• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Ev Sadece Yazın mı Kullanılır?

Prefabrik Ev Sadece Yazın mı Kullanılır?

prefabrik-ev-sadece-yazin-mi-kullanilir-1643570645

Prefabrik evler uygun fiyatı ve birçok avantajı ile ön plana çıkmaktadırlar. Değişen piyasa koşullarının oluşturduğu değişimlerden ötürü prefabrik evler diğer yapılara göre uygun fiyatlı kalmışlardır. Bu sebeple prefabrik evler oldukça yaygınlaşmıştır. Şu günlerde birçok hobi bahçesi sahibi, birçok işyeri sahibi inşaat sektöründeki ihtiyaçlarını tek katlı prefabrik evler ile gidermektedir.

Prefabrik evler sadece yazın mı kullanılır sorusuna kısaca hayır, prefabrik evler dört mevsim kullanım sunar diyebiliriz. Prefabrik evlere bakınca sadece yazlık olarak kullanılma algısı çoğunlukla yazlık bölgelerde konumlandırılıyor olmasından gelmektedir. Tabiki yazlık olarak da kullanılabilir fakat sadece yazlık değil kış evleri olarakta kullanılmaktadır. Bu doğrultuda prefabrik evler, her türlü mevsim koşullarında kullanılabilmektedir. Kaldı ki  çok ekstrem hava koşullarına dayanıklı bir şekilde üretilir. Daha detaylı açıklayacak olursak çok sıcak iklim koşullarına sahip olan Akdeniz ve Ege bölgelerimizde ve çok soğuk iklim koşullarına sahip bölgelerde de kullanılmaktadır.

Covid-19 salgını sebebiyle insanlar önceden aldıkları arsalarında konaklamak için prefabrik evleri tercih ettiler. Bunun sebebi salgınla birlikte evden çalışma yöntemine geçen çalışanlar, temel ihtiyaçlarını alıp hasta olmamak adına kalabalıktan uzak durmak istediler. Bu sayede insanlar hem evden çalışıp maaşlarını almaya devam ettiler. Hemde bu sayede hobi bahçeleri ile uğraşarak daha önce hiç tanımadıkları gıda üretmek, toprağa dokunmak gibi deneyimleri tatdılar. Bu sebeple prefabrik evler de oldukça popüler hale geldiler. 

Prefabrik Evlerde Kullanılan İzolasyon Yöntemleri Nelerdir?

En soğuk iklim koşullarından yağışlı havalara ve sıcak iklim şartlarına kadar pek çok çevre koşuluna uygun şekilde üretilmiş ve yalıtılmış prefabrik evler, uzun bir kullanım ömrü sunabilmektedir. Bu noktada prefabrik yapı üreticisi ile iklim ve çevre koşullarının görüşülmesi ve buna göre bir prefabrik ev seçiminin yapılması gerektiğini mutlaka belirtmeliyiz. 
Prefabrik evlere de diğer yapılarda kullanılan izolasyon yöntemleri kullanılmaktadır. Bu izolasyon yöntemleri hemen hemen her yapıya uygulanmaktadır. İster daha sıcak iklime sahip, isterse soğuk iklime sahip bölgelere kurulacak olsun, prefabrik yapılara
her daim izolasyon yöntemlerinden en uygun olanı seçilip uygulanmaktadır. Bu sayede içeride yapılacak olan ısıtma yöntemleri daha etkili çalışabilecektir.

Isıtma yöntemleri demişken prefabrik evin içerisindeki iklim korumak adına birçok ısıtma ve soğutma yöntemi mevcuttur. İzolasyona katkıda bulunan bir diğer malzeme PVC pencereler, içerideki ısıyı dışarıya vermez, dışarıdaki soğuğu da içeriye almaz. Bu da ısınma faturanızda bir tasarrufla sonuçlanmış olur. İzolasyon önemlidir. Fakat
ısıtma yöntemleri de önemlidir. İkisi daima birlikte çalışır. Isıtma yöntemleri olmadan izolasyon çalışmaz, izolasyon olmadan ısıtma yöntemleri çalışmaz. 

Prefabrik Evlerde Bulunan Maliyet Kalemleri Nelerdir?

Prefabrik evler, son yıllarda çokça yaşanan kur dalgalanmaları ve inşaat sektöründe kullanılan malzemelere
yapılan zamlara rağmen uygun fiyatlı kalmışlardır. Bu doğrultuda değişen piyasa koşulları diğer yapı maliyetlerini oldukça artırırken prefabrik yapı maliyetleri çok da fazla artış göstermedi. Bu sebeple her geçen yıl betonarme yapılar ve prefabrik yapıların arasındaki fiyat farkı makası gitgide açılmaktadır.

Prefabrik evlerin uygun fiyatlı kalmasının sebebi ise inşaat teknolojilerinin oldukça gelişmesidir. Prefabrik evler üretilirken klasik yapılarda kullanılan hemen hemen her malzeme kullanılmaktadır. Fakat taşınabilir olması için yapım aşamasında ağırlıkta hafif olmasına özen gösterilir. Fakat hafif imal edilirken, depreme karşı dayanıklı olmasına, dış çevre ve mevsim koşullarına dayanıklı olmasıda gözetilir. Teknoloji gelişmeye devam ettikçe prefabrik evlerde uygun fiyatlı kalmaya devam edecektir.

Bir diğer konu ise inşaat süreleridir. Diğer klasik usulde inşa edilen yapıların uzun ve zorlu inşaat süreçleri vardır. Fakat prefabrik evlerde böyle bir durum söz konusu değildir. Size uygun olan prefabrik evi seçtikten sonra hızla uzman kadromuz tarafından üretimine başlanır.

Son olarak prefabrik evlerin çoğunlukla yazlık bölgelerde kurulmasının bir diğer nedeni de oldukça Akdenizvari bir duruş sergilemesidir. Buna örnek olarak iki katlı prefabrik evlere bakacak olursak, sıcak yaz renklerine boyandığında oldukça samimi bir mimari duruş sergilemektedir. Fakat dediğimiz gibi prefabrik evler her türlü mevsim koşullarında kullanılmaktadır. 

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç