• Anasayfa
  • Blog
  • Çevre Dostu Prefabrik Yapılar Atıkların Azaltılmasına Nasıl Yardımcı Oluyor?

Çevre Dostu Prefabrik Yapılar Atıkların Azaltılmasına Nasıl Yardımcı Oluyor?

Taşınabilir yapılar, son zamanlarda ülkemizde oldukça yaygınlaşmıştır. Bu yaygınlaşmanın sebebi fiyat avantajları ve mimari avantajlar olabilir. Ayrıca prefabrik yapılar pek çok açıdan kullanıcılarına avantaj sağlamaktadır. Taşınabilir yapısı sayesinde arsa özgürlüğü sunar. Satın aldıktan sonra evinizi farklı bir arsaya taşıyarak, arsanızı satışa çıkarabilirsiniz.

prefabrik-yapilar-1656589636

Taşınabilir yapılar, çok hızlı bir şekilde üretilebilen ve belirli parçaların birleştirilmesi sonucu üretilen yapılardır. Bu yapılar çevre dostudur. Çünkü klasik usulde inşa edilen betonarme yapılar, hafriyat ve beton gibi çevre dostu olmayan malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeler ile artan betonlaşma Dünya’nın her geçen gün atık miktarını artırmaktadır.

prefabrik-ofis-1656589779

Taşınabilir yapılar, kullanılan kaliteli malzemeler doğrultusunda yapıların çevreye vermiş olduğu zararı %50 oranında azaltmaktadır. Bu evler sizlere yuva hissiyatı vermek üzere tasarlanmıştır ve bu amaç doğrultusunda üretilmektedir. Yürütülen ÜR-GE çalışmaları kapsamında, diğer üreticilerin üretim esnasında yapmış olduğu hatalar tespit edilmiştir. ÜR-GE çalışmaları kapsamında çevreye verilen zararın minimuma indirilmesi ve geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılmaya özen gösterilmiştir. Dünya kaynaklarımız sınırlı olduğu için, kaynaklarımızı olabildiğince korumalı ve geri dönüştürerek sürekli kullanım döngüsüne sokmalıyız.

Prefabrik Evlerin Avantajları Nelerdir?

Bu evlerin en bilinen ve en iyi avantajı taşınabilir olmasıdır. Bu avantaj inşaat teknolojilerinin geliştiğini göstermektedir. Bu avantajı sayesinde bu evler, arsa özgürlüğü sunmaktadır. Gelecekte bir gün arsanızı satışa çıkardığınızda, içerisinde bulunan evi farklı bir arsaya taşıyarak evinizi de satmak zorunda kalmazsınız. Bu avantajı en çok gayrimenkul şirketleri tarafından çok sevilmektedir. Çünkü taşınabilir sadece evler yoktur, ofislerde bulunmaktadır. Bu ofisler projeden projeye taşınabilmektedir. Sizlerde bu ofislerden satın alarak, her şantiyeye bir ofis alanı kurmak yerine, ofisinizi taşıyabilirsiniz.

mimari-ozgurluk-1656589911

Bu yapıların bir diğer avantajı ise mimari özgürlüktür. Bu yapıların pek çok çeşitte modeli bulunmaktadır. Yasal izinler kapsamında ebatları inceleyip, bir model seçebilirsiniz. Bazı modeller lüks tasarımlıdır, bazı modeller ise sade ve simetrik tasarımlıdır. Tek katlı modeller olduğu gibi çift katlı modellerde bulunmaktadır.

Bir diğer avantaj ise fiyat avantajıdır. Bu avantaj sayesinde bir ev sahibi olmak kolaylaşmaktadır. İnşaat sektöründe son zamanlarda birçok sebepten ötürü piyasa koşulları değişmektedir. Fakat taşınabilir evlerin fiyatları belirlenirken, tüketicilerin bütçeleri de göz önünde bulundurulmuştur. Fiyat avantajı bununla da sınırlı değil. Fiyatlara dahil olan hizmetler ve malzemeler bulunmaktadır. Fiyatlara dahil olan malzemeler, duş teknesi, bataryalar, klozet ve lavabonun paket halinde ev sahibine verilmesidir.

Fiyatlara dahil olan ustalık gerektiren hizmetler ise aşağıdaki gibidir;

  • Konut malzemelerinin indirilmesi ve montajı
  • Prefabrik bina elemanları(duvar panelleri ve çelik birleşim elemanları)
  • Prefabrik bina tavan kaplaması, tavan yalıtımı ve çatı kaplamanın yapılması
  • Konut dış ve iç kapılarının montajının yapılması
  • Konut pencereleri ve bu pencerelerin montajı(çift cam PVC)
  • Sıva altı elektrik ve su tesisatlarının çekilmesi
  • Elektrik armatürlerinin montajının yapılması
  • Konut iç ve dış boya işlemlerinin uygulanması

Prefabrik Ev Modelleri

Taşınabilir evler, pek çok amaç doğrultusunda kullanılmaktadır. Bunların başında prefabrik okul olmak üzere, şantiye, geçici toplanma yerleri, sivil ve askeri kamplarda kullanılmaktadır. Prefabrikler model olarak oldukça fazladır çünkü olabildiğince fazla ihtiyaca çözüm olması gerekmektedir. Model ebat detayları aşağıdaki tablodaki gibidir;

prefabrik-okul-1656589996

Prefabrik Modeli

En Küçük Ebat

En Büyük Ebat

 

Tek Katlı Prefabrik Evler

40 m2

149 m2

 

İki Katlı Prefabrik Evler

90 m2

178 m2

 

Prefabrik Ofis

30 m2

591 m2

Prefabrik Şantiye Ürünleri

Prefabrik Yatakhane

60 m2

452 m2

Prefabrik Sosyal Tesis

91 m2

304 m2

Prefabrik WC ve Duş Binaları

9 m2

97 m2

Prefabrik Okul Binası

349 m2

729 m2

 

Prefabrik Acil Afet Binası

21 m2

166 m2

 

Konteyner modelleri ise standart yapıda olup, ofis, wc ve duş, yatakhane gibi yapılar olabiliyorlar. Bu yapılarda ölçüler standart olup, bir başka konteyner yapı ile birleştirilebilmektedir. Bu yapılarda yine çevreye verilen zararı diğer klasik usulde inşa edilen yapılara göre oldukça azaltmaktadır ve çevrecidir. Daha sonradan geri dönüştürülerek farklı alanlarda kullanılabilmektedir. 

Böylece taşınabilir evleri, çevre açısından değerlendirerek, çevreye diğer yapılar kadar bir zararının olmadığını öğrendik. Sizlerde bu çevre dostu evlerden bir tanesine sahip olmak isterseniz, web sitemizden modelleri inceleyebilir, müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç