• Anasayfa
 • Blog
 • Prefabrik Evler Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz

Prefabrik Evler Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz

Kişilerin beklentileri doğrultusunda imal edilebilen prefabrik yapılar son derece avantajlıdır. Üretim sürecinde çevreye zarar vermeyen yapıların, istenilen bölgeye hızlı bir şekilde kurulumu yapılır. Aynı zamanda prefabrik evleri, gerektiği takdirde daha sonra başka bir alana taşımak da mümkündür.
Prefabrik yapılar tasarlanırken ise genellikle bulunduğu bölgenin mevsim koşullarına göre tasarlanır. Bu da maksimum dayanıklılık açısından fayda sağlar. Ayrıca bu yapılar isteğe bağlı olarak standart ev, dağ evi, yayla evi, yazlık ev gibi farklı konseptlerde dizayn edilebilir.

Prefabrik Evlerin Depreme Dayanıklılığı

Prefabrik evlerle ilgili en sık yöneltilen sorular arasında depreme dayanıklılık oranı yer alır. Bu yapılar, deprem gibi olası doğal afetlere karşı üst düzeyde dayanıklıdır. Genellikle  prefabrik ev  ya da iki katlı olarak üretilen prefabrik evler, isteğe bağlı olarak çelik konstrüksiyon üzerine uygulanabilir. Ayrıca prefabrik tarzındaki evler, genel olarak hafif yapılardır. Bu sayede ise yapılar, şiddetli depremlere karşı dahi dayanıklılık gösterir. Tek katlı prefabrik ev fiyatları ve daha fazlası için sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

prefabrik-ev-modelleri-1-1649151162

Prefabrik Evlerin Ekonomik Yapısı

Prefabrik evlerin en büyük özelliği son derece ekonomik olmalarıdır. Standart evlere oranla prefabrik yapılarda işçilik maliyeti daha düşüktür. Bu da evlerin genel olarak çok daha bütçe dostu seçeneklerle satışa sunulmasını sağlar.
Prefabrik yapılardaki fiyatlar, kullanılan malzeme kalitesi, duvar kalınlığı, panellerde kullanılan malzemeler, çatı izolasyonu, pencereler gibi çeşitli faktörlere göre değişir. Ayrıca ısı yalıtımı için kullanılan malzemeler de fiyatları direkt olarak etkiler. Bu doğrultuda prefabrik evler yapılmadan önce kişilerin beklentileri dikkate alınarak fiyat hesaplaması yapılır. Fiyat hesaplamasının ardından ise hazır yapılar kısa süre içinde teslim edilir.

Prefabrik Evlerin İnşa Edilme Süresi

Prefabrik evlerin inşa edilme süresi standart binalara oranla son derece kısadır. Bu süre prefabrik evlerin boyutlarına ve kat sayısına bağlı olarak değişse de genel olarak iskelet oluşturma ve binanın yerleşimi için bir iki hafta yeterli olur. 90 metrekare bir prefabrik evin ortalama teslim süresi bir haftadır.
Hava koşullarına bağlı olarak kurulum işlemleri çok kısa süre içinde gerçekleştirilir. Bunun dışında boya işlemleri, tesisat kurulumu gibi detaylandırmalarla birlikte yaklaşık iki hafta içinde prefabrik evler hazır hale gelir. Böylece zamandan tasarruf sağlayabilir ve hızlı bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz.

Prefabrik Evlerin Ömrü

Prefabrik evler genel olarak depreme ve diğer doğa olaylarına karşı son derece dayanıklı yapılardır. Bu sayede prefabrik yapıların ömrü yaklaşık olarak 45 ile 65 yıl arasında değişir. Ayrıca prefabrik evler, iç ve dış cephe bakımları düzenli olarak yapıldığı takdirde daha uzun ömürlü olur. Üstelik prefabrik tarzı yapılar her türlü zorlu hava koşuluna karşı da dayanıklıdır. Rüzgâr, kar, yağmur gibi mevsim koşullarına dahi dirençli olan prefabrik evleri güvenle tercih edebilirsiniz.

iki-katli-prefabrik-ev-1649151092

Prefabrik Evlerin Sunduğu Avantajlar

 • Prefabrik olan evlerin çok fazla avantajı vardır. Bu avantajlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:
 • Prefabrik yapıların inşaat süresi oldukça kısadır.
 • Prefabrik evler, zorlu hava şartlarına karşı dayanıklı yapılardır.
 • Prefabrik yapıların kurulumu yapıldıktan sonra gerektiği takdirde başka bir yere taşınabilirler.
 • Prefabrik evlerin maliyetleri, henüz yapım aşamasındayken belirlenir.
 • Bu gibi yapılarda işçilik maliyetleri daha düşük olduğu için prefabrik evler çok daha ekonomiktir.
 • Prefabrik yapılar deprem ve yangın gibi riskli durumlara karşı son derece dayanıklıdır.
 • Modül sistemler içinde prefabrik evlerin imalatları, projelerde belirlenen miktarda ve mekanik montaj yoluyla uygulanabilir. Bu nedenle malzemelerin ziyan olma olasılığı yoktur.
 • Prefabrik evlerin bakımları oldukça kolaydır.

Bu gibi avantajlar sağlayan prefabrik yapıları güvenle tercih edebilirsiniz. İki katlı prefabrik ev hakkında bilgi alabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç