• Anasayfa
  • Blog
  • Verimliliği Artıracak Bir Ofis Ortamı Nasıl Yaratılır?

Verimliliği Artıracak Bir Ofis Ortamı Nasıl Yaratılır?

prefabrik-santiye-heading-1647950046Günümüzde insanlar özellikle beyaz yakalı ofis çalışanları dikkatini işlerine vermekte zorlandığını ortaya atan araştırmalar mevcuttur. Hal böyle olunca prefabrik şantiye binalarını üretirken çalışanların maksimum dikkatle işlerine odaklanmalarını sağlayacak tasarımlar ortaya çıkardık. Örnek olarak bir yatakhanede çalışanların dinlenmesi için ses yalıtımını maksimuma çıkardık. Çünkü genel olarak bu yapılar çalışmanın neredeyse hiç durmadığı alanlardır. O yüzden çalışanlar iyi dinlenebilmeli ki enerjilerini toplayıp işlerine daha iyi aktarabilsinler. 

Peki bir prefabrik ofiste verimliliği maksimuma çıkaracak bir çalışma ortamı yaratmanın pek çok püf noktası vardır. Fakat genel geçer bir şekilde anlatacak olursak, işte verimli bir çalışma ortamı yaratmak için öneriler;

Havayı temiz tutun.

Genel olarak bir ortamda yaşam olması için hava olması gerekmektedir. Bu havanın da kaliteli olması çalışan personelin performansına etki eder. Şöyle düşünerek empati yapabiliriz; siz bir işi halletmeye çalışırken sokakta bir lağım patladıysa siz prefabrik ofisinizde çalışırken elbette bu kokudan rahatsız olup çalışamazsınız. Bu senaryoya bakıldığında pencereleri kapatıp içerisine güzel kokan bir oda parfümü bulundurursanız. O temiz havanın içerideki güzel kokusu işinize odaklanmanızı sağlayacaktır.

havayi-temiz-tutun-1647950387Oda sıcaklığı konforu sağlayın.

İnsanlar üşürse refleks olarak titremeye başlarlar. Üşüdüğümüz zaman düşüneceğimiz tek şey kendimizi ısıtmak olur. Düşünerek yani beyin performansı ile çalışan beyaz yakalı çalışanların çalışma verimliliği bu noktada etkilenecektir. Sonuçta dört duvar içerisinde çalışılıyor ise bu ortamın ideal bir sıcaklıkta tutulması çok da zor olmaz. Çok soğukta çalışılamayacağı gibi çokta sıcak ortamlarda çalışmak zordur. Prefabrik ofisler üretilmeden önce yapılan izolasyon çalışmaları sayesinde ısıtma veya soğutma maliyetleri de minimize olur. Kısaca anlatacak olursak çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda çalışma verimliliği düşer. Ortam ısısını ideal tutarsanız verimliliğin arttığını göreceksiniz.

oda-sicakligi-konforu-saglayin-1647950598Güneş’in içeri girmesine izin verin.

Güneş her gün bıkmadan doğudan doğuyor. Siz neden ofisinize bu doğan güneşi davet etmeyesiniz ki. Prefabrik ofisler üretilirken bütün çalışma alanlarına en az bir pencere konumlandırılır. Bunun sebebi ise ışık alması önemlidir. Doğal ışık, yapay ışıktan farklıdır. İnsana pozitif enerji veren bir yapısı vardır. Bu ışığı ofisinize davet ettiğinizde verimliliği artıracağınızdan emin olabilirsiniz.

gunesin-iceri-girmesine-izin-verin-1647951534Ofiste sessizliği sağlayın.

Verimliliği artırmak için önemli noktalardan bir tanesi de sessizliği sağlamaktır. Bunu sağlamakta oldukça zordur. Bir keresinde genellikle bilgisayarda çalışan personellerin olduğu bir ofise girmiştim. Orada sadece ve sadece klavye sesi çıkıyordu. Sessizlikten kastımız budur. Bunların yanı sıra birde ofis içi gürültü değilde ofis dışından gelen gürültüleri de kesmek önemlidir. Bu hususta yapılacak en önemli şey ise ses yalıtımı yaptırmaktır. Fakat prefabrik ofisler gerek duvar yapısı gerekse kullanılan pencereleri ile ses ve ısı yalıtımı sağlamaktadır.

Ofisinizde bitkilerin sayısını artırın. Bu neden önemli aslında çoğu kanı ofisteki havayı temizlediği yöndedir. Bitkilerin fotosentez yöntemi ile bu yönü vardır. Fakat aslında yeşili artırmak doğal bir renk görebilmemiz için de önemlidir. Doğal renkler görmek veya uzak bir noktaya bakmak gibi şeyler gözümüzün ince ayarını yaptığı söylenmektedir.

ofisinizde-bitkilerin-sayisini-artirin-1647952155Ortamı olabildiğince temiz tutun.

Temizlik ve düzen hepimizi motive eden ve verimliliğimizi artıran bir husustur. Bu su götürmez bir gerçektir. Çalışma ortamını olabildiğince temiz tutmalısınız, olabildiğince diyorum malesef ki şantiye alanlarında kurulan prefabrik ofisler, diğer ofisler gibi temiz tutulamıyor. Aslında bakıldığı zaman bu da normal. Çünkü orada çalışanlar işi gereği çok fazla bu alanları temiz tutamazlar. Fakat yine de olabildiğince bu alanları temiz tutmak verimliliği artıracaktır.

verimliligi-artiracak-mobilya-secimi-yapmalisiniz-1647952254Verimliliği artıracak mobilya seçimi yapmalısınız.

Bir prefabrik ofis alanını verimli kullanmak önemlidir. Fakat verimli kullanacağım diye aşırı derecede ortamı kapatan mobilyalar tercih edilmemelidir. Aynalı mobilyalar gibi dışarıdan bakıldığında derinlik hissiyatınızı artıracak mobilyalar seçmeniz daha iyi olacaktır. Bir çalışma masası alacaksanız önü açık olan mobilyalar tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Böylece çalışanın önü kapanmadığı için derinlik algısının önü kesilmemiş olacaktır.

prefabrik-ofis-modelleri-1647953084

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç