Dubleks Prefabrik Evlerden Ses Geçer mi?

Prefabrik evler, son yıllarda gerek uygun fiyatlarıyla gerekse estetik mimarisiyle oldukça popüler olmuşlardır. Öyle ki bu evlere dışarıdan bakıldığında betonarme evler ile hiçbir farkı olmayıp hatta bazı modeller o kadar güzel tasarlanmışlardır ki kullanıcıların beğenisini kazanmıştır.

iki-katli-prefabrik-ev-1-1650558663

Bu makalemizde ele alacağımız konu ses yalıtımı olacaktır. İki katlı prefabrik ev denince aklımıza mimarisi ile dikkat çeken modeller gelmektedir. Fakat genel manada kullanıcıların da endişelendiği bir nokta bu evlerde ses yalıtımı mevzusudur. Ses yalıtımı konusu hem çok araştırılan hem de çok kullanıcılar için önemli bir konudur. Haydi gelin hep birlikte bu konuya birlikte mercek tutalım.

Ses Yalıtımı İçin Neler Yapılır?

Bu tarz evlerde ses yalıtımı sadece ev içerisinde değil, ev dışından gelebilecek seslere karşı da önem arz etmektedir. Bu yüzden bu evlerde pek çok izolasyon çalışmaları yapılmaktadır. Bu izolasyon çalışmaları hem ısı, hem ses, hem de sıvı yalıtımı sağlamaktadır.

Bu yapılan çalışmalar doğrultusunda bu evlerin iç ve dış duvarlarında 80 mm kalınlığında ve 16 kg/m3 yoğunluğunda EPS strafor kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak isteyen müşterilerimiz için istenen herhangi bir izolasyon malzemesi iç ve dış duvarlar da kullanılabilmektedir. Opsiyonel olarak da 80 mm kalınlığında taş yünü kullanılmaktadır. Son olarak ise tavan üzerinde yine 80 mm kalınlığında cam yünü kullanılmaktadır.

prefabrik-evlerde-ses-izolasyonu-1650558800

Yapılan bu izolasyon çalışmalarına ek olarak bazı yan malzemeler kullanılmaktadır. Fakat halihazırda iç duvarlarda da kullanılan bu malzemeler sayesinde evin içerisinde ses yalıtımı da sağlamaktadır. Peki dışarıdan gelen seslere karşı kullanılan yalıtım malzemeleri nedir diye soracak olursak, eğer onları da hemen kaleme alalım. Bu malzemelerden ilk PVC pencereler, diğeri de çatılarda kullanılan galvanizdir. Bu pencereler ve galvaniz sac oldukça yalıtkandır. İçeriye herhangi bir şekilde ses almazlar.

Keza galvanizin altında daha cam yünü gibi daha pek çok malzeme bulunduğu için bu bölgeden ses gelmesi mümkün değildir.

Bu malzemeler ses yalıtımı sağladığı gibi ısı ve sıvı yalıtımı için de kullanılmaktadır. Öyle ki PVC pencereler ve galvaniz üzerine yağan kar ve yağmur sularını üzerinden kaydırmak usulü ile atarlar. Bu durum ayrıca ısınma maliyetlerinizi de düşürmektedir.

Prefabrik Evlerin Fiyatları Ne Kadar?

Son dönemlerde sıkça yaşanan kur dalgalanmaları sonucunda inşaat sektöründeki değişen piyasa koşulları dolayısıyla sıkça kullanılan materyallere gelen zamlar ile inşaat maliyetleri artmıştır. Bu doğrultuda betonarme ev fiyatlarına sürekli bir artış olmuştur. Hal böyle olunca da ev sahibi olmak isteyen insanlar farklı bir alternatif aramaya koyulmuşlardır. Aranan bu alternatif sonucunda ise ortaya bu evler çıkmıştır. 

tek-katli-prefabrik-ev-1650558963

Bu evler, diğer evlere nazaran uygun fiyatlı üretilmektedir. Bunun en önemli sebebi ise gelişen inşaat teknolojileridir diyebiliriz.

Bu evler iki katlı olarak üretilebildiği gibi tek katlı prefabrik ev seçenekleri de bulunmaktadır. Fakat bu evler ile betonarme evler arasındaki fiyat ucurumu hemen hemen her yıl biraz daha açılmaktadır. Ev sahibi olma hayali kuran herkesin ev sahibi olmasını sağlayan bu evlerin fiyatlarına bakınca acaba yanlış mı yazmışlar diye sorgulayabilirsiniz. Fakat fiyatlar kesinlikle doğrudur. Makro Prefabrik, uzman kadrosu ile geliştirdiği bu prefabrik ev modellerini herkes için ulaşılabilir kılmıştır.

Tüm bunlara ek olarak da bu evlere sonradan genişletme çalışmaları yapılabilmektedir. Yapılan bu genişletme çalışmaları kapsamında da izolasyon yapılmaktadır. Ayrıca özel projelendirme seçenekleri de bulunmaktadır. Bütün modelleri inceleyip halen hayallerinizdeki modeli bulamadıysanız. Bizleri arayıp hayalinizdeki evi anlatabilir veya projesini bize teslim ederek, sizler için üretimini sağlayabiliriz.

Bu makalemizde de yine taşınabilir evler ile ilgili ses yalıtımı konusunu ele aldık. Umarız aklınızda yalıtım ile ilgili bir soru işareti kalmamıştır. Hayalinizdeki evi bulabilmeniz dileğimizle…

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç