• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Okullarda Isı ve Ses Yalıtımı Nasıldır?

Prefabrik Okullarda Isı ve Ses Yalıtımı Nasıldır?

Prefabrik Okullarda Isı ve Ses Yalıtımı Nasıldır?

Taşınabilir yapılar günümüzde oldukça yaygın hale geldi. Bunlar arasında okullar da oldukça önemli bir yer tutuyor. Ancak, ısı ve ses yalıtımı konusunda bazı önemli faktörlerin dikkate alınması gerekiyor. Nitekim prefabrik okul binaları kapsamında da yalıtım faktörlerinin dikkate alınması gerekir. Öncelikle, okulların yalıtımı için duvarlarda EPS strafor, tavanda ise taş yünü kullanılmaktadır. EPS strafor, polistren adı verilen bir malzemeden yapılır ve hafiftir. Aynı zamanda yüksek ısı yalıtım özellikleri nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Taş yünü ise cam elyafı veya bazalt gibi malzemelerin eritilmesiyle oluşur ve yüksek ses yalıtım özellikleri nedeniyle kullanılır.

Bu malzemelerle birlikte, yalıtım için kullanılan malzemelerin yanı sıra, pencerelerin de yalıtımı önemlidir. Okullarda beyaz renk çift cam PVC pencereler tercih edilir. Çift cam, iç ve dış cam arasındaki boşluğun havayla doldurulmasıyla oluşur. Bu sayede daha iyi bir ısı yalıtımı sağlanır. PVC ise dayanıklı bir malzemedir ve çift camla birlikte kullanıldığında iyi bir ses yalıtımı sağlar. Taşınabilir okullarda yalıtımın önemi oldukça büyüktür. İyi bir yalıtım, hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin rahat etmelerini sağlar. Bununla birlikte, iyi bir yalıtım, enerji maliyetlerini de azaltabilir. İyi bir yalıtım, sıcaklığı sabit tutarak daha az ısıtma veya soğutma gerektirir. Bu da okulun enerji faturasının düşmesine neden olur. Isı yalıtımının yanı sıra, ses yalıtımı da önemlidir. Zira okulların içinde, özellikle derslerin yapıldığı sınıflarda, gürültü seviyesi yüksek olabilir. Bu nedenle, iyi bir ses yalıtımı, öğrencilerin konsantrasyonunu artırabilir. Aynı zamanda, iyi bir ses yalıtımı, öğretmenlerin ders anlatmalarını kolaylaştırır ve öğrencilerin dikkatini dağıtmaz.

Prefabrik Okulların İçerisinde Ne Tür Isıtıcılar Kullanılabilir?

Bu tarz okullar, modern yapı teknolojisi sayesinde hızlı bir şekilde inşa edilebilen, ekonomik ve dayanıklı yapılardır. Ancak, bu yapıların ısıtılması konusunda bazı önemli faktörlerin dikkate alınması gerekiyor. Bunların içerisine prefabrik kreş binaları da dahildir. Okulların içerisinde ısıtma işlemi için birçok farklı ısıtıcı kullanılabilir. Bu ısıtıcılar arasında en yaygın olarak kullanılanlar elektrikli ısıtıcılar, gazlı ısıtıcılar ve radyant ısıtıcılar olarak sıralanabilir.

Elektrikli ısıtıcılar, okullarda en yaygın olarak kullanılan ısıtma cihazlarından biridir. Bunlar, elektrik enerjisi ile çalışan ve bir fan yardımıyla ısıtılan cihazlardır. Elektrikli ısıtıcılar, okullarda sıklıkla tercih edilen bir seçenek olmasının nedeni, kolay kullanımları ve bakımlarıdır. Ayrıca, elektrikli ısıtıcılar, odaları hızlı bir şekilde ısıtabilirler ve birçok farklı boyutta ve güçte bulunabilirler. Gazlı ısıtıcılar, okullarda sıklıkla kullanılan bir diğer ısıtma cihazıdır. Bu ısıtıcılar, doğalgaz kullanarak çalışır ve bir fan yardımıyla ısıtılan cihazlardır. Gazlı ısıtıcılar, okullarda kullanılan diğer ısıtıcı cihazlara göre daha düşük maliyetlidir. Nitekim bu tarz yapılara mutlaka gaz ve elektrik tesisatları çekilir ve kullanıma hazır halde bırakılır. Kurulum aşamasında ise bu tesisatların birleşimi sağlanır.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç