• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Yapılarda İklimlendirme Isıtma Ve Soğutma Nasıl Çözülebilir?

Prefabrik Yapılarda İklimlendirme Isıtma Ve Soğutma Nasıl Çözülebilir?

prefabrik-santiye-51-1643205430

Prefabrik yapılar, her geçen gün uygun fiyatları ve özgün tasarımlarıyla daha da çok dikkat çekmektedir. Uygun fiyatlı olmasıyla ve kaliteli bir yaşam alanı sunmasıyla prefabrik yapıların birçok avantajları bulunmaktadır.
Bir örnek verecek olursak birçok prefabrik yapı ile birlikte kullanılan prefabrik yemekhaneler, dönüşümlü kullanılarak birçok alanda tasarruf sağlamaktadır. Bunların yanı sıra bu yapılar şantiyeler, madenler, sivil ve askeri kamplarda kullanılmaktadır.

Prefabrik Yapılar Çevre Koşullarına Ne Kadar Dayanıklıdır?

Prefabrik yapılar, dayanıklı ve uzun ömürlü olmalarından dolayı ilk olarak depremin yıkıcı etkilerini azaltmak için tercih edilen bir yapı modeli olarak gündeme gelmiştir. Prefabrik yapıların parçalarının üretiminde kullanılan malzemelerin çeşitliliği, bu tip yapıların çevresel koşullara göre dayanıklı olmasındaki öne çıkan avantajlarından biridir. Nitelikli malzemelerden üretilmiş olan bir prefabrik ev; deprem, sel ve fırtına gibi afetlerde yüksek bir dayanıklılık gösterir.

En soğuk iklim koşullarından yağışlı havalara ve sıcak iklim şartlarına kadar pek çok çevre koşuluna uygun şekilde üretilmiş ve yalıtılmış prefabrik evler, uzun bir kullanım ömrü sunabilmektedir. Bu noktada prefabrik yapı üreticisi ile iklim ve çevre koşullarının görüşülmesi ve buna göre bir prefabrik ev seçiminin yapılması gerektiğini mutlaka belirtmeliyiz. 
Yurtiçinde ve yurtdışında projeler üreten Makro Prefabrik olarak prefabrik yapı modellerimizi üretmeden önce modellerin üzerinde uzun süren AR-GE çalışmaları gerçekleştirdik. Bu doğrultuda diğer üreticilerin üretimde yaptığı hataları giderdik ve ortaya kaliteli ve şık prefabrik yapı modelleri çıktı. 

Prefabrik Yapılarda İklimlendirme Nasıl Yapılmalıdır?

Uzun süren AR-GE çalışmalarından sonra ortaya çıkan bu prefabrik yapı modellerinin bütçe dostu, deprem ve aşırı rüzgarlar gibi doğal afetlere karşı dayanıklı olmasını sağladık. Üretimde kullanılan kaliteli malzemeler dört mevsim kullanım süresi sunar. 
Prefabrik yapılar, her türlü mevsim koşullarında kullanılabilmektedir. Bu yapılar çok ekstrem hava koşullarına dayanıklı bir şekilde üretilir. Şöyle ki çok sıcak iklim koşullarına sahip olan Akdeniz ve Ege bölgelerimizde ve çok soğuk iklim koşullarına sahip bölgelerde de kullanılmaktadır.
Prefabrik evlere de diğer yapılarda kullanılan izolasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Çünkü bu izolasyon yöntemleri her yapıya uygulanmaktadır. İster daha sıcak iklime sahip, isterse soğuk iklime sahip bölgelere kurulacak olsun, prefabrik yapılara her daim izolasyon yöntemlerinden biri uygulanmaktadır. Bu sayede içeride yapılacak olan ısıtma yöntemleri daha etkili çalışabilecektir.
Isıtma yöntemleri demişken bir çok ısıtma ve soğutma yöntemi mevcuttur. İzolasyona katkıda bulunan PVC pencereler, içerideki ısıyı dışarıya vermez, dışarıdaki soğuğu da içeriye almaz. Bu sayede prefabrik evin içerisindeki iklim korunmuş olur, bu da ısınma faturanızda bir gülümseme yani bir tasarrufla sonuçlanmış olur. İzolasyon önemlidir. Fakat ısıtma yöntemleri de önemlidir. İkisi daima birlikte çalışır. Isıtma yöntemleri olmadan izolasyon çalışmaz, izolasyon olmadan ısıtma yöntemleri çalışmaz. 
Soğutma olarak da klimaları kullanabilirsiniz. Bu aralar buzlu klimalar da var. Oldukça şık görünmektedirler. Soğutmak istenilen mekan için ise izolasyon tam tersi olarak da çalışabilir. Soğutma senaryosunda ise izolasyon dışarıdaki sıcağı içeriye almaz, içerideki soğuğu ise dışarıya vermez. Böylece prefabrik ev içerisindeki iklim korunmuş olur.

Prefabrik Yapıların Size Maliyeti Ne Kadar Olur?

Prefabrik yapılar, son yıllarda oluşan kur dalgalanmaları ve inşaat sektöründe kullanılan malzemelere yapılan zamlara rağmen uygun fiyatlı kalmışlardır. Bu doğrultuda değişen piyasa koşulları diğer yapı maliyetlerini oldukça artırırken prefabrik yapı maliyetleri çok da fazla artış göstermedi. Bu sebeple her geçen yıl betonarme yapılar ve prefabrik yapıların arasındaki fiyat farkı makası gitgide açılmaktadır.

Bir diğer konu ise inşaat süreleridir. Diğer klasik usulde inşa edilen yapıların uzun ve zorlu inşaat süreçleri vardır. Fakat prefabrik evlerde böyle bir durum söz konusu değildir. Size uygun olan prefabrik yapıyı seçtikten sonra hızla uzman kadromuz tarafından üretimine başlanır. Kısa süren üretim süresinin size maliyet yaratan ekstra kira maliyetlerini düşürmenize olanak sağlar.

Prefabrik yapılar ile ilgili bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi bu yapıların tadilat, boya, yer döşemesi ve benzeri tüm süreçler prefabrik yapıyı satın aldığınız tutar içerisine dahildir. Betonarme bir konut satın aldığınızda satın aldığınız fiyata ek olarak sizlere bir maliyet daha çıkartır. Tam anlamıyla bütçe dostu olan prefabrik yapılar içerisinde kendi bütçenize uygun olanını seçerek bir prefabrik ev veya prefabrik ofis sahibi olabilirsiniz.

Makro Prefabrik kalitesinde üretilen bir diğer prefabrik yapı ise prefabrik yatakhanelerdir. Genellikle prefabrik ofis kullanıcıları prefabrik yatakhane de tercih etmektedirler. Bunun sebebi ise kullanım amacına göre barınma ihtiyacının da doğmasından kaynaklanmaktadır.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç