• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Evlerde Elektrik Kullanımı Nasıl Oluyor?

Prefabrik Evlerde Elektrik Kullanımı Nasıl Oluyor?

Bu evler pek çok ülkede oldukça fazla alanda kullanılmaktadır. Hatta bu evlere dışarıdan bakıldığında diğer evler ile hemen hemen hiçbir farkı bulunmamaktadır. Hal böyle olunca prefabrik ev denince akla gelen soruları yanıtlamak gerekiyor. Bu evler denince akla pek çok soru gelse de bu blog makalemizde, bu evlerde elektrik kullanımı nasıl oluyor, buna odaklanacağız.

Şimdi bu evlerde elektrik kullanımı iki şekilde olabiliyor. Onlardan bir tanesi güneş paneli ile elektrik kullanımı, diğeri ise normal şebekeden elektrik kullanımı olarak iki şekildedir.

gunes-paneli-ile-elektrik-kullanimi-1649082621

Güneş Paneli İle Elektrik Kullanımı

Bazı bölgelerde elektrik alt yapısı gelmeden hemen önce alıcılar evlerini kurmak isteyebilirler. İşte bu konuda hal böyle olunca güneş panelleri imdada ulaşıyor. Fakat bu konuda yine alıcıların dikkat etmesi gereken hususlar var. Şöyle ki; sipariş vermeden önce, evde güneş paneli sistemi kullanıcağınızı üretici firmaya söylemeniz ve bu konuda ayrıntılı bilgi almanız önemlidir. Zira bu evler üretim aşamasında elektrik tesisatı daha temiz bir görünüm açısından sıva altı olarak döşenmektedir. Üretici firmanızın bu durumu bilmesi evin kurulumu açısından oldukça önem arz edebilir.

prefabrik-evlerde-sebeke-elektrigi-kullanimi-1649082956

Prefabrik Evlerde Şebeke Elektriği Kullanımı

Elektriğin en yaygın ve en rahat kullanım tarzı bu olduğundan bu konu ile ilgili endişe etmenize mahal yoktur. Hemen hemen her yapıda bu tarz elektrik kullanıldığından bu evlerin üretim anında da bu elektrik sistemine uygun olarak elektrik tesisatı döşenmektedir. Bu tesisat sistemi kurulurken, kaliteli malzemeler kullanıldığı için dışarıdan bir müdahale olmadığı sürece uzun yıllar bir arıza olmaksızın kullanabilirsiniz. Zaten elektrik sistemlerinde kullanılan sigortalar sayesinde elektrik sisteminiz de zarar görmez.

prefabrik-evlerde-hibrit-elektrik-kullanimi-1649083037

Prefabrik Evlerde Hibrit Elektrik Kullanımı

Hibrit diye okuyunca tam anlaşılmamış olabilir belki, hibrit hem güneş paneli hem de şebeke elektriği kullanmak isteyen alıcılar için bir seçenektir. Genellikle hem elektrik tasarrufu yapılmak istendiği için hem de aynı zamanda yüksek voltajlı ev aletleri yani tost makinası kettle gibi cihazların çalıştırılması istenmektedir. Böyle bir evin elektrik tesisatının kurulumu oldukça ustalık ister. Bunu tek başınıza yapmanız önerilmez fakat böyle hibrit bir sistem isteyen alıcıların, sipariş vermeden önce bu durumu üretici firmaya izah etmeleri önemlidir. Bu izah sonucunda kullanıcının evin bu elektrik kullanımına göre şekillenecektir.

diger-prefabrik-yapilarda-elektrik-kullanimi-1649083128

Diğer Prefabrik Yapılarda Elektrik Kullanımı

Taşınabilir olarak pek çok yapının üretimi yapılmaktadır. Yemekhane, yatakhane, ofis gibi ürünlerin genel adı prefabrik şantiye ürünleridir. Bu ürünler sayesinde iş dünyası pek çok alanda geçici veya kalıcı çalışma alanları yaratarak rahatlama sağlamıştır. Öyle ki dev inşaat projelerinde, madenlerde, askeri ve sivil kamp alanlarında ve daha sayamadığımız pek çok yerde bu ürünler kullanılmaktadır. Evler gibi bu yapılarda oldukça dayanıklı bir şekilde üretilmektedir. Depreme ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklı ve izolasyon çalışmaları yapılmıştır.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç