Prefabrik Ev Nasıl Yapılır?

prefabrik-ev-nasil-yapilir-1642781908

Son yıllarda Dünya’da en çok konuşulan şey enflasyondur. Bunun en önemli sebebi ise değişen piyasa koşullarıdır. Değişen piyasa koşulları inşaat maliyetlerini olumsuz etkilemiştir. Yükselen inşaat maliyetleri insanları bir alternatif aramaya itmiştir. Bu durumun çözümü olarak da karşımıza prefabrik evler çıkmaktadır. Prefabrik evler inşaat sektöründe birçok pozitif yanlarıyla karşımıza çıkmaktadır. Her ihtiyaca uygun prefabrik yapı çözümleri bulunmaktadır. Prefabrik yapılar sadece prefabrik evlerden ibaret değillerdir. Prefabrik ofis gibi kurumsal çözümler de bulunmaktadır. Peki bu prefabrik evler nasıl yapılıyor diye hepimizin aklına gelmiştir. Yazımızın devamında bundan bahsedeceğiz.

İmar İzinlerini Almak

Yasalar hepimiz için vardır ve bir arsaya bir yapı yapabilmek için resmi kurumlardan izin almak gerekmektedir. Burada arsa kelimesinin altını özenle çiziyorum. Çünkü türü ne olursa olsun yapı yapılabilen yerlerin niteliği arsadır. Birde tarla niteliği olan yerler vardır. Bu tarz araziler de sadece zirai faaliyet yürütülebilir. Tarlalara herhangi bir yapı yapılamaz. Bundan sonra arsanızın bağlı bulunduğu belediyelere gidip yapı ruhsat işlemlerini başlatmanız gerekmektedir. Arsanın imar durumunun kontrolünün ardından almanız gereken ruhsat için gerekli evin mimari planı, zemin etüdü, mekanik planı ve statik projesi gibi adımları tamamlamanız ve sunmanız gerekmektedir. Ruhsatlı ve izinli arsanızın işlemlerinin tamamlanmasının ardından prefabrik evlerin kurulumu için gerekli işlemler başlatılır ve hızlı bir şekilde prefabrik yapının kurulumu sağlanabilir.

Hangi Prefabrik Ev Size Uygun?

Resmi kurumlarla işlerimizi hallettikten sonra hayalinizi gerçekleştirmek için Makro Prefabrik’e gelmektir. Çünkü Makro Prefabrik uzun yıllar süren AR-GE çalışmalarıyla yaptığı prefabrik ev modellerini uluslararası standartlara çıkarmıştır. Her ihtiyaca uygun üretilen prefabrik evlerden mutlaka size uygun olanını bulacaksınız. Tek katlı modelleri olduğu gibi iki katlı prefabrik ev modelleri de bulunan prefabrik evler, anahtar teslim olarak üretilmektedir.

Eğer ki siz Tiny House kültürünü benimseyen ve küçük bir ev istiyorum diyenlerdenseniz, tek katlı modellerimizi incelemenizi öneririz. En küçük prefabrik ev modelimiz 40 m2’dir. 

Eğer ki yok biz geniş bir aileyiz, misafirimiz eksik olmaz diyorsanız, iki katlı modellerimizi incelemenizi öneririz. İki katlı evlerimiz daha geniş ve konforlu bir yaşam alanı sunmaktadır. 

Size uygun olan prefabrik evi seçtikten sonra size seçilen opsiyonlar ve proje ışığında bir tekliflendirme yapılır. Yapılan prefabrik ev fiyatı kabul edildikten sonra her iki tarafıda koruyan bir sözleşme imzalanır. Bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra inşaat maliyetlerinin artması veya kur dalgalanmaları gibi fiyat değişimlerinden etkilenmezsiniz. 

Prefabrik evler çelik konstrüksiyonların birbirine geçmesi usulü ile üretilir.Türkiye bir deprem bölgesi olduğu için, prefabrik evler deprem, yangın ve çok sert rüzgarlara karşı dayanıklı malzemelerden üretilir. Çatıda galvaniz sac kullanılmaktadır. Opsiyonel olarak da boyalı galvaniz sac veya shingle kullanılabilir. Galvaniz sac yalıtkan ve hafif bir malzemedir. Hafif bir eğim ile monte edildiği için yağmur sularını çatıdan tahliye eder. İçeriye yağmur suyu sızdırmaz. Duvarların kalınlığı 10 cm’dir. Pencerelerde PVC pencereler kullanılırken, dış kapı çelik, iç kapılar standart amerikan kapılar kullanılmaktadır.  Kullanılan kaliteli malzemeler ışığında prefabrik evler izolasyon sağlanır. İçerisine oturduktan sonra ısınma masraflarınızı minimize eder.

Prefabrik evin inşaatı devam ederken bu aşamada sipariş edilen prefabrik evin kalıbına göre zemin beton atılmalıdır. Beton atım aşamasında giderlerin, elektrik ve sıhhi tesisat borularının zemin beton içerisinde kalacağı unutulmamalıdır. Boruları da gözeterek beton atmadan önce prefabrik evin konumlandırılacağı arazinin olabilecek en düz haline getirilmesi gerekmektedir. Çeşitli iş makinaları aracılığıyla bu düzleme işlemi yapılmaktadır.

Prefabrik evin fabrika inşaatı bittikten sonra önceden atılan düz beton zemin üzerine kurulmak üzere nakliye edilir. Nakliye işleminden sonra sahadaki ustalarımız tarafından duvar boyama işlemleri, gider ve tesisat bağlantıları sağlanır. En son herşey son bir kez test edildikten sonra anahtarınız teslim edilir ve size de prefabrik evinizin sefasını sürmek kalır.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç