• Anasayfa
  • Blog
  • İki Katlı Prefabrik Evlerde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İki Katlı Prefabrik Evlerde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

iki-katli-prefabrik-ev-fiyatlari-1635343693Günümüzde prefabrik evler, kullanımda kazandırdığı avantajları ve oldukça ekonomik olmaları nedeniyle her alanda yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Prefabrik yapıların her açıdan diğer alternatiflerine göre çok avantajlı olması nedeniyle kullanımı hem bireysel hem de kurumsal alanda oldukça yaygınlaşmıştır. Bu yaygınlaşma beraberinde prefabrik yapılarda zengin model çeşitliliği de oluşturmuştur. Farklı kullanım amaç ve alanlarına yönelik değişen özelliklerde prefabrik ev ve yapı modelleri bulunuyor. Bu model çeşitliliği arasında geniş kullanım alanları sunan iki katlı prefabrik evler öne çıkıyor. Hayalinizdeki eve kavuşmanızı sağlayan  İki katlı prefabrik evler, adından da anlaşılacağı üzere iki kattan oluşan prefabrik yapılardır. Bu yapılarda 2 katın tamamı prefabrik materyallerden üretilir. Tıpkı tek katlı prefabrik evler gibi standart olarak üretimi gerçekleştirilir ve ilgili arsa üzerine kurulumu gerçekleştirilir. İki katlı prefabrik evler kısa süre içerisinde montajı tamamlanır. Böylelikle uzun inşaat sürelerine, ek maliyetlere ve iş gücüne gereklilik oluşturmaz. Bu nedenle de günümüzde iki katlı prefabrik evler son derece yaygın olarak tercih ediliyor.

İki katlı prefabrik evlerin bürokratik yönden tek katlı prefabrik evlere göre ekstra bir farklılığı bulunmaktadır. Bu nedenle de ruhsatlandırma işlemlerinde standart olarak yapılması gereken prefabrik ev ruhsatı başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterlidir. İki katlı prefabrik evlerdeki ikinci katın tek katlı prefabrik evlere göre farkı mimari çizimlerde yer almaktadır. Yapı projesi ve elektrik projesi gibi çizimlerin oluşturulmasında çeşitli farklılıkları söz konusu olabilir. Ancak bu işlemlerde mimar odası tarafından gerçekleştirildiğinden, kullanıcı olarak bu tip detaylar bürokratik olarak size ek yük oluşturmamaktadır.

İki Katlı Prefabrik Evlerin Özellikleri

İki katlı prefabrik ev veya dubleks prefabrik ev olarak isimlendirilen bu prefabrik müstakil yapılar, son yıllarda yoğun şekilde talep görmektedir. Yüzey alanı daha minimal boyutlarda olsa da iç merdiveni ile üst kısmında da geniş bir kullanım alanı sunabilmektedir. Bu doğrultuda iki katlı prefabrik evlerde bilinmesi gereken en temel hususların başında evin metrekaresine göre sunulan oda seçenekleridir. Günümüzde iki katlı prefabrik evlerde genellikle 2+1, 3+1 ve 4+1 şeklinde oda seçenekleri sunulmaktadır. Bu nedenle de genel olarak kalabalık aileler için daha ideal bir seçenek olarak öne çıkmaktadır.
Daha minimal aile yapısına sahip olunması durumunda iki katlı prefabrik evler, mimari ölçüleri ile büyük olabiliyor. Bu durumda maliyet yönünden duruma göre ekonomiliğinin dışına çıkması gibi bir durum ortaya çıkartabiliyor. Buna karşın günümüzde daha küçük boyutlu ailelere yönelik olarak üretilen tek katlı prefabrik evler bulunuyor. Hayatınıza lüks ve konfor getirecek özellikleri ile dikkat çeken prefabrik evlerin en belirleyici özelliklerinin başında balkon detayına sahip olmaları geliyor.

İkinci katta bulunan balkon, iki katlı prefabrik ev konforunu balkon ile taçlandırmaktadır. Böylelikle bahçesi bulunan ilk katının dışında ikinci katının da dışarıya açılan ve hava alabileceğiniz farklı boyutlarda dizayn edilmiş balkonu bulunur. Ancak balkon seçeneği zorunlu değildir. Modüler yapılar olmalarından mütevellit kullanım amacına ve ihtiyaçlarınıza göre iki katlı prefabrik yapıların dizayn düzenlemesi değiştirilebilmektedir. Böylelikle ister balkonlu kullanım gerçekleştirebilir, ister de balkon için kullanılacak alanı, evin metrekaresine dahil ederek, daha geniş kullanım alanlarına da sahip olabilirsiniz.

Üretim Malzemelerine Dikkat Edilmeli

Tüm prefabrik evlerde olduğu gibi iki katlı prefabrik evlerde de mutlaka üretim materyalleri ile ilgili olarak detaylı bilgi edinmelidir. Özellikle iki katlı olmasının getirmiş olduğu etkileri ortadan kaldırabilecek niteliklerde materyaller kullanılarak üretilmiş olması çok önemlidir. Kış aylarında çok sert esebilen şiddetli rüzgarlara karşı ikinci katında dayanıklılığın yüksek seviyede olması çok önemlidir. Bunun dışında mutlaka uzman mimar projeleri ile evin her iki katının da depreme karşı aynı derecede koruma/dayanıklılık oluşturduğunun tespit edilmesi gerekir. Bu şekilde hem güvenli hem de konforlu iki kattan oluşan prefabrik ev avantajlarını etkin bir şekilde deneyim edebilirsiniz.
İki katlı prefabrik villa modellerinde iç merdivenlerin güvenliği hususunda çok daha hassas şekilde hareket etmeniz çok önemlidir. Özellikle de çocuklu ailelerde çocukların güvenliği konusunda iki katlı prefabrik evlerin iç merdivenlerinde korkuluk bulundurmasına hassasiyet gösterilmesi gerekir.
 
 

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç