• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Evleri En Fazla Kaç Kat Yaptırabiliriz?

Prefabrik Evleri En Fazla Kaç Kat Yaptırabiliriz?

Prefabrik Evleri En Fazla Kaç Kat Yaptırabiliriz?

Taşınabilir yapılara her geçen gün daha fazla ragbet gösteriliyor. Bunun bir sebebi de taşınabilir evlerin diğer evlere oranla daha uygun fiyatı olması ve daha avantajlı olmasıdır. En büyük avantajı tabiki taşınabilir olmasıdır. Bu sebepten ötürü kullanıcısına arsa özgürlüğü sunmaktadır. İsteyen kullanıcılar yarın öbür gün evlerini satmadan arsalarını satabilirler.

Taşınabilir evler, deprem ve diğer doğal afetlere dayanıklıdır. Bu sebepten ötürü tek katlı olabildiği gibi iki katlı prefabrik ev modelleri de bulunur. Ülkemizdeki deprem bölgelerine en fazla iki katlı ev ruhsatı verilir. Bunun en büyük sebebi iki katlı evlerin deprem gibi doğal afetlere daha fazla dayanıklılık göstermesidir. Bunların yanı sıra iki katlı olan evlerin rüzgar dayanıklılığı da oldukça fazladır. Sert esen rüzgarlar çok fazla etkileyemez. 

Bu yapıların taşınabilir olması özelliğinden dolayı çok fazla dayanıklı olmadığı düşüncesi oluşmaktadır. En basit haliyle “bu ev taşınabiliyorsa dayanıksızdır” algısı oluşuyor. Fakat bu evlerin taşınabilir olması dayanıksız olduğu anlamına gelmez. Ayrıca bu evler göründüğü kadar hafif yapılar da değiller. Yapılan mühendislik çalışmaları sonucunda gelişen inşaat teknolojileri sayesinde bu yapılar taşınabilir olma özelliği kazanmıştır. Bu sebepten ötürü taşınabilirler fakat aynı zamanda sağlam yapılardır. Dış etkenlere ve dört mevsim koşullarına dayanıklıdır.

Prefabrik Evlerin Yalıtım Özellikleri Nedir?

Ülkemizde taşınabilir bir eve dışarıdan bakıldığında diğer evler ile hiçbir farkı bulunmamaktadır. Tıpkı bu evlerin dış mimarileri gibi yalıtım özellikleri de klasik usulde inşa edilen yapılar ile benzerlik göstermektedir. Taşınabilir evlerin izolasyon özellikleri iki kategoride yürütülmektedir. 

Taşınabilir evlerin izolasyon çalışmalarının ilk ayağı duvarlardan başlamaktadır. Bütün standart ev modellerinin iç ve dış duvarlarında 80 mm kalınlığında ve 16 kg/m3 yoğunluğunda EPS strafor kullanılır. Çalışmaların ilk ayağı bu şekilde bitmez. Tavan bölümünde de yine 80 mm kalınlığında cam yünü kullanılmaktadır. Dileyenler için daha farklı izolasyon malzemeleri de kullanılabilmektedir. 

İzolasyon çalışmalarının ikinci ayağında ise evin kalan kısımları izole edilir. Kalan kısımlarından kasıt pencereler ve çatı gibi bölümlerdir. Bu bölümler yalıtılmadığında evin bütün yalıtım çalışmaları boşa gider. Bu sebepten ötürü bizler bu alanlara izolasyona yardımcı olan bölümler diyoruz. Pencerelerde PVC pencereler kullanılmaktadır. Kullanılan pencereler sayesinde ise kar ve yağmur suyu içeriye sızıntı dahi yapmadan tahliye edilmektedir. Çatı malzemesi olarak kullanılan galvaniz kullanılmaktadır. Galvaniz, oldukça yalıtkan bir malzeme olup kar ve suyu üzerinden kaydırarak tahliye eder. Kullanılan tüm malzemeler sayesinde evin ısı, ses ve sıvı yalıtımı tamamlanmaktadır. Böylece evinizin içerisinde yapacağınız iklimlendirme çalışmaları tüm eve daha kolay yayılabilecek ve bu sayede iklimlendirme çalışmaları daha uygun fiyatlarla yapılabilecektir.

Satın Alabileceğiniz Diğer Prefabrik Yapılar Nelerdir?

Taşınabilir yapılar sadece evlerden oluşmamaktadır. Keza prefabrik yapılar içerisinde ofis, yatakhane, yemekhane, sosyal tesis, okul ve duş, wc alanları yaratmak için yapılar yer almaktadır. Hatta ülkemizde yaşanan bazı doğal afetler esnasında hemen müdahale edilebilmesi için bu yapılar kullanılmıştır. Bu durumda yapıların ne kadar hızlı üretilebildiğini göz önüne sermektedir. 

Genel olarak tüm yapılar zorlu şartlarda da kullanılabilmektedir. Pek çok maden, geçici toplanma alanları, askeri ve sivil kamp alanları gibi alanlarda bu yapılar kullanılmaktadır. Hatta dev gayrimenkul projelerinde dahi bu yapıların kullanıldığı görülmektedir. Taşınabilir evlerin mimarisini daha güzel kılmak için betopan kullanılırken diğer yapıların dış mimarisinde böyle bir malzeme kullanılmaz. Fakat bu malzeme opsiyonludur dileyenler için ofislerin duvarlarında da bu malzemeler kullanılabilmektedir.

Bu makalemizde de taşınabilir evlerin en fazla kaç katlı olduğunu ve doğal afetlere dayanıklı olup olmadığını inceledik. Hatta taşınabilir yapılar ile ilgili kısa kısa bilgiler vermeye çalıştık. Gördüğünüz üzere bu yapıların kullanıcısına sağladığı pek çok avantaj bulunmaktadır. Sizlerde avantajlarla dolu bu evlerden satın almak isterseniz hemen müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç