• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Villa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Prefabrik Villa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

prefabrik-villa-1635346776Pratik, fonksiyonel ve ekonomik şekilde barınma ihtiyaçlarına yanıt oluşturan prefabrik ev, her geçen gün daha yaygın şekilde tercih edilmeye başlandı. Özellikle modern çağda betonarme veya diğer yapı bileşenleri ile inşa edilen yapılara nazaran, prefabrik evler çok daha avantajlı ve konforlu bir kullanım imkanı sunuyor. Bu nedenle de günümüz dünyasında oldukça yaygın şekilde tercih ediliyor.

Estetik, konforlu ve güvenilir yapılar olarak kabul edilen prefabrik villalar satın alınırken göz önünde bulundurulması gereken bazı hususlar bulunuyor. Farklı model seçenekleri içerisinden sizin için en uygun olanı tercih etmenizde bunun en başında geliyor. Estetikliği kadar güvenliği ve konforuyla tercih edilen tek katlı prefabrik villa Her zaman hayallerinizde olan villa sahibi olma gerçeğine prefabrik villa modelleri ile rahatlıkla kavuşabilirsiniz. Üstelik farklı kullanım ihtiyaçlarınıza özel tasarım seçenekleriyle prefabrik villalar, günümüzün en ideal yapı seçeneklerini oluşturuyor.

Prefabrik Villa Yaptırmak İçin Tüm İzinler Alınmalı

Prefabrik ev yaptırmaya karar verdiyseniz mutlaka öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Bu hususların en başında da ilerleyen süreçte herhangi bir sorun ve cezai uygulama ile karşı karşıya kalmamak adına yasal izinlerin alınması geliyor. Pek çok kişi prefabrik ev yaptırıldığında geleneksel binalarda olduğu gibi çeşitli izinlerin alınmasına gerek olmadığını düşünüyor. Ancak bu son derece hatalı bir bilgidir. Çünkü prefabrik ev yaptırılacağı zamanda devletin ilgili kurumları üzerinden yapı için izin belgelerinin temin edilmesi gerekiyor.

Prefabrik ev ruhsatı olarak isimlendirilen izin belgesinin alınması öncelikli olarak gerçekleştirilmelidir. Bu işlem için kurumun belirlediği evrakları tamamlayarak, bulunduğunuz bölge niteliğine göre belediye veya il özel idaresi aracılığıyla prefabrik ev ruhsatı başvurusu yapmalısınız. Dosyanızın onay almasıyla birlikte arsanıza prefabrik ev yaptırabilirsiniz.

Kaliteli Malzeme Kullanımına Dikkat Edilmeli

Prefabrik evler her ne kadar oldukça uygun fiyatlara sahip olsa da günümüzde daha ekonomik seçenekler oluşturulmaya çalışılıyor. Bu durumda ürün kalitesinden feragat edilmesine neden olabiliyor. Bu yüzden prefabrik ev satın alırken sadece fiyatı üzerinden değil, üretim malzemesi noktasında da dikkatli bir şekilde hareket edilmesi çok önemlidir. Örneğin prefabrik evlerin bilinen en temel özelliklerinden birisi olan ısı ve ses izolasyonuna sahip olabilmesi için duvar kalınlığının en az 10 cm olması gerekir. Bunun altındaki duvar kalınlıkları izolasyon konusunda yeterli verimliliği teknik olarak gösteremez.

İhtiyacınıza Uygun Olmalı

Günümüzde prefabrik ev modellerinde oldukça zengin tasarım çeşitliliği sunuyor. Dış estetiği, iç dizaynı ve kullanım alanı ölçüleri bakımından birbirinden farklı prefabrik ev tasarımları bulunuyor. Bu tasarımlar arasından sizin için en uygun olanı tercih etmeniz çok önemlidir. Örneğin kalabalık bir aileye sahipseniz daha geniş kullanım alanlarına ihtiyacınız bulunur. Böyle bir durumda tek katlı prefabrik evler sizin için yetersiz kalacaktır.
 

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç