• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Ev ile Betonarme Ev Arasındaki 6 Fark Nedir?

Prefabrik Ev ile Betonarme Ev Arasındaki 6 Fark Nedir?

liste-gorseli-1640616820

Sunduğu sayısız avantajla popülerliğini her geçen gün artıran prefabrik evler, birbirinden farklı tasarımlarıyla göz doldurur. Her ihtiyaca ve talebe yanıt verebilecek geniş bir yelpazeye sahip olan prefabrik ev modelleri, pek çok açıdan betonarme evlerden ayrılır. Sunduğu avantajlar sebebi ile son yıllarda diğer yapılara göre daha çok tercih edilen bu yapıları ihtiyaçlarınıza göre dizayn ettirebilirsiniz. Ayrıca özel kullanımlara göre de farklı aksesuar ve parçalarda eklenmesi işlevselliğini artıran bir başka unsur olur.

Özellikleri açısından birçok yapıya göre üstünlük sağlayan prefabrik yapılarda en merak edilen konuların başında betonarme yapılar ile aralarındaki farklardır. Dayanıklılığı, kurulum kolaylığı, yalıtım özellikleri ve düşük maliyet ile ön plana çıkan prefabrik evlerin geleneksel yapı sistemleri arasında yer alan betonarme evlerle arasındaki 6 fark ise şu şekilde sıralanabilir:

1.    Üretim ve Kurulum Sürecinin Uzunluğu

Betonarme evlerin inşaat süreci aylarca sürebilir. Bununla birlikte modüler olarak bilinen prefabrik evlerin yapı malzemeleri, fabrika ortamında üretilir. Bu sayede parçalar kısa sürede elde edilir. Bu parçalar kurulacağı alanda kolaylıkla monte edilir ve kurulum süreci kısa sürede tamamlanır. Aylarca beklemek zorunda kalmadan evinizi teslim alabilir ve yeni yaşam alanınızın tadına varabilirsiniz. Eğer hızlı şekilde bir yapı ihtiyacınız varsa bunun için prefabrik tarzı konutlar tam size uygun çözümleri sunacaktır.

2.    Isı ve Ses Yalıtımı Konusunda Etkili Çözümler

Prefabrik evlerde oluşturulan ısı ve ses yalıtımı, betonarme binalarda olan yalıtımlara göre çok daha etkili olur. Kaliteli ve sağlıklı bir izolasyonla konforlu bir yaşam alanı oluşturabilir, istediğiniz gibi bir ev ortaya çıkarabilirsiniz. Isıtma ve soğutma sistemleri için harcadığınız enerjiden de tasarruf edebilirsiniz. Bu tasarruf size uzun vadede oldukça fazla maddi kazanç sağlar.

3.    Sökülüp Taşınabilir Özelliğe Sahip Tasarımlar

Geleneksel yapı sistemleri arasında yer alan betonarme binalar, belirli bir alana sizi bağlar. Başka bir şehirde yaşamanız gerektiğinde başka bir ev bulmak zorunda kalırsınız. Prefabrik yapılarda ise böyle bir zorunluluk yoktur. İstediğiniz zaman prefabrik evinizi söküp dilediğiniz yere tekrar kurabilirsiniz. Böylece yaşam alanınızı gittiğiniz yere yanınızda götürebilir, her daim modern ve lüks bir eve sahip olabilirsiniz. Her bir kurulumunda ilk günkü performansı ile kullanabilirsiniz. Sökülüp tekrar kurulması bu yapılarda herhangi bir aşınma, bozulma gibi olumsuz sonuçlara neden olmaz.

4.    Ekonomik Çözümler Sunan Yeni Nesil Evler

Betonarme evlere oranla çok daha ekonomik olan prefabrik evler, hem kullanılan malzeme hem de üretim ve iş gücü bakımından düşük maliyetlidir. Böylece çok daha uygun fiyatlar üzerinden modern ve kullanışlı bir eve sahip olabilir, bütçenize uygun seçimler yapabilirsiniz. Prefabrik yapıları betonarme yapılardan ayıran en büyük özellik aslında maliyet unsurudur. Uygun fiyatları sayesinde ev sahibi olmak isteyen herkese aradığı seçeneği sunar. Ayrıca sadece konut olarak değil sanayi de de tercih edilen bu yapılan işletme maliyetlerini önemli ölçüde düşürür.

5.    Depreme Karşı Yüksek Direnç Gösteren Konut Sistemleri

Prefabrik ev söz konusu olduğunda akıllara ilk olarak depreme karşı dayanıklılığı gelir. Özellikle deprem bölgesi olan ülkemizde oldukça kullanışlı ve güvenli bir yaşam alanı sunan bu tarz yapılar, betonarme binalardan farklı olarak depreme karşı yüksek direnç gösterir. Can kaybının olduğu kadar mal kaybının da önüne geçer. Ülkemiz gibi deprem bölgesi olan bölgelerde en güvenli yaşam alanlarına prefabrik tarzındaki yapılar ile kavuşursunuz.

6.    Kişiselleştirilebilir Olmasıyla Benzersiz Tasarımlar

İstekleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda tasarlanarak beğeninize sunulan prefabrik yapıların ölçülerini, rengini, malzemesini, oda sayısını ve modelini dilediğiniz gibi düzenleyebilir, hayallerinizdeki gibi bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz. Böylece düşük maliyetle her bir detayını özenle düşündüğünüz evin üretilmesini sağlayabilir, uzun yıllar boyunca rahat ve konforlu bir yaşam sürebilirsiniz. Prefabrik yapılarda farklı kat seçenekleri bulunur. Tek katlı prefabrik ev seçenekleri en sık tercih edilen alternatifler olsa da çift katlı veya tripleks tarzındaki yapılarda tercih edilen seçenekler arasında yer alır.
Betonarme binalarda ise bu süreç oldukça zorludur. İstediğiniz gibi yaptırabileceğiniz evin inşaatı için uzun süre beklemeniz gerekir. Sonrasında değişiklik yapmak isterseniz de oldukça maliyetli çözümler ortaya çıkar.

 

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç