Konteyner Evler Neden Bu Kadar Popüler?

Taşınabilir evler, tüm Dünya’da popüler hale gelmeye başlamışlardır. Bunun en büyük sebebi ise Dünya çapında en uygun fiyat etiketine sahip yapı çözümü olabilir. Ayrıca inşaat teknolojisinin geldiği son noktadır. 

konteyner-ev-1655646073

Kullanıcısına pek çok avantaj sunan konteyner ev denince aklımıza oldukça küçük boyutları olan, sade tasarıma sahip yapılar gelir. Bu yapılar iç ve dış mimari olarak kullanıcısını özgür bırakırlar. Fakat sanılanın aksine bu yapılar pek çok alanda kullanılıyor. Deprem bölgelerinde, şantiyelerde, geçici toplanma alanlarında ve daha pek çok alanda aktif olarak kullanılır. Bu yapıların popüler olmasındaki en büyük sebep, kullanıcısına oldukça fazla avantaj sunuyor olmasıdır.

  • İşte bu yapıların kullanıcısına sunduğu avantajlar;

Mimari özgürlük ne anlama geliyor?

Mimari özgürlük kapsamında bu yapıları incelediğimizde, evlerin dış mimarisinin oldukça sade fakat bir o kadar da boş olduğunu görmekteyiz. Bu durumda markanızın logosunu konteynere işleyebilir veya gözünüze hoş gelen bir tasarımdaki çizimleri boyayabilirsiniz. Bu evlerin dış mimarisinde harikalar yaratan insanlar bulunuyor. İç mimari de ise, yapılar küçük olduğu için duvar bulunmuyor. Burada isterseniz duvar yaptırabilirsiniz.

mimari-ozgurluk-ne-anlama-geliyor-1655646084

Konteyner yapılar modüle edilebilir mi?

Bu yapıların en iyi özelliklerinden bir tanesi, yapıların aynı boyuttaki bir başka yapı ile birleştirilebiliyor olmasıdır. Bütün yapıların izolasyon çalışmaları tamamlandığı için, yalıtım açısından bir problem yaşamazsınız. Bu yapılar birleştirildiği için sonradan gelişebilecek yaşam alanı ihtiyaçlarınıza bu şekilde uygun fiyatlı çözüm bulabilirsiniz. 

konteyner-yapilar-module-edilebilir-mi-1655646096

Yalıtım çalışmaları yapılıyor mu?

Üretilen bütün yapılarda yalıtım çalışmaları yapılıyor. Bu yalıtım çalışmaları ise iki yönde ilerleyerek yapılır. Ana ve yan yalıtım çalışmaları olarak kategorize edilir. Ana yalıtım çalışmaları kapsamında, Dünya’daki pek çok yapıda kullanılan, yapıların iç ve dış duvarlarında 40 mm kalınlığında ve 16 kg/m3 yoğunluğunda EPS strafor kullanılıyor. Buna ek olarak tavan bölümünde ise 80 mm kalınlığında cam yünü kullanılmaktadır. 

Yan yalıtım çalışmalarında ise, ana yalıtım çalışmasına destek olan malzemeler kullanılıyor. Bu malzemelerden biri PVC pencerelerdir. Bu malzeme oldukça yalıtkan olduğu için ses ve ısı yalıtımı sağlamanın yanında, aynı zamanda sıvı yalıtımı da sağlar. Bu sayede yağan kar ve yağmur suyunu içeriye almayarak, üzerinden kaydırmak aracılığı ile tahliye eder.

Konteyner evlerin fiyatları nelerdir?

Küçükte olsa ev sahibi olmak istiyorum diyen insanların, piyasada alabileceği en uygun fiyat etiketine yapı kategorisinde yer almaktadır. Bunların yanı sıra son yıllarda çeşitli sebepler yüzünden inşaat piyasası dahil pek çok piyasada, değişen piyasa koşulları dolayısıyla, pek çok yapı gibi betonarme binaların fiyatları,ütopik seviyeler ulaşmıştır. Hal böyle olunca fiyatları artan yapılar tercih edilmemiş ve insanlar taşınabilir evler tercih etmişlerdir. Fiyat makas aralığına baktığımızda ise her geçen gün taşınabilir bu yapılar ile betonarme evlerin arasındaki makas farkıda her geçen yıl dahada artmaktadır. Bu yapıların fiyatları ise modeline ve boyutlarına değişkenlik gösterir. Fakat bütün yapıların fiyatlarına dahil olan bazı malzemeler ve ustalık gerektiren hizmetler bulunuyor. Bu sayede yapıların fiyatları daha cazip hale gelirken, tasarrufu sağlıyor. İşte konteyner yapılara dahil olan bütün malzeme ve ustalık gerektiren hizmetler;

  • Konteyner yapı malzemelerinin indirilmesi ve montajı
  • Konteyner yapı elemanları(duvar panelleri ve çelik birleşim elemanları)
  • Yapının dış ve iç kapılarının montajının yapılması
  • Yapının pencereleri ve bu pencerelerin montajı(çift cam PVC)
  • Yapının sıva altı elektrik ve su tesisatlarının çekilmesi
  • Yapının elektrik armatürlerinin montajının yapılması
  • Yapının iç ve dış duvarlarına boya uygulanması
  • Duş teknesi, klozet, lavabo ve bataryaların paket halinde yapı sahibine verilmesi

Konteyner yapılar kaç farklı şekilde üretiliyor?

Bu yapılar pek çok alanda kullanılıyor. Özellikle acil durum anlarında kullanımı oldukça artar. Fakat şantiyelerde kullanılan prefabrik şantiye çözümleri de bulunuyor. Bu yapılar genel olarak ofis binaları tercih eden markaların yanında tercih ettikleri binalardır. Bu yapılar, yemekhane, yatakhane, WC ve duş konteynerleri gibi şantiye alanında ihtiyaç duyulabilecek her türlü yapı çözümleridir.

prefabrik-santiye-1655646273

Böylece sizlerle bu yapıların neden bu kadar popüler olduklarını anlamış bulunuyoruz. Sizlerde bu yapıları daha yakından incelemek veya bilgi ve teklif almak isterseniz, müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç