• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Evler Doğal Afetlere Ne Kadar Dayanıklıdır?

Prefabrik Evler Doğal Afetlere Ne Kadar Dayanıklıdır?

Prefabrik Evler Doğal Afetlere Ne Kadar Dayanıklıdır?

Ülkemizde sorun olan doğal afetlerden bir tanesi de depremdir. Bu sebepten ötürü insanlar bir yapı alırken doğal afet dayanıklılığına oldukça fazla dikkat etmektedir. Bu açıdan prefabrik ev modellerini değerlendirdiğimizde, deprem başta olmak üzere doğal afet dayanıklılığı ile bizleri şaşırtmaktadır. Taşınabilir yapı sektörü, kullanıcılarına daima farklı avantajlar sağlamaktadır. Bu sebepten ötürü Amerika başta olmak üzere çoğu ülkede popüler hale gelmiştir. Ülkemiz açısından ise deprem oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bizlerde deprem başta olmak üzere bu evlerin doğal afetlere dayanıklılığını siz okurlarımıza izah etmeye çalışacağız.

1) Prefabrik evlerin deprem dayanıklılığı

Ülkemizin coğrafi özelliklerine baktığımızda neredeyse her şehrin altından fay hattı geçmektedir. Bu durum bizlere İstanbul boğazını armağan etmiş olsa da, depremlerde oldukça fazla can kaybı yaşanmaktadır. Belediyelerin bu konuda aldığı önlemlerden bir tanesi de yapılara en fazla iki kat imar izni vermektedir. Bu hususta taşınabilir yapılarda en fazla iki katlı olarak üretilmektedir. Bu sayede yapıların deprem dayanıklılığı artmaktadır. Bunların yanı sıra bu yapıların yapım aşamasında alıcıdan, yapının kurulacağı alana düz beton zemin hazırlaması istenmektedir. Yapı, hazırlanan beton zemine sıhhi ve elektrik tesisatı ile bağlanmaktadır. Yapı içerisindeki mobilyalar duvarlara sabitlendiği zaman, depreme dayanıklılık tam anlamıyla sağlanmış olmaktadır.

2) Prefabrik evlerin yangın dayanıklılığı

Taşınabilir yapılar üzerinde yapılan testlere göre yapı üzerinde kullanılan izolasyon malzemesinin yangını büyütme konusunda oldukça etkili olduğu görülmüştür. Bu sebepten ötürü bu yapılar üzerinde yalıtım malzemesi olarak EPS strafor kullanılmaktadır. Yalıtım malzemesi kolayca yanmayan bir malzeme ve oldukça etkili bir yalıtım malzemesidir. Bu sebeple dünya genelindeki yapılarda kullanılmaktadır. Yalıtım malzemesinin yanı sıra duvarın imal edildiği malzeme de oldukça önemlidir. Bu kıstaslar bir yangın anında, evin tamamen kül olmasını engellemekte ve yangına müdahale edilmesi için vakit yaratmaktadır. Bunların yanı sıra otomatik yangın söndürme sistemleri ile olası bir yangın anında zarar minimuma indirilebilir. 

3) Prefabrik evlerin tornado dayanıklılığı

Bu evlerin taşınabilir olması özelliği sebebiyle, tornado gibi afetlere çok dayanmayacağı düşünülmektedir. Bu hususta özellikle iki katlı prefabrik ev modelleri çok dayanıksız olarak görülse de bütün yapılar, bu tarz doğal afetlere karşı dayanıklı üretilmektedir. Ayrıca tornado gibi doğal afetler ülkemizde çok sık görülmez. Fakat hayatın ne getireceğini bilemeyiz bu sebepten dolayı olası bir tornadoya karşı dayanacak biçimde çatı makasları güçlendirilmiştir. Bu durum sayesinde son zamanlarda karşılaştığımız fırtınalara karşı tedbir alınmaktadır. Yakın geçen güçlü bir tornado kapsamında hiç bir yapı sağlam çıkamaz. Fakat uzak bir tornado ve fırtınalara karşı oldukça güçlüdür.

4) Prefabrik evlerin toprak kayması dayanıklılığı

Toprak kayması ve çığ olasılığı Doğu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde oldukça fazla yaşanmaktadır. Bu hususta Karadeniz Bölgesi ağaçlandırılmıştır. Bu önlem oldukça işe yaramakta ve toprak kayması çok azalmaktadır. Bu evler konumlandırılırken düz beton zemini sayesinde, olası bir toprak kayması anında oldukça sağlam durabilmektedir. Toprak kayması ihtimali bulunan arazilerde beton zemini biraz daha derin yapılması önerilmektedir. Toprak kaydığında çok yüksek bir ihtimal beton zemin ile birlikte ev hareket edecektir fakat ağırlığı sebebiyle bir kaç santim veya metre hareket edecek ve duracaktır. Herhangi bir maddi veya can kaybına sebep olmaz. B açıdan taşınabilir evler toprak kayması veya çığ ihtimaline karşı da oldukça dayanıklıdır.

5) Prefabrik evlerin diğer doğal afetlere karşı dayanıklılığı

Bu hususta ülkemizde görülen belirli doğal afetleri mercek altına alarak, taşınabilir yapıların dayanıklılığını ele almış olduk. Kısacası bu yapılar kat sayısı ve kullanılan malzemelerin kaliteli olması sebebiyle tüm doğal afetlere oldukça dayanıklıdır. Sizlerde bu yapılardan satın almak veya detaylı bilgi almak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç