• Anasayfa
  • Blog
  • Isı Yalıtımı Nedir? Prefabrik Ev Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Isı Yalıtımı Nedir? Prefabrik Ev Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

isi-yalitimi-nedir-prefabrik-ev-isi-yalitimi-nasil-yapilir-1647947591

Prefabrik evler son yıllarda dış ve iç mimarisi ile ve uygun fiyatları ile çokça gündeme gelmiştir. Hal böyle olunca prefabrik evler oldukça araştırma konusu olmuştur. Bu konu ile ilgili bilinmeyen pek çok şey var. Bu makalemizde ise ısı yalıtımını ele alacağız.

Aslında prefabrik evlerde ısı yalıtımı diğer klasik usulde inşa edilen evler ile aynıdır. Tam mukavemet ile yalıtım sağlamaktadır. Isı yalıtımı deyip geçmemek lazım. Çünkü böyle bir çalışma yapılmadığı veya tam yapılmadığı zaman sonradan oluşan ısınma maliyetlerini etkilemektedir. Bu durum prefabrik ev fiyatları açısından ise tam bir fiyat performans sağlamaktadır. Fiyatlar bakımından kullanıcıya olan etkisi oldukça pozitiftir. Hayalinizdeki eve yerleştikten sonra ise ısınma maliyetleri açısından oldukça tasarruf ettirebilmektedir.

Değişen piyasa koşulları ve kur dalgalanmaları sonucunda klasik usulde inşa edilen yapıların fiyatlarını artırmıştır. Çünkü yaşanan bu dalgalanmalar sonucu inşaat sektöründe bolca kullanılan malzemelerin fiyatları artmıştır. Hal böyle olunca da bir ev isteyen kullanıcılar farklı alternatiflere yönelmişlerdir. Bu yönelim ise onları prefabrik ev seçeneklerine getirmektedir.

Prefabrik evler üretilirken depreme ve diğer doğal afetlere dayanıklı bir biçimde üretilmektedir. Bunların yanı sıra prefabrik yapılarda izolasyon çalışmaları tam olarak yapılmaktadır. Öyleki bu evler üretilirken iç ve dış duvarlarda 80 milimetre kalınlığında 16 kg/m3 yoğunluğunda EPS strafor kullanılmaktadır. Opsiyonel olarak kullanıcıların istekleri doğrultusunda daha farklı izolasyon malzemeleri de kullanılabilmektedir. 

isi-yalitimi-nedir-prefabrik-ev-isi-yalitimi-nasil-yapilir-yun-1647948283

İzolasyon çalışmaları tabii ki duvarlar ile bitmiyor. Bunlara ek olarak tavan üzerinde yine 80 milimetre kalınlığında cam yünü kullanılmaktadır. Çatı malzemesi olarak kullanılan galvaniz sac ise üzerine yağan kar ve yağmur suyunu üzerinden kaydırarak tahliye etmektedir. Aynı şekilde kullanılan PVC pencereler de tıpkı galvaniz gibi üzerine yağan yağmur suyunu içeriye sızdırmadan tahliye eder. Bu tarz malzemeler duvarlarda yapılan izolasyon çalışmalarına destek olmaktadır. 

Bunlara ek olarak bu izolasyon çalışmaları sadece prefabrik evlerde değil, konteynerler dahil hemen hemen bütün prefabrik yapılarda yapılmaktadır. Ayrıca yapılan bu çalışmalar sadece ısı yalıtımı değil, ses yalıtımı da sağlamaktadır.

Prefabrik Ev Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Prefabrik evler ile ilgili bilinmeyen pek çok konu var. Bunlardan ısı yalıtımı ile ilgili bu makalemizde oldukça değerli bilgiler verdiğimize inanıyoruz. Prefabrik ev seçerken kullanıcıları etkileyen pek çok kıstas bulunmaktadır. Bu kıstaslardan biri de resmi kurumlar ile olan işlemlerdir.

Her arsaya yapı yapılamaz. Bir arsaya yapı yapılabilmesi için o arsanın imar iznine sahip olması gerekmektedir. Bu izin ise arsanın bağlı bulunduğu belediyelerden yapılmaktadır. Belediyenin istediği bir takım planlar doğrultusunda ilgili arsaya belirli ebatlarda yapı yapılabilmesine izin vermektedir. 

Bazı prefabrik ev kullanıcıları evlerine sonradan bir oda eklemek istemektedir. Bu evler sonradan modüle edilebilir. Fakat belediyelerin verdiği izinler doğrultusunda bu evlere bazı ekler yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra bu evlerin üretiminde kullanılacak bazı malzemeler, kullanıcının istekleri üzerine değiştirilebilmektedir.

Bu evlerin fiyatlarına da etki edecek bir diğer husus ise fiyata dahil olan malzemelerdir. Bu malzemeler sayesinde, malzeme almak için ayırdığınız bütçenizden tasarruf sağlayabilirsiniz. Bu malzemeler duş teknesi, lavabo ve bataryalardan oluşmaktadır ve paket halinde verilmektedir.

prefabrik-yatakhane-1647947571

Diğer yapılara bakacak olursak, prefabrik yatakhane seçenekleri de oldukça revaçtadır. Daha çok ofis alan kullanıcıların da tercihi olmaktadır. Haftanın yedi günü, yirmi dört saati işin durmadığı alanlarda barınma ve dinlenme ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca yukarıda saymış olduğumuz izolasyon çalışmaları bu yapılar üretilirken de uygulanmaktadır.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç