• Anasayfa
 • Blog
 • Prefabrik Şantiye Satın Alırken Bilmeniz Gereken 10 Madde

Prefabrik Şantiye Satın Alırken Bilmeniz Gereken 10 Madde

Taşınabilir yapılar, çevremize baktığımızda hemen hemen her yerde kullanılmaktadır. Ayrıca bu yapılar, kullanıcısına sunduğu pek çok avantaj sayesinde ve belirlenen uygun fiyatlarıyla oldukça ulaşılabilir olmuşlardır. Öyleki prefabrik şantiye çözümleri markanızın, hem geçici iş alanlarında hemde kalıcı projelerinde kullanılabilmektedir. Bu doğrultudan baktığımızda ise bu yapıların daha uzun ömürlü olduklarını görebiliriz. Ayrıca dışarıdan bakıldığında bu yapılar, diğer klasik usulde inşa edilmiş betonarme şantiye binalarından hiç bir farkı da bulunmamaktadır. 

prefabrik-santiye-1650641675Bu makalemizde ise markaların aklına sıkça takılan şantiye çözümleri ile ilgili bilgiler vereceğiz. Hadi gelin hep birlikte bu yapılarla ilgili bilmeniz gereken on maddeye bakalım.

Her ihtiyaca uygun şantiye çözümleri üretilmektedir.

Öncelikle hemen hemen her ihtiyaca ve her bütçeye uygun şantiye binası üretilmektedir. Fakat satın almadan önce yapmanız gereken ilk şey ihtiyaçlarınızı belirmeniz olmalıdır. İhtiyaç belirlemeye projenize uygun yapılar ile  başlamalısınız. Projesi geçici olan markalar genellikle daha küçük ebatlarda yapılar bakarken, projesi kalıcı olan markalar ise daha büyük daha geleceğe yönelik modelleri incelemektedir. Bu hususta projenizin süresi önem arz etmektedir. İlk başta ihtiyaçlarınız doğrultusunda buna karar vermelisiniz. Şantiye çözümleri hem geçici hem kalıcı proje tiplerine de uygunluk sağlamaktadır. Bir örnek ile açıklayacak olursak gayrimenkul markaları ve inşaat şirketleri bu şekilde şantiyelerde geçici çalışma,barınma ve yemek yeme alanları kurmaktadır. Projeler bittiğinde ise maliyetlerden tasarruf sağlamak için diğer şantiye projesine taşımaktadır.

Şantiye modellerinde yapılan izolasyon çalışmaları nelerdir?

Bu yapılarda yapılan izolasyon çalışmaları, ana ve yan izolasyon çalışmaları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ana izolasyon çalışmaları yapılırken, tüm şantiye binalarının iç ve dış duvarlarında 80 mm kalınlığında ve 16 kg/m3 yoğunluğunda EPS strafor kullanılmaktadır. Ana izolasyon çalışmalarına ek olarak tavanda yine 80 mm kalınlığında cam yünü kullanılmaktadır. Yan izolasyon çalışmaları ise destek malzemeleri içermektedir. Bu malzemeler çatıda kullanılan galvaniz ve PVC pencerelerdir. Her iki malzemede oldukça yalıtkandır. Ayrıca ses ve ısı yalıtımı sağlayan bu malzemeler aynı zamanda sıvı yalıtımı da sağlamaktadır. Bu sayede yağan kar ve yağmur suyunu içeriye almaksızın üzerinden kaydırmak yolu ile atar. Bu izolasyon malzemeleri tüm şantiye binalarında uygulanmaktadır.

prefabrik-santiyelerde-ses-izolasyonu-1650641919

Prefabrik ofis çözümlerini biliyor muydunuz?

İhtiyaçlarınıza uygun olarak tasarlanmış bu ofislerde hayalinizdeki çalışma alanlarını yaratabilirsiniz. Hemen hemen her ihtiyaca uygun ebatlarda üretilmektedir. Tek katlı modeller olduğu gibi iki katlı modeller de bulunmaktadır. Öyle ki tek katlı modeller 30 m2 ebatlardan başlayarak 249 m2’ye kadar büyüyebilirken, iki katlı modeller ise 201 m2 ebatlarla başlayıp, 591 m2’ye kadar büyümektedir. Toplam 21 farklı adet ebat çeşitliliği bulunmaktadır.

Prefabrik yatakhaneler ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

Şantiye binaları birbirlerini tamamlayan binalardır. Öyleki birbirini tamamlayan bu yapılardan bir tanesi yatakhanelerdir. Bu yatakhaneler ile işçilerinizin barınma ihtiyaçlarını ev rahatlığında karşılayabilirsiniz. Keza bu yatakhaneler çalışmanın haftanın yedi günü, yirmi dört saati bitmediği alanlarda kurulduğu için işçiler yorulmaktadır. Yorulan işçilerin ise rahat bir şekilde dinlenmesi şarttır. Bu sayede bu yapılar tam bir kurtarıcı sayılabilir. Ayrıca yatakhane çözümleri sivil ve askeri kamp alanlarında da kullanılabilir, hemen hemen her çevre koşullarında kurulabilmektedir.

prefabrik-yemekhane-modelleri-1650642171Prefabrik yemekhaneler ile ilgili bilmeniz gerekenler nelerdir?

Birbirini tamamlayan bir diğer şantiye binaları üyesi ise prefabrik yemekhane çözümleridir. Bu binalar da hemen hemen her ihtiyaca uygun ebatlarda üretilmektedir. Keza bu yapılar 59 m2 boyutlardan başlayıp, 506 m2 boyutlara kadar ulaşabilirler. Bu yapılar mutfak ve yemek yeme alanı olarak iki bölümden oluşmakta olup, işçilerin yemek yeme ihtiyaçlarını sterilize bir biçimde gidermenize olanak tanımaktadır.

Prefabrik WC ve duş binalarını biliyor muydunuz?

Birbirini tamamlayan şantiye çözümlerinin sonuncusu WC ve duş binalarıdır. Adında anlaşılacağı üzere WC ve duş alanlarının bir arada tasarlandığı alanlardır. 9 m2 ebatlardan başlayarak, 97 m2 ebatlara kadar büyüyebilirler.

Prefabrik şantiye çözümlerinin fiyatları nelerdir?

Son yıllarda sıkça yaşadığımız kur dalgalanmalarından ötürü inşaat sektöründeki fiyat dalgalanmaları ve değişen piyasa koşulları dolayısıyla betonarme binaların fiyatları da ütopik seviyelere ulaşmıştır. Betonarme binalar ile bu yapıların arasındaki makas farkıda her geçen yıl dahada artmaktadır. Şantiye çözümlerinin fiyatları ise çeşitten çeşide, modelden modele değişkenlik göstermektedir.

prefabrik-santiye-cozumlerinin-fiyatlari-nelerdir-1650642521

Fiyatlara dahil olan malzeme ve hizmetler nelerdir?

Bütün şantiye binalarının fiyatlarına dahil olan malzemeler bulunmaktadır. Bu malzemeler sayesinde bütçe tasarrufu da sağlayabilirsiniz. İşte şantiye çözümlerine dahil olan bütün malzeme ve ustalık gerektiren hizmetler;

 • Bina malzemelerinin indirilmesi ve montajı
 • Bina elemanları(duvar panelleri ve çelik birleşim elemanları)
 • Bina tavan kaplaması, tavan yalıtımı ve çatı kaplamanın yapılması
 • Bina dış ve iç kapılarının montajının yapılması
 • Bina pencereleri ve bu pencerelerin montajı(çift cam PVC)
 • Binanın sıva altı elektrik ve su tesisatlarının çekilmesi
 • Binanın elektrik armatürlerinin montajının yapılması
 • Binanın iç ve dış duvarlarına boya uygulanması
 • Planda varsa duş teknesi, klozet, lavabo ve bataryaların paket halinde bina sahibine verilmesi
Bu yapıların kurulumlarında alıcıya düşen görevler nelerdir?

Şantiye çözümleri sunan binalar kurulmadan önce resmi kurumlardan yapı izni alınmak zorunludur. Gerekli izinler alındıktan sonra sipariş verdiğiniz modelinin planına göre düz bir şekilde zemin betonu atılması gerekmektedir. Beton hazır olduktan sonra sipariş verdiğiniz bina sevk edilir ve saha alanında montaj için gerekli olan elektrik temini alıcı tarafından sağlanır. Elektrik sağlandıktan sonra ise ustalık gerektiren bazı işlerin yapılması aşaması başlar ve en sonunda alıcıya teslim edilir. Ayrıca çok hızlı bir şekilde üretilip, tarafınıza teslim edilebilmektedir.

prefabrik-yapilar-1650642594

Şantiye binaları dayanıklı oluyor mu?

Bu soru da hem bu binaların kullanıcılarının hem de bu binaları almak isteyen markalar tarafından çok sorulmaktadır. Bu binalar depreme ve bu gibi doğal afetlere dayanıklı bir biçimde üretilmektedir. Kullanılan kaliteli malzemeler sayesinde mevsim ve çevre koşullarına karşı dayanıklı üretilir ve uzun ömürlüdür.

Bu makalemizde de şantiye çözümleri ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi açıklamış olduk. Açıkladığımız bu bilgiler ışığında sizlerde şantiye çözümlerini tercih edebilir, uzman müşteri temsilcilerimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç