• Anasayfa
 • Blog
 • Prefabrik Okul Binası Bakarken Şunlara Mutlaka Dikkat Etmelisiniz

Prefabrik Okul Binası Bakarken Şunlara Mutlaka Dikkat Etmelisiniz

Prefabrik Okul Binası Bakarken Şunlara Mutlaka Dikkat Etmelisiniz

Son zamanlar taşınabilir yapılar hemen hemen her alanda kullanılmaya başlandı. Özellikle kurumsal markalar taşınabilir yapıları oldukça fazla kullanmaktadır. Geçici toplanma alanları, prefabrik okul, otoparklar, dev gayrimenkul projelerinde, deprem bölgelerinde, savaş bölgelerinde dahi taşınabilir evler kullanılmıştır ve kullanılmaya devam etmektedir.

Genel olarak taşınabilir yapılar hemen hemen her yerde kullanılabilir. Fakat taşınabilir okul binaları da çoğu bölgede kullanılmaktadır. Özellikle okul ihtiyacının acil olduğu bölgelerde oldukça fazla kullanılmaktadır. Sizlerde taşınabilir okul kurmak isterseniz aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.
 

1) İhtiyaçlarınızı somut hale getirin.


İhtiyaçları somut bir hale getirmek genel olarak tüketiciler tarafından yapılmayan bir eylemdir. İhtiyaçlar genellikle hayal gücü dahilinde oluşturulur. Fakat sadece okul binası için değil hayatınızda herhangi bir şey satın almadan önce ihtiyaçlarınızı somut hale getirmelisiniz. Bunun için bir kalem ve kağıt yeterli olacaktır. Örneğin okul içerisinde aynı anda kaç kişinin eğitim görebileceği, binanın büyüklüğü gibi ihtiyaçlarınızı yazarak başlayabilirsiniz. İhtiyaçlar somut hale geldikçe ihtiyaçlardaki eksik veya fazla yönlerde ortaya çıkmaya başlayacaktır.


2) Ebat ölçüleri yasal sınırlara göre seçin.

Bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de bir yapı kayıt yasası bulunmaktadır. Bu sebepten ötürü kafamızın estiği her yere yapı yapamayız. Bunların yanı sıra, arsanın bağlı bulunduğu belediyeden alınan izinler belirli bir metrekare alanını kapsamaktadır. İzin verilen ölçülerin dışında yapı yapılması yasal sorunlara yol açabilir. Bu sebepten ötürü binalar farklı farklı ebatlarda üretilmektedir. Böylece izin verilen yasal sınırlara uygun bir taşınabilir okul seçebilirsiniz.


3) Prefabrik okul fiyatlarını araştırın.

Taşınabilir yapıların fiyatları oldukça araştırılmaktadır. Öte yandan bakıldığında inşaat maliyetleri oldukça yükselmiştir. Söz konusu yükselmeden ötürü betonarme yapıların yapılması maddi açıdan zorlaşmıştır. Okul binası yaptırmak isteyenler, genellikle taşınabilir okul binalarına yönelirler. Hem sağlam olmakla birlikte dışarıdan bakıldığından betonarme yapılardan bir farkı bulunmamaktadır. Söz konusu maddi avantajları da çok olunca taşınabilir yapılar oldukça avantajlı yapılara dönüşmektedir. 


4) Prefabrik okulun yapımında kullanılan malzemeleri araştırınız.

Taşınabilir yapılar oldukça sağlam yapılardır. Söz konusu sağlamlığını ise kullanılan malzemelerden almaktadır. Özellikle yalıtım malzemeleri okul binasını oldukça cazip hale getirmektedir. Çünkü kullanılan malzemeler sayesinde okul içi iklimlendirme maliyetleri oldukça azalmaktadır. Yalıtım hususunda duvarların içerisinde EPS strafor kullanılmaktadır. EPS strafor Dünya genelindeki yapılarda yalıtım amacıyla en çok kullanılan malzemedir. Kullanılan malzemenin yoğunluğu 16 m3, kalınlığı ise 80 milimetredir. Yapının tavanında ise cam yünü kullanılmaktadır. Kullanılan bu malzemeler sayesinde tüm yapının duvarları ve tavan kısmı yalıtkan hale gelir. Bunların yanı sıra yapıda kullanılan pencereler ve çatı malzemesi de yapılan tüm yalıtım çalışmalarına destek olan malzemelerdir. Böylece tüm binanın yalıtım çalışmaları sayesinde yapı içi iklimlendirme çalışmaları oldukça uygun maliyetli olur.


5) Prefabrik okul fiyatlarına neler dahildir?

Taşınabilir yapıların genel olarak fiyatlarına dahil olan malzemeler ve hizmetler bulunmaktadır. Fiyatları halihazırda uygun olan okul binasının, fiyatlarına dahil olan hizmetler ve malzemeler sayesinde fiyatlar oldukça avantajlı hale gelmektedir.

 • Malzemelerinin indirilmesi ve montajı
 • Yapı elemanları(duvar panelleri ve çelik birleşim elemanları)
 • Tavan kaplaması, tavan yalıtımı ve çatı kaplamanın yapılması
 • Dış ve iç kapılarının montajının yapılması
 • Pencereleri ve bu pencerelerin montajı(çift cam PVC)
 • Sıva altı elektrik ve su tesisatlarının çekilmesi
 • Elektrik armatürlerinin montajının yapılması
 • İç ve dış duvarlarına boya uygulanması
 • Duş teknesi, klozet, lavabo ve bataryaların paket halinde yapı sahibine verilmesi


6) Diğer taşınabilir yapılar nelerdir?


Okul binaları bazı durumlarda tek başına değil farklı farklı binalarda yanında tercih edilebiliyor. Yemekhane binalarının yanı sıra konteyner yatakhane modelleri de tercih edilen yapılar arasındadır. Özellikle yatılı okul projeleri için uygun fiyatlı yatakhane arayanlar için oldukça makul yapılardır. Konteynerler, piyasada alabileceğiniz en uygun fiyatlı yapılardır. Fiyatlara dahil olan malzemeler ve hizmetler konteynerler içinde geçerlidir.

Bu makalemizde de taşınabilir okul binaları ve konteyner yatakhaneler hakkında kısaca bilgiler vermeye çalıştık. Sizlerde avantajlarla dolu bu yapılardan satın almak veya bilgi almak isterseniz müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç