Prefabrik Ev Nedir?

Prefabrik Ev Nedir?

Günümüzde eski ve yeni olmak üzere etrafımızda pek çok farklı yapı görmekteyiz. Bir noktada prefabrik ev fiyatları oldukça uygun olduğu için bu tarz evler oldukça ön plana çıkmaktadır. Bu evlerin ne olduğunu ve nasıl üretildiğini bilmeyenler için bizlerde prefabrik ev nedir sorusunun yanıtını sizler için aradık.

Bu makalemizde sizlere yüzeysel olarak prefabrik ev nedir sorusunun cevabını değil tarihinden tutunda bugün üretilen bu yapıların özelliklerine kadar pek çok şey kaleme alacağız. Herkesin kafasındaki prefabrik ev nedir sorusuna kaba yanıt olarak yapıyı oluşturan parçaların önceden fabrikada veya üretim tesislerinde bir araya getirilmesi sonucunda oluşturulan yapılardır. Fakat bu yapılar bu tanımdan oldukça fazlasıdır çünkü bu yapılar özelinde pek çok farklı mühendislik ve mimari çalışmalar bulunmaktadır. Keza ülkemizin iklim ve coğrafik çeşitliliği bu yapıları olumlu anlamda etkilemiştir. 

Modern anlamda ilk prefabrike olarak üretilen yapıların 16. yüzyılda Hindistan’da yapıldığı kayıtlara geçmiştir bu hususta tarihte yapılan ilk prefabrik ev nedir sorusuna cevap vermiş olduk. Tabi o zamanın imkanları ile yapılan yapılar muhtemelen ahşap kullanılarak hazırlanan yapılardı. Tarihteki ilk prefabrike olarak üretilen evin yapım aşamaları ile ilgili bir kayıt bulunmasa da bu tarz bir ev olduğu kayıtlara geçmiştir. Ülkemizin coğrafi koşullarına ve yapı kullanım alışkanlıklarına bakıldığında ise değişken iklim koşullarından ötürü izolasyon çalışmalarına büyük dikkat edilmekte olduğu görülmektedir. Milletimiz yapı üzerinde en çok izolasyon ve yalıtımı önem vermektedir. 

Ülkemizin bazı kesimlerine yıl içerisinde daha çok yaz iklimi hakim iken bazı kesimlerine daha çok kış iklimi hakim olmaktadır. Özel bir iklime sahip olan Karadeniz Bölgesi ise her mevsim yağışlı bir iklime sahiptir. Bu sebepten ötürü bu tarz evlerin ısı, sıvı ve ses yalıtımlı olması gerekmektedir. 

 Prefabrik Evlerin Avantajları Nelerdir?

Prefabrike olarak üretilen evlerin kullanıcısına sağladığı pek çok avantaj ve fayda sağlamaktadır. Bu noktada prefabrik ev nedir sorusuna daha detaylı bir cevap verilebilir. Bu başlık altında bu yapıların faydalarını maddeler halinde kaleme alacağız ve tüm maddeler bittiğinde modern olarak üretilen prefabrik ev modelleri ile ilgili aklınızda herhangi bir soru kalmayacaktır. Bu yapılar kişiler veya ihtiyaç özelinde üretilebilmektedir.

Bizler bu makalede standart olarak kullanılan malzemeleri kaleme alsak dahi sizler üretici firma ile iletişime geçerek istediğiniz marka ve türde malzemeler kullanılmasını isteyebilirsiniz. Sonuç itibariyle bu evler yapılırken sizlerin hayallerini gerçekleştirmesi için yapılmaktadır ki bu noktada sizlerin de istekleri üretici firmalar bakımından oldukça değerlidir ve daima yerine getirilmektedir. Bu hususta opsiyonel isteklerinize oranlarsak bazı fiyat artışları olabilmekte ve bu fiyat dalgalanmaları isteğiniz üzerine olan malzemelerin fiyatlarına oranlanmaktadır. İşte bu evlerin faydaları aşağıdakiler gibidir.

1) Ülkemiz iklim çeşitliliği konusunda adeta bir cennet olduğundan dolayı bu yapılar dört mevsime uygun yapılar üretilmekte ve dört mevsimin getireceği sert iklim koşullarından minimum seviyede etkilenme göstermektedir. Bu hususta tüm yapıların ısı ve sıvı yalıtımları yapılmıştır.

2) Çevrede bulunan kötü çevre koşullarından etkilenmemektedir. Çok gürültülü olan bir çevrede ses yalıtımı bulunduğu için sesten etkilenmez. Çevre kirliliği olan bir bölgede dış cephe boyası kaliteli kullanıldığı için çevre koşullarından etkilenmez.

3) Ülkemizin iklim çeşitliliğinin yanında deprem bölgesi olduğu da bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla bu yapıların mühendisliği deprem gibi doğal afetler hesaplanarak üretilmekte ve üzerinde yapılan mühendislik gereği en fazla iki katlı olmaktadır. 

4) Prefabrike olarak yapılan yapılar, oldukça hızlı üretilebilmektedir. Bu hız betonarme yapılara göre sizlere büyük ölçüde kira veya zaman tasarrufu sağlamaktadır. Böylece bu yapıların maddi faydası bulunmaktadır.

5) Bu yapıların fiyatlarına dahil olan bazı malzeme ve hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetlere evin anahtar teslim kurulabilmesi için gereken ve ustalık gerektiren hizmetler olduğu gibi duş teknesi, lavabo bataryası gibi malzemelerden oluşmaktadır.

6) Bu yapıları tamamen kendi zevkinize göre mimari olarak dizayn edebilirsiniz. Henüz ev üretilmeden önce plan üzerindeki oda sayısını artırabilir veya azaltabilirsiniz. Hatta yapı üzerinde kullanılacak malzemeleri dahi seçebilirsiniz. Böylece tamamen hayallerinize hizmet eden bir yapıyı gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Prefabrike olarak üretilen evlerin daha sayamadığımız pek çok farklı faydası bulunmaktadır. Özellikle ABD başta olmak üzere pek çok ülkede bu yapılar kullanılmaktadır. Çünkü bu yapılar hem geçici alanlara kurulabiliyor hemde oldukça ekonomik bir fiyat etiketiyle kurulabilmektedir. Faydaları ve avantajları kapsamından teknoloji ilerledikçe bu yapıların fayda oranı daha da artacaktır. 

Prefabrik Evlerin Özellikleri Nelerdir?

Prefabrike olarak üretilen ve çevremizde her geçen gün daha fazla kullanım alanına ulaşan bu evlerin faydalarını ve avantajlarını inceledik. Prefabrik ev nedir sorusundan yola çıkarak, prefabrike olarak üretilen evlerin pek çok yönünü anlatmaya çalıştık. Bu başlık altında ise ele alacağımız temel konu bu evlerde kullanılan standart malzemeler olacaktır. Unutmayınız ki bu malzemeler değiştirilebilir fakat siz malzemeleri değiştirdikçe ufakta olsa bir fiyat değişimi olacaktır. Fiyatların yanı sıra bu yapılarda kullanılan tüm malzemeler oldukça kalitelidir ve kaliteli olmak zorundadır. Aksi halde evin kullanım ömrü kısalabilir veya kullanıcı deneyimini oldukça düşürebilmektedir. Bizlerde sizler için kullanılan malzemeleri ve malzemelerin özelliklerini aşağıda maddeler halinde sıraladık.

1) İzolasyon Özellikleri

Ülke olarak bir yapı satın alınmadan önce ilk olarak izolasyon özelliklerine dikkat edilmektedir. Standart olarak bu yapılarda EPS strafor kullanılmaktadır. İç ve dış duvarlarda kullanılan bu malzeme, 80 mm kalınlığında olup, 16 m3 yoğunluğundadır. Bu malzeme ısı ve sıvı yalıtımı noktasında oldukça etkili bir malzeme olduğu için dünya genelinde kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra tavan kısmının yalıtımı da oldukça önemlidir. Tavan yalıtımı noktasında, mevsim ile karşılaşan ilk bölüm burası olduğundan dolayı burada cam yünü kullanılmaktadır. Ayrıca bu malzeme hafif olduğu için tavan bölümü oldukça etkili bir biçimde ısı ve sıvı yalıtımı sağlamaktadır.

2) Yapıların Dışında Kullanılan Malzemeler

İzolasyon özellikleri kapsamında daha çok duvarların içerisinde kullanılan malzemeleri kaleme aldık. Bu başlık altında ise yine ısı izolasyonu değil fakat sıvı ve ses izolasyonuna odaklanacağız. Böylece yapının dış kısmında yer alan malzemelerin özelliklerini de etkin bir biçimde anlatabileceğiz. Bu hususta çatı malzemesi olarak galvaniz kullanılmaktadır. Galvanize opsiyon olarak boyalı galvaniz ve shingle bulunmaktadır. Bu malzemeler oldukça yalıtkan malzemeler olup üzerine yağan kar ve yağmuru üzerinden kaydırabilmektedir. Çatı malzemesinin yanında pencerelerde standart olarak çift cam beyaz renk PVC pencereler kullanılmaktadır. Bu pencereler her oda da en az bir adet olacak şekilde kullanılmaktadır. Böylece her oda maksimum seviyede gün ışığından faydalanmaktadır. Pencerelerde tıpkı çatı malzemesi gibi oldukça etkili bir biçimde ses ve sıvı yalıtımı sağlamaktadır. Tabi beraberinde ısı yalıtımı da sağladığı için yapı tümünde izolasyon sağlanmaktadır.

3) Yapıların İçerisinde Kullanılan Malzemeler

Yapı içerisinde kullanılan özellikle banyoda ihtiyaç duyulabilecek malzemeler fiyatlara dahildir. Fakat paket halinde verildiği için evi teslim alan marka veya kişiler kendilerince montaj yapmak zorundadır. Bunların dışında kapılar, elektrik armatürleri, elektrik ve sıhhi tesisatlar gibi işlemler tamamen üretici firma tarafından yapılmaktadır. Sizlerde en kaliteli prefabrike olarak üretilen yapılar için müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç