlı modellerin merdiven altı her zaman bir ölü bölgedir. Bu bölgeye bir kapak uydurarak dolap haline çevirebilirsiniz. Ayrıca bu alanı bir kilere çevirebilirsiniz. Yatakların altları, krişlerden kalan boşluklar ve daha pek çok ölü alan bulunabilir. 

4) Ev içerisindeki ahşap doku iyi hissettirebilir

Son önerimiz kendi mobilyalarınızı yapmanız. Kendi mobilyanız demek tam evinize göre mobilyalar yapmanız anlamına gelir. Dolaplardan tutunda divan gibi koltuklara kadar pek çok mobilya yapılabilir. Bu hususta belirli alet ve edevat sahibi olmanız gerekmektedir. Bahçeli bir eviniz varsa bu tarz mobilyaları çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Mobilya talaşlarının bahçenize yayılmasını dert etmeyin çünkü mobilya talaşı doğal bir atıktır. Bahçenizde gübreye dönüşecek ve toprağı besleyecektir. 

Bu makalemizde de sizlere taşınabilir evlerinizde yapabileceğiniz bir takım tadilat önerilerini kaleme aldık. Sizlerde tadilat önerilerimizi uyguladığınızda bizlerle paylaşmayı unutmayın. Bu evlerden bir tanesine sahip olmak isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Makro Prefabrik Whatsapp