• Anasayfa
  • Blog
  • Yaz Aylarında Prefabrik Evi Soğuk Tutmanın 5 Yolu

Yaz Aylarında Prefabrik Evi Soğuk Tutmanın 5 Yolu

Taşınabilir evler son yıllarda, gerek kullanıcısına sunduğu pek çok avantaj ile gerekse estetik ve simetrik tasarlanan mimarisi ile ön plana çıkmaktadır. Hal böyle olunca çevremizde pek çok sayıda prefabrik ev görmekteyiz. Hal böyle olunca hem bu evi satın alan insanların, hem de satın almak isteyen insanların akıllarında pek çok soru gelmektedir. Bu sorulardan bir tanesi de bu evleri soğuk tutmak üzerine olmaktadır. Peki taşınabilir evler nasıl soğutuluyor hep birlikte bu soruların cevaplarına ışık tutmaya çalışalım.

iki-katli-prefabrik-ev-1650555783

İzolasyonun Soğutmaya Etkisi 

Bu tarz evlerde iki şekilde izolasyon çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalardan birincisi ana izolasyon çalışması diğeri ise yan izolasyon çalışmasıdır. Ana izolasyon çalışmasına baktığımızda; evlerin iç ve dış duvarlarında 80 mm kalınlığında ve 16 kg/m3 yoğunluğunda EPS strafor kullanıldığını görmekteyiz. Bunlara ek olarak özel olarak istekte bulunan müşterilerimiz için istenilen herhangi bir izolasyon malzemesi kullanılarak da ana izolasyon çalışması yapılabilmektedir. Buna ek olarak opsiyonel malzeme kapsamında ise 80 mm kalınlığında taş yünü kullanılabilmektedir yine müşterilerimizin istekleri bu konuda göz önünde bulundurulmaktadır. Tavan bölümüne geldiğimizde ise yine 80 mm kalınlığında cam yünü kullanıldığını görmekteyiz.

prefabrik-ev-izolasyonu-1650556645

Yapılan tüm bu ana izolasyon çalışmalarını yakından inceleyelim. Daha önce çadırda konaklayan insanlar bilir ki Güneş doğduğunda, bu ısıya maruz kalan çadır gövdesi ısıyı direkt olarak içeriye alır. Aynı senaryoyu bu evlerde inceleyecek olursak eğer, Güneş dış duvarlara vurmasıyla dış duvarlar ısınır fakat bunu iç duvarlara yansıtmadığı için evin içerisi daha serin olur. Böylece bu izolasyon ile evin içerisinde hem ısıtma hemde soğutma sağlamış olursunuz. İzolasyonun temel çalışma mantığı dış çevrede yaşanan iklimi içeriye yansıtmamasıdır.

Yan izolasyon çalışmaları kapsamında ise PVC pencereler ve de çatılarda kullanılan galvaniz kullanılmaktadır. Bu pencereler ve galvaniz sac oldukça yalıtkandır. Galvaniz Güneş’ten ötürü ısınabilir fakat içeriye herhangi bir şekilde ısı almaz çünkü galvanizin altında daha cam yünü gibi daha pek çok malzeme bulunduğu için bu bölgeden içeriye ısı yansıması mümkün değildir.

Elektrikli Soğutucular

Elektrikli soğutucular denince aklımıza hemen klimalar ve vantilatörler gelmektedir. Bu soğutucular zaten elektrik kullanarak evlerimizi soğuturlar. Hızlı bir şekilde soğutma isteyen kullanıcılar için bu yöntem doğru bir yöntem olabilir fakat bu yöntemin sağlıksız olduğu da bir gerçektir. Özellikle klima soğuğuna çok fazla maruz kalmamanızı öneririz. Zira yaz mevsiminde bu cihaza maruz kalarak grip tarzı soğuk algınlığı geçiren pek çok insan bulunur.

prefabrik-ev-vantilator-ile-sogutma-1650555659

Vantilatör kısmına geldiğimizde ise rüzgar çarpması tarzı durumlar gözlenebilmektedir. Bunun için direkt olarak üzerinize havanın çarpması yerine önüne bir buz kütlesi koyarak evin boş bir alanına vurmasını sağlayabilirsiniz. 

Ev Isısına Değil Vücut Isınıza Odaklanın

Bu maddeye kadar hep evin ısısına odaklandık çünkü evin ısısı ister istemez içerisinde yaşayan insanları da etkileyecektir. Fakat evi soğutmak yerine direkt olarak vücudunuzu serinletmeyi de deneyebilirsiniz. Bu hususta taşınabilir evinizde hemen soğuk bir meyve kokteyli yaparak içebilir veya kısa bir duş alabilirsiniz. Bunlara ek olarak bol ve açık renk kıyafetler giymenizde doğal bir klima etkisi yaratabilir.

vucut-isinizi-koruma-1650556850

Kullanılmayan Odaların Kapılarını Kapatın

Her ev kurulduğunda belirli noktaları gölgede kalır belirli noktaları da Güneş alır. Genel olarak Güney cephesi o ilk sabah güneşini alır.yaz-aylarinda-prefabrik-evi-soguk-tutma-1650557285 Bu Güneş pencerelerden evin içerisine girer. Evin içerisini ısıtan asıl nokta aslında burada başlar. Bu hususta bazı kullanılmayan evlerin kapısını kapatıp ısının yayılmasını önleyebilirsiniz. Birde ortamda klima çalıştırıyorsanız pencereleri de kapatırsanız ev daha çabuk soğuyacaktır. Bu durum vantilatör için de geçerlidir.

Konteyner Yapılarda Soğutma Nasıl Olmalıdır?

konteyner-ev-model-fiyatlari-1650557485

Bu alanda kullanılan tek taşınabilir yapı bu evler değildir. Konteyner ev denince aklımıza hemen uygun fiyatlı küçük yapılar gelmektedir. Uygun fiyatlı olduğu gerçeği doğrudur ancak bu evler kullanıcısını mimari açıdan özgür bıraktığı için bu konteynerler ile harikalar yaratan kullanıcılar da bulunmaktadır. Konteynerler birleştirilebilmektedir ve evlerde yapılan izolasyon çalışmaları bu yapılarda da yapılmıştır. Bu yüzden yukarıda saydığımız ipuçları ile bu yapıları da soğutabilirsiniz.

yaz-aylarinda-konteyner-evi-soguk-tutmanin-5-yolu-1650557370

Bu makalemizde ise bu evleri nasıl soğutabileğinizi anlatmaya çalıştık. Sizlerde bu makaleyi okuyarak evinizi daha serin tutabilirsiniz. 

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç