• Anasayfa
  • Blog
  • Yeni Prefabrik Ev Sahibi Olacaklar İçin Adım Adım Öneriler

Yeni Prefabrik Ev Sahibi Olacaklar İçin Adım Adım Öneriler

Prefabrik evler, çelik konstrüksiyonların birleştirilmesi sonucu üretilmektedirler. Son yıllarda bu evler gerek mimarisi ile gerekse ekonomik olan fiyatlarıyla oldukça ilgi görmektedir. Öyleki mimari açıdan bakacak olursak, dışarıdan bakıldığında diğer evlerden hiç bir farkı bulunmamaktadır. Hatta bazı modeller klasik usulde inşa edilen evlerden daha estetik ve güzel kalmaktadır.yeni-prefabrik-ev-sahibi-olacaklar-icin-adim-adim-oneriler-1647954774İç ve dış mimarisinin güzel olduğu prefabrik ev modelleri arasından seçim yapmak oldukça zor olacaktır. Fakat mimarisinin güzel olduğu kadar prefabrik ev fiyatları da bir o kadar ekonomik ve ulaşılabilir düzeydedir. Değişen piyasa koşulları ve son yıllarda sıkça yaşadığımız kur dalgalanmaları sonucunda inşaat sektöründe bolca kullanılan malzemelerin fiyatları artmıştır. Klasik usulde inşa edilen yapıların fiyatları artınca insanlar inşaat sektöründe farklı bir alternatif aramışlardır. Bu alternatif kapsamında karşılarına prefabrik evler çıkmıştır. Üstelik prefabrik evlerin bu ekonomik fiyatlarına bazı malzemeler de dahildir. Bu malzemeler duş teknesi, lavabo ve bataryalar gibi malzemeler olduğu için, bu açıdan tasarruf da sağlar.

Fakat bu güzelim prefabrik ev modelleri arasından birisini seçmek oldukça zor olacaktır. Seçtikten sonra ki süreçte zor olacağı için bu konuda bir kaç öneri ile karşınızdayız. 

İşte size vereceğimiz altın değerindeki öneriler;

İlk olarak ihtiyaçlarınızı belirlemelisiniz. Bu konu oldukça önemlidir. Bazı insanlar çok küçük alanlarda yaşamak isterken, bazı insanlar oldukça geniş ev severler. Bazıları 3+1 prefabrik ev isterken, bazısı 2+1 prefabrik evi yeterli bulur. İhtiyaçlarınızı belirlemek ilk işiniz olmalıdır. İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra aslında ne istediğinizi de belirlemiş olacaksınız. Tabi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bütçenizi de ayarlamanız gerekmektedir. Eğer ki bir kredi çekmeniz söz konusu ise bazı bankalar ile önceden aranızı iyi tutmanızı öneririz. Bu doğrultuda ilgili banka ile aranızı iyi tutmak için bankanın kredi kartını kullanmakla başlayabilirsiniz. Bu banka nezdindeki kredi puanınızı yükseltecektir.

Bir sonraki belirmeniz gereken şey ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir arsa sahibi olmalısınız. İhtiyacınız olan ebatlar ne ise nispeten o büyüklüğe sahip bir arsa satın almalısınız. Arsa seçimi önemlidir. Çünkü belediyeler arsanın büyüklüğüne göre yapı izni vermektedir. Fakat arazi alınmamalıdır. Arsalar üzerinde ev yapılabilir iken, arazi alanlarında sadece zirai faaliyetler yapılabilmektedir. Bu durum tarım alanlarının korunması için yapılmıştır.

Arsanızı aldıktan sonra yapmanız gereken resmi işlemleri halletmek olacaktır. Arsanıza prefabrik ev yapabilmek için arsanızın bağlı olduğu belediyeden imar izni almanız gerekmektedir. İmar izinleri belirli şartlar altında verilmektedir. Fakat bunun öncesinde arsanızın kadastral çizimlerini belediye sizlerden talep eder. Ardından bu planları inceleyerek sizlere belirli bir m2 bazında yapı yapmanıza izin verir. 

prefabrik-ev-fiyatlari-1647955485Bir sonraki aşama güzelim prefabrik ev modelleri arasından ihtiyaçlarınıza ve hayallerinize uygun olanı seçmeniz. Tabii belediyenin sizin arsanız için belirlediği ebatlarda bir prefabrik yapı modeli seçmeniz gerekmektedir. Tabii bu modeli seçerken dikkat etmeniz gereken bir kaç husus bulunmaktadır. Onlardan bir tanesi izolasyon çalışmalarıdır. Öyle ki Makro Prefabrik olarak iç ve dış duvarlarımızda 80 milimetre kalınlığında 16 kg/m3 yoğunluğunda EPS strafor kullanılmaktadır. Dileyen kullanıcılarımız için daha farklı izolasyon malzemesi de kullanabiliriz. Tavan için ise yine 80 milimetre kalınlığında cam yünü kullanılmaktadır. İzolasyon çalışmalarının yanı sıra prefabrik ev planlarının bazı kısımları isteğinize göre değiştirilebilmektedir. Değişmesini istediğiniz alanlar konusunda prefabrik üreticiniz ile iletişime geçmeniz en iyisi olacaktır.

Prefabrik ev seçerken bir diğer husus ise yalıtımdır. Bu doğrultuda pek çok yalıtım malzemesi kullanılmaktadır. Kullanılan bu yalıtım malzemelerinden birisi de çatıda kullanılan galvanizdir. Galvaniz oldukça yalıtkan bir malzemedir. Bu malzeme üzerine yağan kar ve yağmur suyunu içeriye sızdırmadan, kaydırarak üzerinden tahliye edebilmektedir. Yalıtım kapsamında kullanılan bir diğer malzeme ise PVC pencerelerdir. Konteyner ev almak isteyenler endişe etmesinler. Çünkü konteyner yapılarda da bu pencerelerden kullanılmaktadır. Çift cam özelliği ekstra olarak ısı yalıtımı sağlamaktadır. Bu pencereler de tıpkı galvaniz gibi üzerine yağan yağmur suyunu içeriye sızdırmadan tahliye eder. Bunlara ek olarak bu malzemeler ısı yalıtımı sağladığı gibi ses yalıtımı da sağlamaktadır.

konteyner-ev-modelleri-1647955302İhtiyaçlarınıza ve hayallerinize uygun olan prefabrik evi seçip sipariş ettikten önce resmi izinler alındıktan sonra üretici firmanın sizlere vermiş olduğu plana göre zemin betonu atılması gerekmektedir. Beton atılırken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. O nokta da elektrik ve sıhhi tesisatın geçeceği alanların beton ile doldurulmaması gerekmektedir. Aksi halde prefabrik yapı kurulurken ekstra bir efor sarf edilecektir. Beton hazır olduktan sonra prefabrik yapı sevk edilir ve saha alanında montaj için gerekli olan elektrik temini müşterimiz tarafından sağlanır ve montaj aşaması başlar. Böylece sizlerin ustalık gerektiren işleri yapmanıza gerek kalmamış olur.

Son olarak ise size önerimiz prefabrik eviniz size teslim edilmeden önce içerisine girin ve size söz verilen tüm işlemlerin yapılıp yapılmadığından emin olun. Ardından her şey tamam ise anahtarınız teslim edilir ve sizde hayallerinizdeki evde oturmanın keyfini yaşarsınız. Yarın öbür gün prefabrik evinizde bir genişletme çalışması yaptırmak isterseniz Makro Prefabrik, isteğiniz doğrultusunda bu konuda sizlere hizmet vermektedir. Ayrıca prefabrik yapılarımızda kullanılan malzemelerimiz ve teknik özelliklerimizin dışına müşterilerimizin özel istekleri doğrultusunda çıkabiliyoruz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç