• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Ofislerin Bakımı Nasıl Yapılır 5 Önemli Detay 

Prefabrik Ofislerin Bakımı Nasıl Yapılır 5 Önemli Detay 

Prefabrik yapılar arasında yer alan prefabrik ofisler için demonte parçalar istenilen alan üzerinde inşa edilir. Genellikle tek kat olarak tasarlanan ofisler, tercihe bağlı olarak iki katlı şekilde de yapılabilir.
Ancak tıpkı betonarme yapılarda olduğu gibi prefabrik yapılarda da çeşitli bakımlara ihtiyaç duyulur. Bu noktada ofislerin ısı, elektrik, su sistemlerinin rutin kontrol ve tamirleri yapılmalıdır. Böylece prefabrik ofis ler çok daha uzun ömürlü bir şekilde kullanılabilir. Üstelik prefabrik yapıların bakımları da oldukça zahmetsizdir. Konu hakkında bilgi almak için veya prefabrik ofis için tıklayınız.

prefabrik-ofislerin-bakimi-nasil-yapilir-5-onemli-detay-1649059714

Prefabrik Yapılar İçin Bakım Yapmak Gerekli midir?

Her yapıda olduğu gibi prefabrik olan yapılarda da rutin bakımlarının yapılması bu yapıların kullanım ömrünü artıran bir unsurdur. Genel olarak prefabrik yapılar çeşitli özelliklere sahip parçalardan oluşur.
Ayrıca bu parçaların, ısıya karşı olan genleşme katsayıları da birbirinden farklıdır. Bu nedenle panel aralarında kılcal çatlaklar oluşabilir. Bu çatlakların ise mastikle tamir edilmesi ve boya uygulaması yapılması gerekebilir. Bu gibi sebeplerden dolayı prefabrik yapıların bakımlarının düzenli olarak yapılması, yapıların uzun ömürlü olması açısından avantajlıdır.     

 Prefabrik Ofislerin Bakımı Kolay mıdır?

Prefabrik ofislerin bakımı, geleneksel ofislerle benzer bir şekilde zahmetsizce yapılabilir. Prefabrik yapılar genel olarak oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı yapılardır. Ancak her yapıda olduğu gibi zaman içinde prefabrik ofislerde de deformeler meydana gelebilir. Bu deformelerin her birinin ise tamir edilmesi ve bakımının düzenli olarak yapılması gerekir.
Çeşitli durumlarda oluşan çatlaklar, onarılmadığı takdirde daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu durum ise prefabrik ofislerin ömrünün kısalmasına sebep olur. Bu gibi bakım özelliklerine dikkat ederek, ofislerin daha sağlam olmasını sağlayabilirsiniz. Prefabrik ofislerde ihtiyaca göre WC ve duş gibi alanlarda eklenebilir. Sayfamızı ziyaret edebilir ve prefabrik WC duş binaları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

prefabrik-ofis-boyama-1649060358

Prefabrik Ofislerin Ne Gibi Bakımlara İhtiyacı Vardır?

Prefabrik ofislerde bakım yapılırken, ofisinizin ahşap ya da beton yapıda olup olmadığı önem taşır. Bunun dışında prefabrik ofislerde yapılması gereken bakımlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Elektrik tesisatı bakımı
  • Su tesisatı bakımı
  • Isı tesisatının kontrollerinin yapılması
  • Boya çatlaklarının onarımı
  • İç ve dış cephe bakımları
  • Çatı kaplaması kontrolü
  • Yalıtım kontrolleri

Prefabrik ofislerde de, tıpkı standart ofislerde olduğu gibi bu gibi bakımların düzenli aralıklarla yaptırılması gerekir. Bunun dışında ise prefabrik ofislerde çatlaklara dikkat edilmesi gerekir.
Prefabrik ofislerde kullanılan malzemeler, betonarme yapılara göre farklıdır. Bu nedenle ısıya bağlı olarak prefabrik yapıların uygulandığı parçalarda genleşmeler meydana gelebilir. Bu genleşmeler ise boya çatlaklarına sebep olur. Zaman içinde boyalar üzerinde deformeler oluşması mümkündür. Bu noktada boya bakımının düzenli olarak yapılması gerekir.

prefabrik-ofislerin-ne-gibi-bakimlara-ihtiyaci-vardir-1649059999

Prefabrik Ofislerin Bakımı Hangi Sıklıklarda Yapılmalıdır?

Prefabrik ofislerde, bakım sıklığı konusunda belirli bir aralık yoktur. Betonarme yapılarda hangi aralıklarla bakım yaptırıyorsanız, prefabrik yapılar için de benzer aralıklarda bakım yaptırabilirsiniz. Prefabrik ofislerde de elektrik, su ve ısı tesisatı belli aralıklarla yapılmalı ya da arıza oluştuğunda kontrol ettirilmelidir. Bununla birlikte gerek iç gerekse dış cephede boya çatlakları olduğu takdirde, çatlakların mastik ve boyayla kapatılması gerekir. Genel olarak ofisin herhangi bir yerinde bir problem varsa, bakım yaptırma seçeneğini değerlendirebilirsiniz.prefabrik-ofislerin-bakimi-kolay-midir-1649059842

Prefabrik Ofislerin Bakımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Prefabrik ofislerin daha uzun ömürlü olması için iç ve dış cephe bakımlarının yaptırılması gerekir. Bu noktada küçük çaplı deformelerde dahi bakım yaptırarak, sorunun büyümesine engel olabilirsiniz. Bununla birlikte ısı yalıtımı da son derece önemlidir. Elektrik tasarrufu sağlamak adına yalıtım özelliklerini belli aralıklarla test edebilir ve bu doğrultuda gerektiği takdirde onarım yaptırabilirsiniz. Benzer şekilde elektrik ve sus tesisatlarının da belirli aralıklarla gözden geçirilmesi fayda sağlar. Bu gibi özelliklere dikkat ederek, ofislerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz.

prefabrik-ofislerin-bakiminda-nelere-dikkat-edilmelidir-1649060719

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç