• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Yapıların İmalatında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Prefabrik Yapıların İmalatında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Günümüzde eski ve yeni pek çok yapı bulunmaktadır. Dünya genelinde yapı kullanımına baktığımızda ise prefabrik ev kullanımı oldukça artmıştır. Bu kullanımın artmasında bu yapıların fiyatları büyük rol oynamaktadır. İnsanlar artık betonarme yapılar yerine, prefabrike olarak üretilen yapılara uygun fiyat etiketine sahip oldukları için geçmeye başladılar. Bu hareket her ne kadar ülkemiz dışında başlamış olsa da bizlerde daha uygun fiyat etiketine sahip olan bu yapılara yavaş yavaş geçiyoruz. 

Prefabrike olarak üretilen evlerin, kullanıcısına sağladığı maddi ve maddi olmayan pek çok faydası bulunmaktadır. Bütçe dostu bir yapı çözümü olan bu yapıların, doğal afetlere karşı dayanıklılığı da bulunmaktadır. Deprem coğrafyasında bulunan ülkemiz için oldukça önemli bir dayanıklılıktır. Bunların yanı sıra ülkemiz, dört mevsimi bir arada yaşayan bir coğrafyada bulunduğu için yapıların yalıtım özellikleri oldukça önemlidir ve herkes tarafından yalıtım detayına önem verilmektedir. Bu hususta bizlerde prefabrike olarak üretilen yapıların imalatında hangi malzemeler kullanıldığını araştırdık ve aşağıda sizler için derledik.

Yalıtım Çalışmalarında Kullanılan Malzemeler

Standart olarak yapılan yalıtım çalışmalarında, pek çok farklı değişken söz konusudur. Üreticiler çok farklı malzemeler kullanılsa da piyasada bulunan bazı izolasyon malzemeleri oldukça kalitelidir. Bu hususta izolasyon çalışmaları kapsamında kullanılan en kaliteli malzeme EPS strafordur. Standart olarak kullanılan strafor, iç ve dış duvarda olmak üzere iki kez uygulanır ve teknik detayları ise 80 mm kalınlığında ve 16 kg/m3 yoğunluğundadır.

Kullanılan strafor ayrıca yangına dayanıklı bir malzeme olduğu için yangın gibi afetlerin önüne geçilmektedir. Bunların yanı sıra tavan yalıtımı da oldukça önem arz eder çünkü mevsim koşulları kapsamında ilk karşılaşılan bölüm çatı bölümüdür. Bu hususta çatı bölümünde standart olarak yine aynı kalınlıkta cam yünü kullanılmaktadır. Böylece evin iç ve dış duvarları tamamen yalıtılmış olur. Üreticiler bu kapsamda istediğiniz farklı bir izolasyon malzemesi de kullanılabilmektedir. Duvarlarda ve çatı bölümünde kullanılan izolasyon malzemeleri bu kadar fakat izolasyon çalışmaları duvar içerisinde yapılan çalışmalar sonucunda bitmez. Kullanılan diğer malzemeler ile birlikte tüm yapıda ısı, sıvı ve ses izolasyonu sağlanmış olur.

prefabrik-evlerin-duvarlari-nasil-olmali-1669285708

Yapının İçerisinde Kullanılan Malzemeler

Yapının içerisinde kullanılan malzemeler de oldukça standart malzemelerdir. Aslında yapı içerisinde yapılan çalışmalar tamamen yapının anahtar teslim olarak üretilmesi için yapılmaktadır. Bu hususta yapının içerisinde sıhhi ve elektrik tesisatları çekilir, kapı ve pencere montajları yapılır, elektrik armatürlerinin montajı yapılır. Bu hususta iç cephe boyası da yapının kurulacağı alanda gerçekleştirilmektedir. Keza sıhhi ve elektrik tesisatı da aynı şekilde yapının kurulduğu alanda gerçekleştirilir.

Bu şekilde yapılmasının sebebi ise kapılar gibi açılır kapanır olan mobilyaların zarar görmemesi içindir. Bunların yanı sıra yapının fiyatlarına dahil olarak duş teknesi, klozet, lavabo ve musluk bataryaları paket halinde yapının yeni sahibine verilmektedir.

Yapının Dış Kısmında Kullanılan Malzemeler

Prefabrike olarak üretilen yapıların dış bölümünde kullanılan malzemeler standart olsa da renk çeşitliliğine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu hususta alıcıların evin her bölümünde söz hakkı olduklarını belirtelim. Unutmayın ki bu evler tek katlı olabildiği gibi iki katlı prefabrik ev modelleri de bulunmaktadır. Bu hususta standart olarak belirttiğimiz her çalışma her iki model yapıya da uygulanmaktadır. Yapı dışında kullanılan her malzeme aynı zamanda yalıtım çalışmalarına da destek olan malzemelerdir.

Bu hususta standart çatı malzemesi olarak galvaniz kullanılmaktadır. Fakat galvanize opsiyon olarak boyalı galvaniz ve shingle seçenekleri de bulunmaktadır. Yapının dışında, pencerelerde beyaz renk çift cam PVC pencereler kullanılmaktadır. Kullanılan her iki malzeme de olası bir kar veya yağmur suyunu içeriye almaz. Üzerinden kaydırarak tahliye eder ve maksimum oranda ses ve ısı yalıtımı da sağlamaktadır. Yapının dışında tabi ki dış cephe boyasının yapılması işlemi de bulunmaktadır. Tüm bu yapılan çalışmalar sonucunda prefabrike olarak üretilen yapılar, her türlü mevsim koşullarına ve doğal afetlere dayanıklı hale getirilmektedir. Sizlerde bu yapılardan birine sahip olmak veya daha detaylı bilgi almak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilir, modellerimizi web sitemiz aracılığı ile inceleyebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç