• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Evlere Verilen Devlet Desteği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Prefabrik Evlere Verilen Devlet Desteği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Prefabrik Evlere Verilen Devlet Desteği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde İzmir başta olmak üzere pek çok şehirde depremler meydana gelmektedir. Bu depremler sonucunda ve sağladığı avantajlar sebebiyle prefabrik ev kullanımı da bir hayli artmıştır. Ülkemiz bir deprem ülkesidir. Deprem bulunduğumuz coğrafyada kaçınılmaz bir son olmak zorunda değildir. Bu sebepten ötürü yapılan evlerin öncelikle depreme ve sonrada diğer doğal afetlere karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Taşınabilir evler, Amerika kıtası başta olmak üzere pek çok ülkede popülaritesini artırmaya devam etmektedir. Ülkemizde de devlet desteği bu evlere yansımış durumdadır. Çünkü hem markalar, hem de bireysel olarak bu yapılara talep oldukça artmıştır. Peki bu evlere verilen devlet desteği ne kadar?

Prefabrik Evlere Verilen Devlet Desteği Ne Kadar?

Taşınabilir evlere verilen destek her yıl değişkenlik göstermektedir ve sınırlı sayıda kişiye ve kuruma destek verilmektedir. Bu hususta devlet desteği hibesine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracı olmaktadır. Verilen hibe kayıtlarına göre;

2020 yılındaki verilere göre taşınabilir evler için ayrılan hibe oranı 30.000 TL civarında iken 2022 yılındaki verilere göre 150.000 TL civarındadır. Bu hususta verilen devlet desteğinden pek çok kişi faydalanmış ve ev sahibi olmuşlardır. Özellikle pandemi döneminde bu evlere karşı olan talep arttığından dolayı hibe 2020 yılında verilmeye başlanmıştır. Sizlerde hibe desteğine başvuruda bulunarak, kuraya katılabilirsiniz. Kuraya başvurmanın belirli şartları da bulunmaktadır. Bu şartları kurum sitesinden ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Prefabrik Evler Doğal Afetlere Karşı Dayanıklı Mı?

Ülkemizde bulunan pek çok şehrin altından ciddi büyüklükte fay hatları geçmektedir. Bu sebepten olacak ki ülkemizdeki depremler oldukça yıkıcı olabiliyor. Bu hususta genel olarak sağlam yapılar, kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir. Ülkemiz gibi pek çok deprem bölgesi olan ülkelerde sağlam yapı mühendisliğine önem vermektedir. Çünkü her zaman söylediğimiz gibi cana geleceğine mala gelsin. Canımız sağ olduğu sürece toparlayabiliriz. Bu hususta taşınabilir evlerin de doğal afetlere dayanıklılığını teker teker ele almak gerekmektedir. 

1) Deprem

Deprem, ülkemizin gerçeğidir. Her ne kadar büyük oranlarda depremler yaşamış olsakta depremin hep var olacağını hepimiz bilmekteyiz. Bu sebepten ötürü genellikle tek katlı prefabrik ev modellerinden satın almaktayız. Depremin yanı sıra tek katlı yapılar, yasal mevzuatımıza da en uygun ev modelleri arasında yer almaktadır. Bütün mühendisler yapıların katlarına paralel olarak deprem dayanıklılığının artacağında hem fikirdir. Bu hususta deprem bölgelerindeki yapılara da en fazla iki katlı yapıların yapılmasına izin verilmektedir. Ülkemizde de bu durum yasalar ile sabittir. Çünkü yapıların içerisinde oturan vatandaşları korumak her zaman daha elzemdir. Metropollerde de bu durumun dikkate alınması gerekmektedir. Bu sebepten ötürü taşınabilir yapılar da en fazla iki katlı olarak yapılmaktadır. 

2) Yangın

Yangın koruması için taşınabilir yapılarda alınan en büyük önlem, yalıtım malzemesidir. Çünkü yapılar üzerinde en çok yanıcı madde izolasyon malzemesidir. bu hususta bu yapılarda genellikle EPS strafor kullanılmaktadır. Bu malzeme yangına dayanıklı ve etkili bir izolasyon malzemesidir. Bu sebepten ötürü dünya genelinde yapılar üzerinde kullanılmaktadır. Olası bir yangın durumunda, en son yanacak komponent muhtemelen duvarlar ve çatı bölümü olacaktır. Bu hususta hemen yangına müdahale edileceği varsayılırsa, yangın çok fazla büyümeden durdurulacaktır.

3) Toprak Kayması

Toprak kayması durumları ülkemizin Karadeniz Bölgesi’nde oldukça fazla yaşanmaktadır. Bu sebepten ötürü en çok ağaçlandırılan bölgedir. Ağaçlandırılmasının asıl sebebi toprak kaymalarını önlemektir ve yapılan bu önlem oldukça işe yaramaktadır. Her yapıda olduğu gibi bu yapıların da düz bir zemine ihtiyacı vardır. Genellikle alıcılardan, yapım aşamasının öncesinde düz bir beton zemin ayarlanması istenmektedir. Beton zemin yapının ölçüleri kapsamında yapılmalıdır. Ayrıca beton zemin toprağın biraz derininde başlarsa aralarına taş konulabilir. Böylece herhangi bir toprak kaymasında evin beton zemini sabit kalacaktır. Ev olası bir toprak kaymasında minimum zarar veya hiç zarar görmeden atlatacaktır. Taşınabilir olduğu için evinizi farklı bir yere taşımanız olasıdır.

4) Fırtına

Taşınabilir evler, taşınabilir olma özellikleri sebebiyle sert esen fırtınalara ve tornado gibi doğal afetlere dayanıksız olduğu düşünülmektedir. Bu hususta tornadonun yakın olduğu her yapı, tornadonun güçlü yapısına kapılacaktır. Fakat bu hususta tornadonun uzak geçtiği durumlarda evin etkilenmemesidir. Bu evler taşınabilir fakat, yer ile bağlantısı olan tesisat döşemeleri bulunmaktadır. Çatı bölümleri de güçlendirilmiş makaslar bulunduğu için çatının kopup gitme gibi bir olasılığı yoktur. Bu hususta sizlerde bu yapılardan satın almak veya bilgi almak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç