• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Ev Betonarme Bir Yapı Üstüne Kurulabilir Mi?

Prefabrik Ev Betonarme Bir Yapı Üstüne Kurulabilir Mi?

Prefabrik Ev Betonarme Bir Yapı Üstüne Kurulabilir Mi?

Taşınabilir yapılar, son zamanlarda gerek modüle edilebilir yapısıyla gerekse ekonomik fiyat etiketiyle oldukça popüler hale gelmiştir. Özellikle tek katlı prefabrik ev çeşitleri çok satılanlar arasında yer almaktadır. Kullanışlı yapısının altında oldukça sağlam bir yapı bulunur. Çünkü bu yapılar üretilmeden önce plan çizimleri ve bu gibi mühendislik işlemleri aşamalarından geçmiştir. Ayrıca kullanılan malzemeler genel olarak kaliteli malzemelerden oluşmaktadır.

Taşınabilir yapılar genel olarak modüle edilebilir. Modüle edilebilir ne demek diyenler için bir betonarme yapı üzerine yapılabilir anlamına gelir. Fakat alt katta durması gereken betonarme yapının mimarisine uyum sağlaması gerekir. Çünkü katlar arası ulaşımı sağlamak için arada bir merdiven bulunacaktır. Ayrıca alt kattaki evin ölçülerinde bir üst yapı olacağı için bu oldukça zor bir yapı haline gelebilir. 

Bir betonarme yapının üst katına bir taşınabilir ev yapılabilir. Fakat yapı ile birlikte pek çok sorun ortaya çıkacaktır. Ortaya çıkan sorunlar genellikle betonarme yapının yapısından kaynaklanır. Özellikle sıhhi ve elektrik tesisatı alt kattan gelir ve bu sebepten dolayı elektrik bağlantısı için alt katta bazı delmeler yapılabilir. Öte yandan yapılacak üst yapının gideri bağlanması gerekir. Bu durumda alt kattakı banyo neredeyse üst kattaki banyoda aynı konumda olmalıdır. Aksi halde gider sistemi tam olarak bağlanamaz. 

Betonarme bir yapının üzerine taşınabilir ev yapmadan önce bir keşif araştırması yapılır. Keşif araştırması sırasında ortaya çıkabilecek problemler alıcıya sıralanır. Bu esnada alıcıdan betonarme evin planları istenmektedir. Çünkü planlar dahilinde bir lego parçası gibi üst kat oturtulacaktır. Planlar olmazsa evin yapım süresi uzayabilir. Yukarıda da sıraladığımız gibi pek çok sorun ortaya çıkacaktır. Bu sorunlarla mücadele etmek için keşif araştırmaları yapılmaktadır.


Prefabrik Evlerde Sonradan Eklemeler Yapılabilir mi?

Taşınabilir evler modüle edilebilir özelliktedir. Fakat üreticiler genel olarak bu yapıların söz konusu modüle edilebilir özelliğini üretim aşamasından önce kullanmanızı söylerler. Üretim aşamasına geçildiğinde plan üzerinde çıkarılmış olan kısım çoktan üretilmiş olabilir. Bu durum alıcıya ekstra bir maliyet yaratabilmektedir. 

Plan üzerinde modüle edilebilir özelliği sayesinde tam olarak istediğiniz eve kavuşabilirsiniz. Fakat halihazırda prefabrik bir eviniz var ve üzerinde bazı değişiklikler yapmak istiyorsanız. Bu tarz değişikliklere evet demek oldukça zor olabiliyor. Yapmak istediğiniz değişikliğe göre değişebilir demek daha kolay olacaktır. Özellikle kat atmak amacıyla olan değişimler zor yapılabiliyor. Çünkü evin üzerinde bir çatı sistemi bulunmaktadır. Eğer ki gelecekte böyle bir planınız var ise bunu üretici marka ile paylaşmanız daha iyi olacaktır. Böylece ileride böyle bir modülasyon işlemi hesaplanır ve eviniz yapılan hesaplamalara göre üretilir. Hatta bu tarz durumlarda evinizi kendiniz dahi modüle edebilirsiniz.

Bazı durumlarda evin enlem boyunda modülasyon işlemleri talep edilmektedir. Evi yükseltmenin aksine genişletme işlemleri daha kolay yapılabilmektedir. Bu sebepten ötürü evinizi yükseltmek değilde genişletme işlemleri hususunda daha az maliyetlerle işin içerisinden çıkabilirsiniz. Öte yandan konteyner ev çeşitleri ile bambaşka ve uygun fiyatlı yaşam alanları elde edebilirsiniz. Bu makalemizde de sizlerle taşınabilir evlerin modüle edilebilir yanlarından bahsetmeye çalıştık. Sizlerde bu evlerden satın alarak istediğiniz şekilde evinizi dizayn edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak isterseniz müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç