• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Evlerde Isınma Nasıl Sağlanır?

Prefabrik Evlerde Isınma Nasıl Sağlanır?

prefabrik-evlerde-isinma-nasil-saglanir-1642783065

Birçok parçanın bir araya getirilmesi ile oluşan prefabrik evler yaygınlaştıkça, satın almadan önce insanların kafasına birçok soru gelmektedir. Bu sorulardan birisi de ısınma sorunudur. Bu problem coğrafi koşullara göre değişkenlik göstermektedir. 
Isınma yöntemlerini anlattacağız fakat öncelikle gelelim izolasyon yöntemlerine. İzolasyonlar dışarıdaki soğuğun içeriye, içerideki ısının dışarıya çıkmasını engeller. Bu durumda ev iklimi stabilize olur. Piyasada çok fazla izolasyon yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerin hepsi insan sağlığını gözeterek yapılır. İzolasyonlar prefabrik evler inşa edilirken koyulur. Ayrıca PVC gibi yalıtkan malzemelerden üretilen pencereler ile izolasyona katkıda bulunabilirsiniz.

Fakat ahşap pencereler tercih ederseniz evin izolasyon yapısına bir gedik açmış olursunuz. Ahşap pencere ve kapılar her ne kadar sağlıklı ve doğanın içerisinden görünselerde PVC pencereler kadar yalıtkan bir malzeme değildir. Yağmurlu günlerde nemi çekerek içeriye sıvı girmesine bile neden olabilir. Bazı kullanıcılar tasarım açısından güzel bir görüntü verdiği için ahşap pencere tercih etmektedirler fakat buna gerek yoktur. Bu durum hem evin izolasyonuna darbe vururken hemde daha pahalı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yerine ahşap görünümlü PVC pencereler tercih edebilirsiniz.

İzolasyon, ısınma maliyetlerini oldukça düşürmektedir. Prefabrik ev fiyatlarına bakarken gözden kaçırılan bir gerçektir. Prefabrik ev paketlerine dahil olan izolasyon, evinizi ısıtırken yapacağınız tasarruf ile prefabrik ev fiyatını amorti edecektir. Eğer ki izolasyon önerilerimizi tam olarak uyguladıysanız, kullanacağınız nerdeyse bütün ısıtıcı yöntemler işe yarayacaktır.

prefabrik-ev-fiyatlari-1649002709

Isıtıcı Yöntemleri

Klasik olarak en uygun ısınma yöntemi son yüzyılda da bolca kullandığımız doğalgaz yöntemi ile çalışan ısıtıcılardır. Fakat prefabrik evler bazen doğa içerisinde konumlandırıldığı için doğalgaz olmayan bir bölgede olabilir. Böyle bir durumda yazımızın devamında bahsedeceğimiz ısıtıcıları kullanmanız daha iyi olacaktır.

Nispeten daha sıcak bir iklime sahip alanda prefabrik ev yaptırmak isteyen kullanıcılar, güneş enerjisine bağlı düşük voltajlı ısıtıcılar ile de ısınabilirken, bazı durumlarda kullanıcı zevkine bağlı olarak şömine veya bacalı sobalar ile ısınma sorununu gidermektedir. Daha soğuk bir iklimdeki bir alana prefabrik ev yaptırmak isteyen kullanıcı sene içerisinde daha çok kış geçireceği için ısınma sorununa önem vermelidir. Soğuk iklimlerde, şömine ile ısınma yöntemi bazen çok sağlıklı olmayabiliyor. Çünkü genel olarak prefabrik yapıların plan çizimine şömine eklenmez. Bunun sebebi hem fiyatları arttıran lüks bir tüketim olması, hem de oldukça fazla alanı ısıtamamasından kaynaklanmaktadır. Şömineler sonradan planlara eklenip yapılabilir tabiki ve çatıdan duman tahliyesi sağlanır.

Bir diğer ısınma yöntemi ise elektrikli ısıtıcılardır. Güneş enerjisi ile düşük voltajlarda ısınma yöntemi soğuk bölgeler için önerilmez. Çünkü bu tarz ısıtıcılar daha çok sıcak bölgelerdeki evlerde kullanılır. Soğuk bölgelerdeki evleri düşük voltajlı ısıtıcılar ile ısıtamazsınız. Bunun yerine yüksek voltajlı ısıtıcılar ile ısıtabilirsiniz. Fakat bu ısıtıcılar yüksek enerji tüketimi sağladığı için daha çok aracı bir ısınma yöntemidir. Yani sizin salonda bir şömineniz varsa yatak odasında yatmadan yarım saat önceden bu ısıtıcıyı açmanız yatak odasını ısıtır. Şömine de tüm ev iklimini ılıman hale getireceği için çok fazla ev ekonominiz sarsılmamış olur. 

prefabrik-ev-modelleri-1649002858

Soğuk bölgelerde oldukça fazla kullanılan bacalı sobalar, soğuk bölgelerdeki prefabrik evler için de uygundur. Özellikle şehir hayatından sıkılan kullanıcılar için sobalı prefabrik ev modelleri sizi eski günlere götürecektir. Sobanızın üzerinde kestane pişirmek, portakal kabuğu kurutmak gibi nostaljik şeyleri bu yöntemle yaşamış olursunuz. Hali hazırda prefabrik evlerin planlarında soba konumlandırmak için baca sistemi çizilmemiştir. Fakat bunu prefabrik evinizi sipariş vermeden önce, yetkililere iletirseniz, baca sistemi ekleyebiliriz. Bir diğer seçenek ise klima ile ısınma yöntemidir. Bu yöntemde oldukça etkilidir. Odunun az olduğu veya olmadığı iklim bölgeleri için uygundur.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç