• Anasayfa
 • Blog
 • Prefabrik Evler: “Modern Yaşam Tarzı!” için Eksiksiz Bir Rehber

Prefabrik Evler: “Modern Yaşam Tarzı!” için Eksiksiz Bir Rehber

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok cihaz ve ürün daha mobil hale geldi. İnşaat teknolojileri de gelişerek evlerimizi daha mobil hale getirdi. İçerisinde yuva dediğimiz evler taşınabilir hale geldi.

prefabrik-ev-1655618199

Bu evler, ekonomik krizin getirmiş olduğu çoğu şeyden etkilenmemiştir. Bunu da prefabrik ev modellerinin fiyatlarından anlayabiliriz. Öte yandan, dışarıdan bakıldığında diğer evler ile bir farkı olmayıp. bazı modeller daha lüks ve simetrik tasarıma sahiptir. Bu yüzden bu yapılar Dünya çapında oldukça popüler hale gelmiştir. 

Bu yapılardan almak isteyen insanların kafalarında bir takım soru işaretleri oluşabiliyor. Bu yüzden en azından karar anında bir ışık olabilmesi için, bu makaleyi kaleme alıyoruz. 

İşte modern yaşam tarzı için eksiksiz rehber;

 • İhtiyaçlarınızı belirleyin.

İhtiyaçlarınız soyut bir biçimde önünüzde duruyor olabilir. Fakat en iyi seçimi yapmak için ihtiyaçlarınızı somut hale getirmek, olası sorunları önünüze sermek konusunda oldukça iyi bir yöntemdir. Bu aşama genellikle atlanır fakat sorunları görmeniz açısından gerekli bir aşamadır. Genellikle bu aşamaya gelinmeden önce arsa hazırlanmış ve bir ev hayali kuruluyordur. Hayallerinizdeki evi somut hale, bir kalem ve kağıt ile getirebilirsiniz.

ihtiyaclarinizi-belirleyin-1655618261

 • Yasal izinlerinizi alın.

Yasal izinler, bilmeyenler için daima kafa karıştırıcı olmuştur. Fakat bu konuda da verebileceğimiz birkaç ufak bilgi bulunuyor. Belediyeler, alanın niteliğine göre yapı izni vermektedir. Bu izin, genellikle niteliği arsa olan alanlara verilir. Niteliği tarla olan araziler Tarım Bakanlığı tarafından korunduğu için yapı izni verilmez. Niteliği tarla olan alanlarda sadece zirai faaliyetlere izin verilir. Belediyeler her niteliği arsa olan alana yapı izni vermiyor. Belirli şartları, arsanızın bağlı bulunduğu belediye ile görüşebilirsiniz. 

 • Prefabrik ev modellerini inceleyin.

Belediye ile aranızdaki bir takım resmi belge alışverişinden sonra, kurum size belirli bir limit ile yapı izni verecektir. Bu limit dahilinde bütün ev modellerini inceleyerek, size uygun olan modeli bulabilirsiniz. Size uygun olan modeli bulamadıysanız, özel projelendirme seçenekleri de mevcuttur. Öte yandan bir model üzerinde bazı spesifik değişiklikler, sizlerin istekleri üzerine yapılabiliyor.

prefabrik-ev-modellerini-inceleyin-1655618295

 • Fiyatlar avantajlar ile dolu.

Bu evlerden birine sahip olmak isteyenlerin en çok aradığı, fiyatlar oluyor. Bu evler, piyasada satın alabileceğiniz en ekonomik fiyata sahip yapı çözümleridir. Öte yandan bakıldığında pek çok sebepten ötürü yaşamış olduğumuz piyasa değişimleri sonucunda, inşaat sektöründe çok kullanılan malzemelerin fiyatları artmıştır. Bu artışın sonunda ise ev sahibi olmak isteyen insanlar farklı bir alternatif aramaya koyulmuşlardır. Bu arayışın sonunda ise taşınabilir evleri bulmuşlardır. 

Bu evlerin, uygun fiyatlı yapı çözümleri olmasının yanı sıra fiyatlarının pek çok avantajı bulunuyor. Bu avantajlardan bir tanesi de fiyatlara dahil olan malzeme ve ustalık gerektiren hizmetlerdir. 

İşte fiyatlara dahil olan malzeme ve hizmetler;

 • Yapı malzemelerinin indirilmesi ve montajı
 • Yapı elemanları(duvar panelleri ve çelik birleşim elemanları)
 • Yapı tavan kaplaması, tavan yalıtımı ve çatı kaplamanın yapılması
 • Yapının dış ve iç kapılarının montajının yapılması
 • Yapının pencereleri ve bu pencerelerin montajı(çift cam PVC)
 • Yapının sıva altı elektrik ve su tesisatlarının çekilmesi
 • Yapının elektrik armatürlerinin montajının yapılması
 • Yapının iç ve dış duvarlarına boya uygulanması
 • Duş teknesi, klozet, lavabo ve bataryaların paket halinde yapı sahibine verilmesi

Modellerin hepsinde yalıtım çalışmaları yapılıyor.

Üretilen bütün taşınabilir yapı çözümlerinde yalıtım çalışmaları yapılıyor. Bu izolasyon çalışmaları kapsamında Dünya’nın hemen hemen her yerinde kullanılan EPS strafor kullanılır. Bu malzemenin kalınlığı 80 mm ve yoğunluğu da 16 m3 olmaktadır. Bunların yanı sıra bu izolasyon malzemelerine destek olan galvaniz sac, ve PVC pencereler kullanılır. Kullanılan tüm malzemeler oldukça yalıtkan olduğu için ısı, ses ve sıvı yalıtımı görevini oldukça başarılı bir biçimde sağlarlar.

En çok tercih edilen prefabrik ev modelleri hangileridir?

En çok tercih edilen modeller arasında tek katlı prefabrik ev modelleri olarak görülebilir. Çünkü fiyat olarak oldukça uygun olmasının yanı sıra oldukça kullanışlıdır. Ayrıca imar izinlerine, m2 bazında uyan modeller tek katlı olduğu için tercih sebebi fazla oluyor. Fakat iki katlı modellerde bulunur ve oldukça kullanışlıdır. oldukça küçük alanlara kurularak çok geniş yaşam alanları elde edebilirsiniz.

tek-katli-prefabrik-ev-1655633401

Böylece sizlerde taşınabilir ev seçerken dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken hususları öğrenmiş oldunuz. Kafanıza takılan soruları ve size uygun olan taşınabilir yapı çözümünü bulmak istiyorsanız, müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç