• Anasayfa
  • Blog
  • İmarsız Arsaya Prefabrik Ev Yapılır Mı?

İmarsız Arsaya Prefabrik Ev Yapılır Mı?

imarsiz-arsaya-prefabrik-ev-yapilir-mi-1645112695

Çelik konstrüksiyonların bir araya gelmesiyle oluşan, taşınabilir ve modüle edilebilir yapılara prefabrik ev denir. Her geçen yıl gelişen teknoloji ile tasarımlar gelişmektedir. İnşaat alanında da birçok teknolojik yenilik olmuştur. Öyle ki bir prefabrik eve dışarıdan bakıldığında diğer yapılardan ayırt edilememektedir. Prefabrik evler, gelişen inşaat teknolojileri ile daha da gelişmişlerdir.

İmarsız arsaya prefabrik ev yapılır mı sorusuna verebileceğimiz en kısa cevap evet imarsız arsalara da prefabrik ev yapılabilir fakat bunun şartları vardır. Bu şartlara geçmeden evvel imarsız arsa nedir, bunu bir anlayalım.

İmarsız Arsa Nedir?

İmarsız arsa niteliği tarla olan arazilerden oluşur. Niteliği tarla olan arazilerde sadece zirai faaliyetler yürütülebilir. Kısacası ekim dikim için kullanılan arazi türleridir. Belediyelerin bu tarz arazilerde yapı izni vermemesinin nedeni ise tarım alanlarını korumaktır. 

İmarlı arsanız var ise belediyeden gerekli onayları alarak metrekare bazında imarlı arsanız üzerine yapabileceğiniz maksimum oran belirlenir ve tarafınıza bildirilir. Bu oranı belirleyen kıstaslar arsanızın toplam metrekare bazında alanıdır. Size izin verilen metrekare oranını aşan bir yapı yaptığınızda belediye cezai işlem uygulama hakkına sahiptir. Yapıdaki aşan kısmı düzeltmemeniz durumunda ise yapı ruhsatınızı kaybetmeye kadar ilerleyen yaptırımları vardır. 

Fakat sizin arsanıza izin verilen yapı metrekare oranının altında bir yapı yapabilirsiniz. Yani sizin 100 m2 bir yapı yapmanıza izin verildiyse bunun 90 m2’sini kullandığınızda bir problem olmaz. Belediyeler, yapı izni verirken arsanın üzerine kurulacak yapının metrekare bazında maksimum oranı belirler. 

İmarsız Arsaya Yapı Yapabilme Şartları Nelerdir?

  • İmarsız arazileri tanıdığımıza göre artık bu arazilerin üzerine yapı yapmanın şartlarını sıralayabiliriz. Her ne kadar bu arazilerin üzerine yapı yapılabilir olsa da arsanızı almadan önce imar durumunu sorgulamalısınız. İmarsız arazilere yapılan yapılara bazı il belediyeleri keskin sınırlar çizebilirken bazı belediyeler çok problem yapmazlar. Bu konuda son maddede yazdığımız gibi arsanın bağlı olduğu belediyeyi az çok tanımanızda ve ileride çıkabilecek problemlere önlem almanızda fayda var.
  • İmarsız arsaya prefabrik yapmak için gereken ilk şey; imarsız arsanızın yola cephesi olması gerektiğidir. Bu yolun orada yaşayan yerli halk tarafından oluşturulmuş olması yetmez, bu yolun kadastral bir yol olduğuna emin olmalısınız. İmar kanunu ve bu konuyu içeren ilgili yönetmelikler kadastro parsellerde yapılan uygulamalarda yola cephesinin olması şartını koşuyor.
  • Bir başka konu ise yola cephesi olmayan parsellere çeşitli uygulamalarla yol cephesi tedarik edilmedikçe, yapısız bir arsanın yapılı bir arsaya dönüştürülmesine izin verilmiyor.
  • Kadastro cepheli imarsız arsalardaki imar izni yüzde 5 kadardır. Ayrıca bu şu anlama geliyor: en fazla 250 metrekarelik ev yapma izni verilmektedir. Yani sizin 6000 m2 imarsız araziniz var ise bu arazinin yüzde 5 i 300 m2 yapmaktadır. Fakat siz en fazla 250 m2 yapı yapabildiğiniz için bu oranı aşmanız kanunlar tarafından yasaklanmıştır.
  • Yapı diyelim ki imarsız arsaya inşa edildi. Gelgelelim altyapı sorunu ile karşılaşmamak adına belirtilen bir önemli husus daha var. Ev yapılmadan önce tüm altyapı kontrollerinin kesin bir şekilde sağlanması gerekiyor. Aksi takdirde imarsız arsaya kurulan yapıya elektrik, su, doğalgaz, internet gibi alt yapı kaynakları sağlanamaz.
  • Son bir temel şart daha var: arsanın bağlı bulunduğu belediye ile şu konu üzerine görüşmeniz gerekiyor: imar durumundan bağımsız olarak ileride yaşanabilecek sorunlara karşı önlem almak gerekiyor. Bu nedenle de arsanın mutlaka ama mutlaka sorgulatılması gerekiyor.

Prefabrik yapılar, İmar Kanunu ve yönetmelikleri çerçevesinde ele alındığında kanunun tanımına uyan bir yapı olarak görülüyor. Prefabrik evlerin imarsız arsaya yapılabilmesi için bu tür şartların konulmasının sebebi de bu. Özetle; prefabrik evler de geleneksel yapılarla aynı tanıma girdiği için istisna bir durum söz konusu olmuyor.

Prefabrik evlerin bir diğer avantajı ise maliyetlerdir. Değişen piyasa koşulları ve kur dalgalanmaları inşaat maliyetlerini yükseltmiştir. Prefabrik ev fiyatları, diğer evler ile karşılaştırdığımızda uygun fiyatlıdır. Bunun birçok sebebi bulunsa da en temel sebep inşaat teknolojilerinin gelişmesidir. İnsanlar konaklayacağı evlere çok yüksek ücretler ödememelidir. Bu yüzden prefabrik evler vardır. Prefabrik evler birçok inşaat maliyetini yok ederken, birçok malzeme maliyetinden tasarruf sağlar.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç