• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Ev Seçerken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 5 Husus

Prefabrik Ev Seçerken Mutlaka Dikkat Etmeniz Gereken 5 Husus

prefabrik-ev-modelleri-makro-prefabrik-1635166294Her geçen gün yaygınlaşan kullanımıyla prefabrik evler, modern konut sisteminin temel bileşenlerinden birisi haline geldi. Herkesin hayallerindeki eve pratik ve ekonomik bir şekilde sahip olmasını sağlayan prefabrik evler, her kullanım ihtiyacına göre zengin model çeşitliliğine sahiptir. Bu çeşitlilik içerisinde doğru seçim yapmak, en verimli ve en iyi sonuçların elde edilebilmesi açısından çok önemlidir. Bu nedenle prefabrik ev seçerken mutlaka dikkat edilmesi gerekenler konusunda titiz hareket edilmelidir. Her olguda olduğu gibi prefabrik konusunda da güvenilir şirketlerden destek almak çok önemlidir. Sizin için en doğru seçim konusunda Türkiye’nin en güvenilir prefabrik şirketinden prefabrik ev için detaylı bilgi alabilirsiniz.

Prefabrik Ev Üretim Malzemesine Dikkat Edilmeli

Günümüzde prefabrik ev teknolojisi süratle gelişmeye devam ediyor. Böylelikle hem kullanım ihtiyaçlarına hem de kullanıcı bütçesine uygun olarak farklı prefabrik ev modellerinin sunulabilmesi mümkün oluyor. Bu doğrultuda günümüzde prefabrik ev seçerken mutlaka üretim malzemesinin kalitesi konusunda daha hassas seçimde bulunmalısınız. Prefabrik yapıların üretiminde kullanılan malzeme kalitesi, kullanım sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşılmaması açısından çok önemlidir.

Prefabrik ev fiyatlarının karşılaştırılmasında yapılan genel yanlışlıklardan birisi de üretim malzemesine dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Prefabrik evler, diğer yapı tekniklerine göre çok daha düşük maliyetlerine sahiptir. Günümüzde bu maliyetlerin daha da aşağıya çekilebilmesi için güvenlik ve kaliteyi yok sayan firmalar tarafından kalitesiz malzemelerden üretim gerçekleştiriliyor. Fiyat karşılaştırmalarında da kaliteli malzemelerle üretilen prefabrik evlerin, bu tip evlerle kıyaslanması ise son derece sağlıksız sonuçlar ortaya çıkartıyor.

Kullanım İhtiyaçlarına Yanıt Vermeli


Prefabrik evler, modüler niteliğe sahip yapılardır. Bu doğrultuda tam olarak kullanım ihtiyaçlarınıza yanıt verecek şekilde üretimleri gerçekleştirilebilmektedir. Prefabrik ev satın alırken bütçeniz ile birlikte ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle prefabrik evin mimari ölçülerini göz önünde bulundurmalısınız. Kullanım ihtiyacınızdan fazla büyüklüğe sahip olan prefabrik evler ciddi fiyat farklarıyla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu kapsamda günümüzde tek katlı prefabrik villa daha yoğun şekilde tercih ediliyor.

Kaliteli Yalıtıma Sahip Olmalı

Prefabrik yapıların en temel belirleyici özelliklerinin başında yalıtımlarının son derece başarılı olması gelmektedir. Isı, ses ve su yalıtımının başarılı olması bir yapının konfor standartlarını belirleyen en temel olgulardır. Özellikle prefabrik evlerle ilgili olarak çatı faktörünün mutlaka dikkate alınması gerekiyor. Hava koşullarından dolayı yaşanabilecek çatı sorunlarına karşı prefabrik evin çatısının gerekli olan dayanıklılığa ve yalıtım özelliklerine sahip olması gerekir. Yetersiz yalıtıma sahip olan çatılarda akma sorunları başta olmak üzere pek çok sorunla karşı karşıya kalınabilir.

Prefabrik Ev Duvar Kalınlığına Dikkat Edilmeli

Prefabrik evlerin ısı ve ses izolasyonu konusunda son derece başarılı olduğu bilinmektedir. Ancak bu standartların sağlanabilmesi için prefabrik evlerin duvarları için gerekli olan uygulamaların gerçekleştirilmiş olması gerekir. Bunun kullanıcı cephesinde rahatlıkla anlaşılabilmesi için kullanılabilecek bazı teknikler bulunuyor. Bu tekniklerin en başında da prefabrik evin duvar kalınlıklarına bakılması gelmektedir.
Teknik gereklilikler kapsamında prefabrik evin ısı ve ses yalıtımının kaliteli olabilmesi için duvar kalınlıklarının en az 10 cm ebadında olması gerekmektedir. En az 10 cm duvar kalınlığına sahip olan ve kaliteli üretim malzemesine sahip olan prefabrik yapılarda ısı ve ses izolasyonu son derece kaliteli olduğu anlamına gelir.

Yasal İzinler Alınmış Olmalı

Prefabrik evler, konut sisteminde birbirinden önemli yenilikler ve fırsatlar oluşturur. Bu nedenle çok daha makul bütçeler ile herkesin ev sahibi olabilmesini sağlamaktadır. Portatif olduğundan ilerleyen süreçlerde farklı lokasyonlara taşınarak, burada da kullanılabilir. Ancak prefabrik ev ile ilgili olarak toplumda çok fazla doğru bilinen yanlışlar bulunuyor. Bunlar arasında da yasal izinler ile ilgili olanlar, prefabrik ev satın alan kişiler açısından ciddi sorunlara neden olabiliyor.

Prefabrik ev satın almadan evvel mutlaka gerekli olan yasal izinlerin alınmış olması gerekir. Eviniz prefabrik gibi portatif tekniğe sahip olsa bile yasal olarak almanız gereken bir takım izinler bulunuyor. Satın aldığınız prefabrik evin tek katlı veya iki katlı olması gibi sizin için ufak gibi görünen detayların dahi belediyeye bildirimi çok önemlidir. Gerekli bildirimlerin gerçekleştirilerek, gerekli olan izinlerin önceden alınması sürecin sorunsuz şekilde tamamlanabilmesini sağlar.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç