• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Evler: A'dan Z'ye Öğrenmeniz Gereken Her Şey

Prefabrik Evler: A'dan Z'ye Öğrenmeniz Gereken Her Şey

prefabrik-tek-katli-havuzlu-villa-modeli-1645109740

Son yıllarda prefabrik evler, modern mimari dizaynı ve uygun fiyatlarıyla oldukça popüler olmuştur. Prefabrik evler, çelik konstrüksiyonların birbirine geçmesiyle ve belirli parçaların birleştirilmesi usulü ile inşa edilir. Modern tasarımlı prefabrik ev modelleri ile ilgili kafalarda takılan pek çok soru vardır. Buna örnek verecek olursak prefabrik evler genellikle tek katlı olduğu bilinir fakat iki katlı prefabrik evler de vardır ve kullanımı da oldukça yaygındır. Prefabrik evler her ihtiyaca uygun olarak üretilirler. Kullanılan kaliteli malzemeler sayesinde deprem ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklı olması sağlanır. İlginizi mi çekti. Öyleyse gelin hep beraber sizlerle kafanıza takılan prefabrik evler hakkında herşeyi öğrenelim.

İlk olarak kullanıcıların üzerine düşen görevlerden bahsedelim. Kullanıcıların hayallerindeki prefabrik evi seçip sipariş verdikten sonra prefabrik ev kurulmadan önce resmi izinlerin alınması gerekiyor sonrasında vermiş olduğumuz plana göre zemin betonu atılması gerekmektedir. Ardından ilk etapta kullanıcıların hayallerindeki ve uygulanabilirlik sentezlenip projeyi çiziyoruz. Müşterilerimiz onay verdikten sonra projeyi üst kurul olan üretim müdürümüze gönderiyoruz ve plan dahilinde prefabrik evimizin üretim aşaması başlamış oluyor. Fabrikamız da siparişe özel olarak hızlı bir şekilde üretimimiz yapılıyor ve en kısa süre içerisinde sevk yapılmaya hazır hale getiriliyor. 

Bir diğer önemli husus ise yalıtım ve izolasyondur. Makro Prefabrik olarak prefabrik evleri inşa ederken iç ve dış duvarlarımızda 80 mm kalınlığında (16 kg/m3) yoğunluğunda EPS Strafor kullanılmaktadır. İsteğe göre, sipariş esnasında belirtilirek iç ve dış duvarlarımızda 80 mm kalınlığında taş yünü gibi izolasyon malzemeleri de  kullanılabilir. Ayrıca tavan üzerinde 80 mm kalınlığında cam yünü ısı ve ses yalıtımı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra pencerelerde PVC pencere kullanılmaktadır. PVC yalıtkan bir malzemedir. Bu doğrultuda yağmur ve kar suyunu içeriye almaz. Pencere üzerinden kaydırarak tahliye eder. Ayrıca PVC pencereler diğer pencerelere göre daha iyi ses ve ısı yalıtımı sağlayarak izolasyona destek olan malzemeler arasındadır.

Sonrasında yurt içi ve yurt dışı olmak üzere nakliye araçlarımız teslimat alanına sevk ediliyor ve evimiz uzman kadromuzla montaj aşamasına geçiliyor. Zemin için beton hazır olduktan sonra prefabrik yapı sevk edilir ve saha alanında montaj için gerekli olan elektrik temini müşterimiz tarafından sağlanır ve montaj aşaması başlar. Montaj olarak gider bağlantıları, iç kapı bağlantıları, iç ve dış cephe boyama işlemleri yapılır.

Modern Tasarımlı Prefabrik Evler Ne Kadar?

Prefabrik evler, uygun fiyatlarıyla son yıllarda pek çok kullanıcının dikkatini çekmiştir. Bunun sebebi hangi açıdan bakarsanız bakın prefabrik ev fiyatları diğer yapılara nazaran uygun kalmıştır. Son yıllardaki değişen piyasa koşulları ve inşaat maliyetlerinin yükselmesi ile kullanıcılar farklı alternatif aramaya yönelmişlerdir. Bu yönelim sonucu genel olarak prefabrik evler olmuştur. Çünkü prefabrik evler, kur dalgalanmaları ve değişen piyasa koşullarından diğer yapılara göre daha az etkilenmiştir. Prefabrik ev fiyatlarının diğer yapılara göre daha ekonomik kalmasının en önemli sebebi gelişen inşaat teknolojileridir. Gelişen inşaat teknolojileri artık evlerimizi taşınabilir ve modüle edilebilir kılmıştır. 

Özellikle Covid19 pandemisinde sokağa çıkma yasakları sonucunda evde kalan insanlar için doğaya kaçışın bir yolunu aramışlardır. Evde çalışan beyaz yaka çalışanları, “en azından doğanın içinde evden çalışalım” diyerek prefabrik ev yaptırmak istemişlerdir. Prefabrik evler hızlı üretildiği için beyaz yaka çalışanlarının doğanın içerisine yaşam alanı yaratma ihtiyaçlarına hızlı bir çözüm olmuştur.

Bununla birlikte prefabrik evler yer ile teması daha az olduğu için depreme dayanıklı üretilirler. Böylece içinde yaşarken güven hissedersiniz. Prefabrik ev fiyatları, sipariş verilen prefabrik evin projesine ve teknik özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Bunun yanında fiyata dahil olan duş teknesi, lavabo ve bataryalar ile birlikte pek çok malzeme maliyetinden tasarruf etmiş olursunuz. Son olarak izolasyon yapıldığı için ısınma ve soğutma maliyetlerinizi de minimize etmiş olursunuz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç