• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Bir Ev İnşa Ederken Nasıl Tasarruf Edilir?

Prefabrik Bir Ev İnşa Ederken Nasıl Tasarruf Edilir?

Prefabrik Bir Ev İnşa Ederken Nasıl Tasarruf Edilir?

Günlük hayatın içerisinde, çevremizde pek çok yapı görürüz. Bu hususta bazı yapıların prefabrik ev olduğu doğrudur. Fakat dış mimarisinin estetik ve simetrik olması sebebiyle taşınabilir ev olduğu anlaşılmaz. Bu evlerin modellerin çıkmasında mühendislerimizin de mimarlarımızın da büyük bir payı vardır. 

Taşınabilir yapılar üretilmeden önce farklı farklı alanlarda ÜR-GE ve AR-GE çalışmaları yapılmıştır. Yapılan ÜR-GE çalışmaları kapsamında bu yapıların üretim aşamaları geliştirilmiş ve bir plana oturtulmuştur. Bu hususta ülkemizdeki neredeyse tüm üreticilerin üretim aşamaları incelenmiş ve yapılan hataların tümü giderilmiştir. Böylece daha uzun ömürlü ve dayanıklı yapılar ortaya çıkmıştır. Yapılan AR-GE çalışmaları sırasında pek çok kullanıcının yorumları, ihtiyaçları ve şikayetleri dinlenmiştir. Bu hususta farklı farklı ihtiyaçlar öngörülmüştür. Öngörülen ihtiyaçlar hususunda mimarlarımız hem sade bir görünüme sahip evler, hemde lüks görünüme sahip evler tasarlamışlardır. Hem küçük ebatlara sahip evler hemde büyük ebatlara sahip evler tasarlamışlardır. Mühendislerimiz çizilen evleri doğal afetlere, sert mevsim koşullarına ve kötü dış çevre koşullarına karşı dayanıklı hale getirmek için çalışmışlardır. 

Taşınabilir evler, kullanıcısına pek çok açıdan fayda sağlamaktadır. Evlerde yapılan yalıtım çalışmaları ile evi kullanmaya başladığınızda oluşan iç iklimlendirme maliyetleriniz aşağıya çekilebilir. Bunların yanı sıra bu evler hızlı bir şekilde üretilebilmektedir. Bu üretim sayesinde inşa süresince kirada oturuyorsanız, kira maliyetleriniz azalır. Farklı bir bakış açısından bakmak gerekirse eğer betonarme bir yapı yapmak isteseydiniz, yapacağınız yapı oldukça uzun süreceği için bu süreçte kirada oturmak zorundaysanız belki bir yıl fazla kirada oturmak zorunda kalırsınız. Bu evler sayesinde bir yıllık kiranızdan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bu yapılar özel projeler özelinde de üretilmektedir. Fakat çizilen projelerin dayanıklılığı sorgulanması için mühendislerimiz, projenin üzerinde çalışmalıdır. Bunların yanı sıra çizilen planların üzerinde de bazı değişiklikler yapılabilmektedir. Bu hususta müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Prefabrik Ev Modelleri Nelerdir?

Üretilen bütün modeller, oldukça fazla tercih edilmektedir. Fakat burada kullanıcıya uygun yapıları bulmak oldukça zordur. Pek çok farklı çeşitte taşınabilir yapı bulunmaktadır. Bu hususta okul, yatakhaneler, yemekhaneler gibi daha pek çok yapı bulunur. Ayrıca daha uygun fiyat etiketine sahip bir yapı arıyorsanız konteyner ev modelleri oldukça uygundur. Bu yapılarında kullanıcısına sağladığı pek çok fayda bulunmaktadır. Örneğin bu yapılar birleştirilebilir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde bu yapılar, kullanıcısına mimari özgürlük sunmaktadır. Yalıtım çalışmaları da yapı özelinde yapıldığından dolayı yalıtım kaybı olmaz. Zamanla yaşam alanınızı büyütmenize yardımcı olan yapılar arasında yer alır. Bu yapıların hepsi sipariş usulü ile üretilmektedir. Fakat numune olarak görebileceğiniz pek çok yapı bulunmaktadır.

En çok tercih edilen ev modelleri tek katlı olanlardır. Çünkü hem belediyelerin yapı iznine uyan bir model, hem de oldukça kullanışlı modellerdir. Fakat iki katlı modellerde oldukça fazla kullanılır. Çünkü iki katlı modellerde dar bir alana oldukça fazla yaşam alanı kurulmasını sağlar. Bu sayede oldukça fazla tercih edilen modeller arasındadır.

Bütün Prefabrik Yapılara Yalıtım Çalışmaları Yapılıyor Mu?

Üretilen tüm yapıların sert mevsim koşullarından korunmaya ihtiyacı vardır. İster yaz mevsimi olsun isterse kış mevsimi olsun fark etmeksizin. Yapı içerisinde konaklayanların konforu oldukça önemlidir. Bir evi yuva yapan yegane nokta ev içi iklimdir.

Bu hususta bütün yapıların duvarları EPS strafor ile yalıtılmaktadır. Bu malzeme dünya genelinde yapılarda kullanılan kaliteli bir malzemedir. Bu hususta kullanılan malzemenin kalınlığı 80 mm, yoğunluğu ise 16 m3’dür. Bunların yanı sıra kar ve yağmura en çok maruz kalan bölge yani çatı yalıtımı için cam yünü kullanılmaktadır. Kullanılan cam yününün kalınlığı da 80 mm’dir. Bu kısımda evin ses ve ısı yalıtımı sağlanmaktadır. Duvar içi yalıtım çalışmaları bunlardan ibaret olsa da yapılan yalıtım bazı malzemeler ile desteklenmektedir. Yalıtımın desteklendiği malzemelerin başında PVC pencereler gelir. Bunların yanı sıra çatı malzemesi olarak galvaniz, boyalı galvaniz veya shingle kullanılmaktadır. Kullanılan bu malzemelerin hepsi yalıtkan ve sıvıyı içeriye almadan üzerinden kaydırabilen malzemelerdir. Yapılan tüm çalışmalar sonucunda yapı ısı, ses ve sıvı yalıtımlı olmaktadır. Sizlerde avantajlarla dolu yapılardan bir tanesine sahip olmak isterseniz müşteri temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç