• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Yemekhaneleri Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

Prefabrik Yemekhaneleri Hakkında Bilmeniz Gereken Bilgiler

Son yıllarda taşınabilir yapıları çevremizde sıkça görmekteyiz. Öyle ki bu yapılar gerek mimari açısından ve gerekse uygun fiyatlarıyla oldukça dikkat çekmişlerdir. Özellikle son yıllarda yaşanan kur dalgalanmaları sebebiyle, piyasa koşulları oldukça değişmiştir. Çünkü artan malzeme fiyatları dolayısıyla, betonarme yapıların fiyatları, insanların bütçesini aşan ulaşılmaz bir hal almıştır.

prefabrik-yemekhane-1652989881

Hal böyle olunca bu yapılardan almak isteyen insanlar farklı bir alternatif aramaya koyulmuşlardır. Bu arayışın sonunda da markaların çok hoşuna giden prefabrik yemekhane seçenekleri karşılarına çıkmıştır. Hatta bu yapıların fiyatları, muadili yapılara göre oldukça uygun olduğu için de çok tercih edilmektedir. Ebat özellikleri açısından baktığımızda ise 59 m2 büyüklüğünden başlayıp, 506 m2 büyüklüğe kadar ulaşabilmekte olduklarını görmekteyiz. Doğal olarak bu yapıları almak isteyen kullanıcıların kafalarında bir sürü soru işareti oluşmaktadır. Bu soruları ve bu yapılar hakkında bilmeniz gerekenleri kaleme aldık. Haydi gelin hep birlikte bunları öğrenelim.

Yemekhane bölümleri nelerdir?

Yemekhaneler iki bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerden birisi mutfak, diğeri ise yemek yenilen alan olmak üzere ikiye ayrılır. Bazı büyük ebatlarda ise yemek yeme bölümü de ayrılmış oluyor. Böylece iki yemek yeme ve bir mutfak bölümünden oluşmuş oluyor. Bu durum ise bazı departmanların arasındaki çizgiyi net verebilmek adına yapılmıştır. Kullanım amacı değişkenlik gösterebilmektedir.

Yemekhaneler steril oluyor mu?

Yemekhaneler üretilmeden önce uzun süren ÜR-GE çalışmaları yürütülmüştür. Bu çalışmalar kapsamında bu yapıların sterilizasyonu maksimum seviyede olması için bu modeller tasarlanmıştır. Böylece diğer üreticilerin, üretimde yaptığı hatalar giderilmiştir. Bu yapıların kullanımına da bağlı bir şey olduğu için, steril bir çalışma sistematiği ile oldukça steril kalacaktır.

Prefabrik yemekhanelerin fiyatları nelerdir?

Bu yapıların fiyatları, diğer klasik usulde inşa edilen yapılara göre oldukça uygun fiyatlı kalmaktadır. Biraz da bu yüzden bu yapılar oldukça tercih sebebi olabiliyor. Bu yapıların pek çok modeli bulunmaktadır. Fiyatları da modelden modele değişkenlik göstermektedir. Size uygun olan modeli bulmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca fiyatların avantajları bununla da bitmez. Fiyata dahil olan bazı malzemeler ve hizmetler bulunmaktadır. Bu malzeme ve hizmetler sayesinde fiyatlardan daha da tasarruf sağlayabilirsiniz.

İşte yemekhane bina fiyatlarına dahil olan malzemeler ve ustalık isteyen hizmetler;

  • Konut malzemelerinin indirilmesi ve montajı
  • Prefabrik bina elemanları(duvar panelleri ve çelik birleşim elemanları)
  • Prefabrik bina tavan kaplaması, tavan yalıtımı ve çatı kaplamanın yapılması
  • Konut dış ve iç kapılarının montajının yapılması
  • Konut pencereleri ve bu pencerelerin montajı(çift cam PVC)
  • Sıva altı elektrik ve su tesisatlarının çekilmesi
  • Elektrik armatürlerinin montajının yapılması
  • Lavabo ve bataryaların paket halinde ev sahibine verilmesi

Prefabrik yemekhaneler nerelere kurulabilir?

Bu yapılar sivil ve askeri kamplarda, okullarda, işlerleri gibi alanlarda kullanım alanı bulabilmektedir. Ayrıca maden gibi zorlu alanlara da kurulabilmektedir. Çünkü hem fiyat olarak hemde kullanışlı olması kullanıcıları cezbetmektedir. 

Prefabrik yemekhaneler ile birlikte neler satın alınabilir?

Bu yapılar ile birlikte tercih edilen pek çok yapı bulunmaktadır. Özellikle prefabrik yatakhane seçenekleri oldukça tercih edilir. Çünkü çalışmanın bitmediği alanlarda işçilerin yemek yeme ihtiyaçları olacağı gibi barınma ihtiyaçları da olacaktır. Bu yüzden yatılı çalışma veya eğitimin olduğu yerlerde bu yapılar tercih edilir. 

prefabrik-yatakhane-1652989947

Bu yapılar soğuğun sert olduğu bölgelere kurulabilir mi?

Bu yapılar üretilmeden önce yapılan AR-GE çalışmaları sonucunda bu yapıların izolasyon çalışmalarının haritası çıkarılmıştır. Öyle ki bu yapıların izolasyon çalışmaları iki gruba ayrılmaktadır. Bu gruplar ana ve yan izolasyon çalışmalarıdır.

Yapılan ana izolasyon çalışmaları kapsamında ise yemekhane binalarının iç ve dış duvarlarında 80 mm kalınlığında ve 16 kg/m3 yoğunluğunda EPS strafor kullanılmaktadır. Tavan kısmında yine 80 mm kalınlığında cam yünü kullanılmaktadır.  Fakat dileyen müşterilerimiz için istenilen herhangi bir izolasyon malzemesi de kullanılabilmektedir. Yan izolasyon kapsamındaki çalışmalarımız ise genellikle tamamlayıcı çalışmalardır. Yan izolasyon çalışmaları ise daha çok ısı ve ses yalıtımı için yapılır fakat hem ısı, hem ses, hem de yağmur suyunu içeriye almayan, yani sıvı yalıtımı olan malzemelerdir. O malzemelerden bazıları ise çatıda kullanılan galvaniz ve pencerelerde kullanılan PVC pencerelerdir. Bu malzemelerin her ikisi de sıvı, ısı ve ses yalıtımı konusunda oldukça iyidir. 

Son olarak bu binalar doğal afetlere karşı dayanıklı olarak üretilmektedir. Bunların yanı sıra pencereleri sayesin gün ışığını en iyi şekilde içeriye alarak, yemek yiyen personellerinizi dinlendirir. Bu yapılar ve şantiye binaları ile ilgili kafanıza takılan sorular hakkında müşteri temsilcilerimizle görüşüp bilgi alabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç