• Anasayfa
 • Blog
 • En Uygun Prefabrik Ev Modelini Bulmak için 7 Adım

En Uygun Prefabrik Ev Modelini Bulmak için 7 Adım

Son zamanlarda taşınabilir ev modelleri pratik olmasından ve mimarisinin estetik olması açısından oldukça dikkat çeker olmuştur. Dikkatleri üzerine çekmesinin bir sebebi de prefabrik ev modellerinin çok uygun fiyatlara sunulduğu için oldukça cazip olmasıdır. Yapı fiyatları, inşaat sektöründeki son değişmelerden sonra oldukça fazla yükselmiştir. Bu hususta bir alternatif arayanlar ve kırsal yaşama geçmek isteyenler uygun fiyatlı bu evlere başvurmaktadır. En uygun ev modelini bulmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

prefabrik-ev-1656588649

 • İhtiyaçlarınızın analizini yapın.

İnsanların genel olarak yapmadığı veya atladığı adımlardan bir taneside ihtiyaçları somut hale getirmektir. İhtiyaçlarınızı somutlaştırdığınızda ihtiyaçlarınızın doğru olup olmadığını analiz etme fırsatı yakalarsınız. İhtiyaçlarınızı yazdığınızda hayal ettiğiniz ev kafanızda daha net bir şekilde canlandığı için daha iyi ifade edebileceksiniz.

 • Fiyat araştırması yapın.

En uygun evi bulmanın yolu tabiki fiyat araştırması yapmaktan geçmektedir. Fiyat araştırması yaparken en uygun evi bulup satın almamalısınız. Fiyatlara dahil olan içerikleri inceleyip akabinde evin üretim esnasında kullanılan malzemelere bakmanız gerekir. Mümkünse kullanılan malzemelerin markasına kadar öğrenip, marka hakkında bir bilginiz yoksa bile araştırma yapmalısınız. 

Fiyata dahil olan malzemeleri biliyor musunuz?

İnternette dolaşırken gördüğünüz fiyatlara dahil olan bazı malzemeler veya hizmetler bulunabilir. Fiyata dahil olan malzemeler sayesinde fiyatlar daha uygun bir hale gelebilir. Fiyatlara dahil olabilecek bazı hizmet ve malzemeler aşağıdaki gibi olabilir.

 1. Yapı malzemelerinin indirilmesi ve montajı
 2. Yapı bina elemanları(duvar panelleri ve çelik birleşim elemanları)
 3. Yapı bina tavan kaplaması, tavan yalıtımı ve çatı kaplamanın yapılması
 4. Yapı dış ve iç kapılarının montajının yapılması
 5. Yapı pencereleri ve bu pencerelerin montajı(çift cam PVC)
 6. Sıva altı elektrik ve su tesisatlarının çekilmesi
 7. Elektrik armatürlerinin montajının yapılması
 8. Yapının iç ve dış boya işlemlerinin uygulanması
 9. Duş teknesi, klozet, lavabo ve bataryaların paket halinde ev sahibine verilmesi
 • Ebat ve fiyat karşılaştırması yapın.

Piyasada tüketicilerin kullandığı fiyat performans diye söylenen bir tabir bulunuyor. Bu tabir aslında bir ürüne ödenen fiyata karşılık alınan değeri ifade ediyor. Sizlerde bir yapıya ücret ödemeden önce yapının ücrete yansıyabilecek olan kıstaslarını kontrol etmenizde fayda bulunuyor. 

 • Prefabrik ev yapımında kullanılan malzemeleri kontrol edin.

Yapının üretim aşamasında kullanılan tüm ürünlerin kaliteli olması gerekmektedir. Prefabrik ev fiyatları kapsamında uygun olsa dahi, bazı üreticiler kaliteli hammadde ve malzemeler kullanmıyor olabilirler. Üretimde kullanılan kaliteli malzeme demek bir yapının uzun süre kullanılması anlamına gelmektedir.

prefabrik-ev-fiyatlari-1656588722

 • Yasal izinlerinizi alın.

Yasal izinler daima sorun olmuştur. Fakat yasaların hepimiz için var olduğunu unutmamak gerekmektedir. Yasal izinler alınmadan yapılan yapılar yıkılma riski taşır. Bazı belediyeler bu konuda hassas olsada bazı belediyeler yapı izni konusundaki kurallarını gevşetebiliyor. 

 • Özelleştirme yapılıyor mu bilgi alın.

Bir modeli incelerken bazı bölümlerinde değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Bu değişiklikleri üreticinizden talep ettiğinizde eğer ki mühendislik açısından bir problem teşkil etmiyorsa değişiklikler yerine getirilir fakat mühendislik açısından bir problem var ise problemin içeriği size açıklanmak zorundadır. 

Diğer Blog Yazılarımız
İletişime Geç