• Anasayfa
  • Blog
  • Kalıcı Prefabrik Yapılarda Bir Mimarın Rolü ve Maliyeti

Kalıcı Prefabrik Yapılarda Bir Mimarın Rolü ve Maliyeti

Kalıcı Prefabrik Yapılarda Bir Mimarın Rolü ve Maliyeti

Dünya genelinde pek çok farklı iç mimari ile üretilmiş ofisler bulunmaktadır. Çalışan performansı her işveren için önemlidir. Dünya genelince çoğu işveren taşınabilir ofis modellerinden satın alıp kullanmaktadır. Ancak prefabrik ev seçenekleri de oldukça modüler ve kullanıcısı için oldukça avantajlıdır. Fakat iç mimari tasarlamak hususunda performans ve odaklanmayı arttıran tasarımlar kullanmak gerekmektedir. Ofis veya herhangi bir çalışma alanının çalışanların performansını ve odak oranını artırması önemlidir. Bazı mimarlar odaklanma için yenilikçi mobilyalar ve daha pek çok pahalı çözüm sunabiliyorlar. Fakat çok fazla pahalıya kaçmadan da personellerinizin çalışma performansını artırabilirsiniz. İşte uygun fiyatlarla personellerinizin odağını artırabileceğiniz bazı hususlar aşağıdaki gibidir.

Işık Seçimi

Işık konusu sandığınızdan daha önemli bir husus olabilir. Çünkü ışık yetersiz olursa personeller evraklardaki yazıları muhtemelen göremeyecek ve bu durum dikkatlerini dağıtacaktır. Işığın çok fazla olması da rahatsız edici olabilir. Hatta ışığın fazla olması baş ağrılarına neden olabilir. Bu hususta mimarlar ışığın direkt olarak yukarıdan değil, oda içerisinde yanlardan vurması gerektiğinin sağlıklı olduğunu düşünüyor. Sizlerde ledler yardımıyla ofisinizi yanlardan aydınlatarak hem enerji tasarrufu sağlayıp, hemde personellerinizin göz sağlığını koruyabilirsiniz.

Mobilya Seçimi

Ofisler için mobilyalar oldukça önemlidir. Bir çalışanın masasına oturduğunda rahat etmeli ve çalışma ekipmanlarına oturduğu yerden erişebilmelidir. Eğer ayakta çalışıyorsa kol mesafesinde bütün çalışma ekipmanları bulunmalıdır. Bu hususta biraz kesenin ağzını açarak daha inovatif mobilyalar satın alabilirsiniz. El beceriniz var ise ortama uygun olan mobilyaları kendiniz de yapabilirsiniz.

Mobilyaların Yerleşimi

Yenilikçi mobilyaların seçilmesi kadar mobilyaların yerleşimi de önemlidir. Her çalışanın görevi farklıdır bu sebepten ötürü ihtiyaç duyacağı metaryallerde farklıdır. Oturarak yapılabilen işlerde mobilyaların yerleşimi kare bir şekilde olabiliyor. Fakat ayakta iş görülen çalışma alanlarında mobilyaların yerleşimi oldukça önemlidir. Söz konusu bu alanlarda birden fazla insan çalışacağı için birbirlerine çarpmaması gerekmektedir. Özellikle mutfak tarzı alanlarda mobilyaların ve çalışma metaryallerinin yerleşimleri oldukça önemlidir. Ayrıca mutfak tarzı alanlarda kesici ve delici aletler kullanıldığı için mobilyaların yerleşimi oldukça önem arz etmektedir.

Çalışma Materyallerinin Seçimi ve Yerleşimi

Çalışma metaryalleri kişiye özgü ve ortak çalışma materyalleri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kişiye özgü olan çalışma metaryalleri genellikle personelin masasında bulunan ve çalışmasına yardımcı olan metaryallerdir. Ortak çalışma materyallare ise yazıcı, tarayıcı ve mutfak alanında tencere, tava gibi materyallerden oluşmaktadır. Metaryaller kaliteli seçilmelidir aksi halde arıza veren ortak materyaller yüzünden iş aksayabilir ve bu durum personelin dikkatinin işten farklı yere kaymasına neden olur. Aynı şekilde mutfak gibi alanlarda dahi oldukça kaliteli ve uzun ömürlü materyaller seçilmelidir. Materyallerin seçimi kadar yerleşimi de oldukça önemlidir. Çünkü ortak kullanım materyalleri olduklarından dolayı herkesin kolayca erişebileceği bir bölgede bulunmalıdır. Aksi halde personeller bu tarz materyallere ulaşana kadar büyük bir iş ve zaman kaybı yaşayacaktır.

Odaklanmaya Yardımcı Olabilecek Çözümler Diğer Yapılarda da Kullanılabilir Mi?

Çoğu personel işlerini, ofis gibi çalışma alanlarında görmektedir. Fakat bazı meslek erbapları evlerinden veya dijital göçebe olarak farklı bölgelerde ve evlerde çalışmaktadır. Bazı insanlar farklı prefabrik okul içerisinde çalışmaktadır. Bir çalışma ortamı yapmak istiyorsanız verdiğimiz tavsiyelere uyarak çok fazla para harcamadan uygun bir çalışma ortamı hazırlayabilirsiniz. Bu hususta dikkat etmeniz gereken kilit nokta empati ve canlandırma yapmaktır. En basit hali ile bir kalem ve kağıt alıp hayal ettiğiniz ofisin kuşbakışı görünümünü basit hali ile resmedin. Sonra resim üzerinde düşünmeye başlayın. Düşünmeye başladığınızda eksik ve noksan yanlarını görmeye başlayacaksınız. Sizlerde taşınabilir yapılardan istediğinizi satın almak veya modelleri incelemek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç