• Anasayfa
  • Blog
  • Prefabrik Ev Yaptırmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 5 Madde

Prefabrik Ev Yaptırmak İsteyenlerin Bilmesi Gereken 5 Madde

prefabrik-ev-yaptirmak-isteyenlerin-bilmesi-gereken-5-madde-1635344083Prefabrik evler, ekonomik, hızlı ve konforlu olması nedeniyle her geçen gün hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Betonarme ve ahşap evlere göre birbirinden önemli avantajları bulunduğu gibi bu tip yapıların oluşturdukları sorunları da ortadan kaldırıyor. Yaşam alanlarında konfor için kazandırdığı bu fırsatlarda günümüzde prefabrik evlere olan ilginin hızla artışına neden oluyor. Çevre dostu, kaliteli ve ekonomiktir.

Prefabrik ev yaptırmak istediğinizde, prefabrik evlerin teknik özellikleri hususunda bilgi sahibi olmanız, çok daha sorunsuz bir satın alım süreci sağlar. Ayrıca seçiminizin daha güvenli ve daha kaliteli olmasını sağlayarak, kullanım sürecinde de çeşitli problemler veya aksaklıklar ile karşı karşıya kalmamanızı sağlar. Bu nedenle prefabrik ev nasıl olmalı? Alırken nelere dikkat etmeli konusunda bilgi sahibi olunması gerekir.

Prefabrik Evde Yapı İzni Alınmalı Mı?

Tüm yapı uygulamalarında olduğu gibi prefabrik evlerde de mutlaka yapı izinlerinin bulunması gerekir. Yasal zorunluluk gereğince bir arsa üzerine yapı uygulaması ister montajlansın, ister de inşa edilsin fark etmeksizin mutlaka gerekli izinlere sahip olmalıdır. Aksi halde cezai yaptırımlar uygulanabilir. Bu nedenle prefabrik evde yapı izni yani prefabrik ev ruhsatı bulunması gerekliliği bulunuyor.

Prefabrik Evlerde Balkon Olur Mu?

Günümüzde prefabrik ev fiyatları tasarımları kullanıcı beklenti ve ihtiyaçlarına göre şekillendirilir. Bu kapsamda son yıllarda tek katlı prefabrik evlere alternatif olarak sunulmaya başlanan iki katlı prefabrik evler üretilmektedir. İki katlı prefabrik evler daha geniş kullanım alanları, estetik bir dış dizayn ve balkon gibi ek özelliklerden yararlanma şansı veriyor. İlk katta bulunan verandanın dışında üst katta bulunan balkon ile de yaşam alanına ciddi bir ferahlık kazandırılıyor.
Yaşam alanlarını genişleten, balkon ve teras gibi alanlarıyla deha ferah bir atmosfer sunan iki katlı prefabrik evler, günümüzün en çok tercih edilen yapıları arasında yer alıyor. 

Prefabrik Ev Nerelere Yapılır?

Prefabrik evler yapısal özellikleri gereğince her türlü iklim ve hava koşuluna 100% uyumludur. Bu doğrultuda ister kışları sert geçen bir coğrafyada ister de aşırı sıcakların bulunduğu bir lokasyon olsun fark etmeksizin prefabrik evlerin kullanımı mümkündür. Isı izolasyonunun üretildiği kaliteli malzemeler ile en yüksek seviyede olması bu tip iklimsel faktörlerden yaşam alanlarının olumsuz olarak etkilenmemesini sağlıyor. Bununla birlikte prefabrik yapılar oldukça dayanıklı malzemeden üretilmiş olmaları sayesinde en zorlu koşullarda dahi uzun ömürlü bir kullanım imkanı sağlıyor. Teknik yönden mevcut olan bu özellikleri doğrultusunda prefabrik evleri dünyanın her yerinde tercih edebilirsiniz.

Prefabrik Evlerde Yalıtım Var Mı?

Prefabrik evler ısı ve ses izolasyonu bakımından diğer yapı alternatiflerine göre çok daha başarılıdır. Yüksek kalitedeki malzemelerden üretilmiş prefabrik evlerde ısı ve ses yalıtımı oldukça yüksek seviyededir. Prefabrik evler için bu standartların sağlanabilmesi ancak duvar kalınlığının en az 10 cm olması gerektiğini ise unutmamalısınız.
Prefabrik ev satın alırken bu kriteri göz önünde bulundurarak, işlem gerçekleştirmeniz hem ısı hem de ses izolasyonu bakımından en kaliteli verimliliğe sahip olanı satın alabilirsiniz.

Prefabrik Evler Depreme Dayanıklı Mı?

Prefabrikler evler, üretim materyalleri vasıtasıyla günümüzün en güvenilir yapılardır. Deprem riski çok yüksek bir bölgede bulunan Türkiye’de yaşam alanlarının depreme karşı dayanıklılığının mutlaka bilinmesi gerekir. Bu kapsamda prefabrik evler depreme karşı yüksek dayanıklılığa sahiptir. Bu noktada prefabrik evin tek katlı veya iki katlı olması ise kesinlikle fark oluşturmaz.

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç